Gminy powiatu

wróć
Wybierz miasto/gminę:

Brenna

Gmina Brenna stanowi „piękny kryształ górski” Beskidu Śląskiego. Jej walory to świeże powietrze, ścieżki górskie dla piechurów, trasy rowerowe, płynąca przez wieś rzeka, trawiaste plaże, zabytki architektury drewnianej i góralski folklor. Unikatowa w skali regionu jest Chlebowa Chata w Górkach, gdzie można upiec tradycyjny chleb, zrobić wiejski biały ser, upiec breńskie podpłomyki.

Chybie

Gmina Chybie położona jest na skraju powiatu cieszyńskiego w zakolu górnej Wisły. Przez gminę przebiega szlak rowerowy „Regiotur” oraz Szlak Dziedzictwa Kulturalno-Przyrodniczego „Greenways”. Ostatnio wypiękniało centrum, gdzie można zrelaksować się przy fontannie.

Cieszyn

Jak głosi legenda, założony został w 810 roku. Łatwo policzyć, że w 2010 roku nadolziański gród, świętował swoje 1200-lecie. Po zniesieniu kontroli granicznej (grudzień 2007 roku), obecnie bez najmniejszych przeszkód można przejść do Czeskiego Cieszyna, korzystając z położonych w centrum miasta mostów Przyjaźni i Wolności. Stolica powiatu cieszyńskiego jest najbogatsza w zabytki. Odnajdziemy tu budowle romańskie (Rotunda św. Mikołaja), bogato zdobione mieszczańskie kamienice, podcienie.

Dębowiec

Gmina Dębowiec leży w zachodniej części Pogórza Cieszyńskiego, w trójkącie miast Cieszyn - Skoczów – Strumień. To gmina typowo wiejska o łącznej powierzchni 4248 ha. We wsi Simoradz w kościele św. Jakuba jest barokowy ołtarz z pierwszej połowy XVII wieku oraz barokowe organy z XVIII wieku. Nadto w Simoradzu jest gorzelnia z pierwszej połowy XIX wieku. Do zabytkowych obiektów należą trzy budynki szkolne.

Goleszów

Gmina Goleszów położona jest na terenie urokliwego krajobrazowo Pogórza Cieszyńskiego. Jest to gmina wiejska o powierzchni około 66 km kw. Gęstość zaludnienia jest tu duża, bo wynosi około 180 osób/km kw., czyli znacznie więcej, niż przeciętna w Polsce. Gmina graniczy od południa z Czechami na odcinku o długości 19 km. Warta uwaga jest Izba Regionalna w Cisownicy oraz zabytkowe kościoły w Goleszowie, Puńcowie i Lesznej Górnej.

Hażlach

Gmina Hażlach ulokowała się w lekko pagórkowatym terenie, pośród malowniczych pól, lasów i stawów doliny Olzy i jej licznych dopływów, które dodatkowo urozmaicają krajobraz. Z większości pagórków roztacza się widok na góry Beskidu Śląskiego. Na odcinku 3,5 km graniczy z Czechami i przylega do północnych dzielnic Cieszyna. Obszar gminy wynosi 4902 ha. Jako ciekawostkę można wskazać 20-kilometrową Tandemową Trasę Rowerową dla Osób Niewidomych i Niedowidzących.

Istebna

Gmina Istebna. W skład gminy wchodzą wsie Istebna, Jaworzynka i Koniaków. Trójwieś otaczają szczyty Beskidu Śląskiego, z których rozciągają się wspaniałe widoki na okoliczne pasma górskie. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry i Małą Fatrę. Te wyjątkowe walory krajobrazowe oraz bogata i żywa kultura, plasują gminę pośród najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Bogata jest baza wypoczynkowa. Rekordy powodzenia biją górskie trasy rowerowe. W Jaworzynce schodzą się granice Polski, Czech i Słowacji, w miejscu zwanym Trójstykiem. O słynnych koronkach koniakowskich słyszeli chyba wszyscy.

Skoczów

„Pierwsze miasto nad Wisłą od jej źródeł” – jak można przeczytać w „Dziejach Polski” Jana Długosza. Jest „bramą wjazdową” w Beskid Śląski. Przez Skoczów prowadzą dwie główne drogi DK–81 (Katowice – Wisła) i ekspresowa S–1 Cieszyn – Bielsko-Biała. Godne uwagi są tutejsze kościoły, urokliwy rynek, popularne Wzgórze Kaplicówka z żelaznym krzyżem upamiętniającym pielgrzymkę papieża Jana Pawła II. We wsi Ochaby znajduje się znany w Polsce ośrodek jeździecki wraz ze Stadniną Koni.

Strumień

Strumień zajmuje najwyższe zachodnie piętro Kotliny Oświęcimskiej, aż po spłaszczoną przewiązkę wododziału pomiędzy zlewiskiem rzek Wisły i Odry. Z drugiej strony okolice Strumienia w dolinie Wisły osiągają najniższy punkt Ziemi Cieszyńskiej - 252 m.n.p.m. Koniecznie trzeba zobaczyć ratusz przy rynku, wzniesiony został około 1628 roku, najstarszy zachowany magistrat w woj. śląskim. Uwagę przyciągają malownicze kamieniczki wokół rynku oraz barokowy kościół rzymsko-katolicki wybudowany w 1790 roku.

Ustroń

Początki tej miejscowości sięgają 1305 roku. Obecnie jest to miasto uzdrowiskowo-wczasowe, otoczone grzbietami górskimi Czantorii i Równicy, wyróżniające się specyficznym mikroklimatem. Do ciekawostek należy źródło „Karola, dawny zakład kąpieli borowinowych i hotele kuracyjne. W kraju i za granicą Ustroń słynie z dzielnicy uzdrowiskowej Zawodzie. Turyści chwalą sobie trasy spacerowe. Magnesem dla gości jest kolej linowa na Czantorię i Leśny Park Niespodzianek. Ciekawą ofertę ma Muzeum Ustrońskie.

Wisła

Zwana „perłą Beskidów” to miasto leżące u źródeł „królowej polskich rzek”, ze szczytem Barania Góra (1220 m n.p.m.), spod którego toczy swe wody do Morza Bałtyckiego rzeka Wisła. Tradycje letniskowe mają tu ponad 100-letnia tradycję. Już w XIX wieku tłumnie ściągali tu warszawiacy, korzystając z kolei żelaznej. Wiślanie szczycą się Zameczkiem Prezydenckim w Czarnem, skocznią narciarską im. Adama Małysza w Malince, Muzeum Beskidzkim w Centrum. Miasto ma najbogatszą w regionie bazę noclegową i kusi wieloma atrakcjami turystycznymi przez okrągły rok.

Zebrzydowice

Gmina Zebrzydowice położona jest na ważnym szlaku komunikacyjnym: posiada spory węzeł kolejowy, skąd odjeżdżają międzynarodowe pociągi na południe Europy. Walorem gminy jest malowniczy, pagórkowaty krajobraz z dużą ilością lasów i stawów. We wsi Kaczyce warto zobaczyć drewniany kościół z 1620 roku. W Kończycach Małych znajduje się największa atrakcja turystyczna gminy - renesansowy pałac z XVI wieku. W sąsiedztwie pałacu stoi barokowy kościół. W Zebrzydowicach też można zwiedzić XVI-wieczny zamek i kościół.

Szybkie menu

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Starostowie Cieszyńscy Dożynki Gminno-Powiatowe w Simoradzu (Gmina Dębowiec) Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy