Facebook_icon
zoom in zoom out high contrast
A A A
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo

Kategorie


Mapka powiatuKultura - najlepszy bibliotekarz

 Najlepszy bibliotekarz roku 2014

Od lewej: Janusz Król - Starosta Cieszyński, Izabela Kula - Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie (biblioteki powiatowej), Teresa Sojka - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zebrzydowicach, Janusz Dziedzic - Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, Jan Bacza - Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego, Karol Sitek - Z-ca Wójta Zebrzydowic.

Teresa Sojka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Zebrzydowicach została Najlepszym Bibliotekarzem Powiatu Cieszyńskiego Roku 2014 uzyskując w konkursie aż 431 głosów. Drugie miejsce  zajęła Gabriela Hałgas z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dębowcu z liczbą głosów 174, a trzecie miejsce Halina Chmiel z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chybiu z 116 głosami.

        Teresa Sojka pracuje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zebrzydowicach już 29 lat. Od 1991 roku pełni funkcje dyrektora. Za jej kadencji podwoiła się liczba Czytelników. Zrealizowała kilka projektów unijnych: „Nowoczesna biblioteka dla wszystkich – stworzenie biblioteki multimedialnej z dostępem do Internetu dla wszystkich grup społecznych”, „Podróże literackie – spotkanie z pisarzami, podróżnikami, muzykami”, Festiwal literacko-teatralny w Gminie Zebrzydowice, „Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim. Odkrywamy nieznane fakty z historii II wojny światowej” (w ramach projektu została wydana książka, powstała strona internetowa oraz zorganizowano konferencję) oraz programów MKiDN: „Biblioteka przyjazna dzieciom”, „Biblioteka malucha – wyposażenie kącika zabaw dla dzieci” czy „Biblioteczne spotkania z filmem, teatrem, literaturą”. Ponadto organizuje wykłady o zdrowym żywieniu, spotkania autorskie, spotkania z lokalnymi artystami, konkursy, ferie w bibliotece itp.
    Organizatorem konkursu była Biblioteka Miejska w Cieszynie, pełniąca zadania biblioteki powiatowej wraz ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie. W konkursie mogli  wziąć udział bibliotekarze z terenu powiatu cieszyńskiego, za wyjątkiem Organizatora, tj. Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.
     Zwyciężczyni konkursu odebrała nagrodę i gratulacje od Starosty Cieszyńskiego Janusza Króla,  Przewodniczącego Rady Powiatu Cieszyńskiego Andrzeja Baczy, Członka Zarządu Powiatu Janusza Dziedzica, Dyrektor cieszyńskiej Biblioteki Izabeli Kuli oraz Z-cy Wójta Zebrzydowic Karola Sitka.


   

NAJLEPSZY BIBLIOTEKARZ POWIATU CIESZYŃSKIEGO ROKU 2014

Biblioteka Miejska w Cieszynie, pełniąca zadania biblioteki powiatowej wraz ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie ogłasza konkurs na Najlepszego Bibliotekarza Powiatu Cieszyńskiego Roku 2014. W konkursie tym mogą wziąć udział bibliotekarze z terenu powiatu cieszyńskiego, za wyjątkiem Organizatora, tj. Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. Stąd też wybierać będziemy najbardziej pomysłową i kreatywną osobę, zatrudnioną na stanowisku bibliotekarza w jednej z miejskich lub gminnych bibliotek, działających w Skoczowie, Strumieniu, Ustroniu, Wiśle, Brennej, Chybiu, Dębowcu, Goleszowie, Hażlachu, Istebnej i Zebrzydowicach.

Współczesna biblioteka to miejsce spotkań, dialogu, informacji, integracji różnych środowisk, współpracy instytucjonalnej i lokalnej, która powinna rozwijać swoją działalność w pełni wykorzystując potencjał lokalny i planować działania dla swoich mieszkańców. Szczególnie ważna jest rola bibliotek na wsiach i w mniejszych miejscowościach, gdzie brak jest innych instytucji kultury. Stają się tam one centrami informacji, komunikacji, wiedzy, a także zapleczem dla różnego rodzaju akcji kulturalnych i edukacyjnych.

Stąd i bibliotekarz powinien być osobą, która inspiruje, animuje, edukuje, kreuje. Ponadto powinien być: pomocny, komunikatywny, uśmiechnięty, życzliwy, uprzejmy, rzetelny, inteligentny, wyrozumiały, opanowany

Zachęcamy zatem Państwa do zgłaszania kandydatur bibliotekarzy, którzy Państwa zdaniem wyróżniają się konkretnymi dokonaniami, które w znaczący sposób usprawniły pracę biblioteki i przyczyniły się do jej lepszego funkcjonowania i postrzegania w środowisku lokalnym.

Konkurs trwać będzie od 10 marca do 4 maja br. i będzie się składać z trzech etapów. Pierwszy etap to zgłaszanie kandydatur bibliotekarzy na formularzach konkursowych dostępnych na stronach www.ox.pl, www.powiat.cieszyn.pl oraz www.biblioteka.cieszyn.pl i dostarczenie ich pocztą tradycyjną, mailową (na adres: instruktor@biblioteka.cieszyn.pl) lub osobiście do siedziby Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, przy ul. Głębokiej 15 – Wypożyczalnia dla dorosłych, I piętro. Kandydatów do Bibliotekarza Roku 2014 będzie można zgłaszać do 31 marca 2015 r.

Kolejnymi etapami Konkursu będą: przygotowanie sylwetek nominowanych osób oraz internetowe głosowanie na Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL na bibliotekarza, który Państwa zdaniem zasługuje na tytuł Najlepszego Bibliotekarza Powiatu Cieszyńskiego Roku 2014. Głosowanie trwać będzie od 14 kwietnia do 4 maja br. Zwycięzca otrzyma nagrodę Starosty Cieszyńskiego.

Zapraszamy do udziału w Konkursie, którego patronem medialnym jest Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

 

 

 


KONKURS  ROZSTRZYGNIĘTY

Plebiscyt  na najlepszego bibliotekarza powiatu cieszyńskiego w roku 2012 wygrała przeważającą liczbą głosów czytelników, uzyskując ich aż 542,  Pani Agnieszka Żurat z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strumieniu - Filia w Pruchnej. Drugie miejsce w konkursie zajęła Katarzyna Gremlik z Gminnej Biblioteki Publicznej w Hażlachu z liczbą głosów 356, a trzecie miejsce Teresa Sojka Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zebrzydowicach, z liczbą głosów 224.
Pani Agnieszka Żurat swoją przygodę w bibliotece w Pruchnej rozpoczęła 5 lat temu. W tym czasie pozyskała środki z funduszy unijnych na realizację dwóch dużych projektów: ”Wszystko tu moje... - cykl warsztatów edukacyjno-wychowawczych dla dzieci w wieku przedszkolnym z terenu gminy Strumień” oraz  „Biblioteka przyszłości – stworzenie sieci bibliotek multimedialnych z dostępem do Internetu dla wszystkich grup społecznych”. W ramach drugiego projektu pt.: „Biblioteki przyszłości ...” zakupiła ze środków unijnych sprzęt komputerowy, meble i audiobooki. Projekt umożliwił czytelnikom dostęp do internetu i zapoczątkował tworzenie nowego działu zbiorów - książki mówionej. Ponadto Pani Agnieszka organizuje w bibliotece: lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, głośne czytanie, zajęcia plastyczne, gry i zabawy, teatrzyki dla dzieci i młodzieży. Jest osobą bardzo miłą i uprzejmą. Potrafi zachęcić do czytania dobierając zawsze ciekawą książkę.

 Wyróżnienia najlepszym bibliotekarkom wręczyli Starosta Cieszyński Jerzy Nogowczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius oraz Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, która pełni obowiązki biblioteki powiatowej, Izabela Kula.


 

NAJLEPSZY BIBLIOTEKARZ POWIATU CIESZYŃSKIEGO ROKU 2012
 
Biblioteka Miejska w Cieszynie, pełniąca zadania biblioteki powiatowej wraz ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie ogłasza konkurs na Najlepszego Bibliotekarza Powiatu Cieszyńskiego Roku 2012. W konkursie udział biorą bibliotekarze z terenu powiatu cieszyńskiego, za wyjątkiem Organizatora, tj. Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. Stąd też wybierać będziemy najbardziej pomysłową i kreatywną osobę, zatrudnioną na stanowisku bibliotekarza w jednej z gminnych bibliotek, działających w Skoczowie, Strumieniu, Ustroniu, Wiśle, Brennej, Chybiu, Dębowcu, Goleszowie, Hażlachu, Istebnej i Zebrzydowicach.
 
Współczesna biblioteka to miejsce spotkań, dialogu, informacji, integracji różnych środowisk, współpracy instytucjonalnej i lokalnej, która powinna rozwijać swoją działalność w pełni wykorzystując potencjał lokalny i planować działania dla swoich mieszkańców. Szczególnie ważna jest rola bibliotek na wsiach i w mniejszych miejscowościach, gdzie brak jest innych instytucji kultury. Stają się tam one centrami informacji, komunikacji, wiedzy, a także zapleczem dla różnego rodzaju akcji kulturalnych i edukacyjnych.
Stąd i bibliotekarz powinien być osobą, która inspiruje, animuje, edukuje, kreuje, wdraża wysokiej jakości przedsięwzięcia edukacyjne i kulturalne. Ponadto powinien być: pomocny, miły, komunikatywny, uśmiechnięty, życzliwy, uprzejmy, rzetelny, uczciwy, inteligentny, wyrozumiały, opanowany i spokojny, a ponadto posiadać szeroką wiedzę dotyczącą materiałów znajdujących się w jego bibliotece, mieć dużą wiedzę dotyczącą literatury beletrystycznej, fachowej, znać nowości, umieć zachować porządek w bibliotece, doskonalić swój warsztat informacyjny i… umieć doradzać.
Oj, dużo tego, ale wierzymy (a nawet wiemy!), że tacy bibliotekarze są w naszym powiecie. Dlatego, już wkrótce, każdy z nas będzie mógł wytypować swojego faworyta!
Zachęcamy zatem Państwa do zgłaszania kandydatur bibliotekarzy, którzy Państwa zdaniem wyróżniają się konkretnymi dokonaniami, które w znaczący sposób usprawniły pracę biblioteki i przyczyniły się do jej lepszego funkcjonowania i postrzegania w środowisku lokalnym.
 
Konkurs trwać będzie od 21 stycznia do 10 maja br. i będzie się składać z trzech etapów. Pierwszy etap to zgłaszanie kandydatur bibliotekarzy na formularzach konkursowych dostępnych na stronach www.ox.pl, www.powiat.cieszyn.pl oraz www.biblioteka.cieszyn.pl i dostarczenie ich pocztą tradycyjną, mailową (na adres: instruktor@biblioteka.cieszyn.pl) lub osobiście do siedziby Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, przy ul. Głębokiej 15 – Wypożyczalnia dla dorosłych, I piętro. Kandydatów do Bibliotekarza Roku 2012 będzie można zgłaszać do 11 marca 2013 r.
Kolejnymi etapami Konkursu będą: przygotowanie sylwetek nominowanych osób oraz internetowe głosowanie na Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL na bibliotekarza, który Państwa zdaniem zasługuje na tytuł Najlepszego Bibliotekarza Powiatu Cieszyńskiego Roku 2012. Głosowanie trwać będzie od 2 kwietnia do 10 maja br. Zwycięzca otrzyma nagrodę Starosty Cieszyńskiego.
Zapraszamy do udziału w Konkursie, którego patronem medialnym jest Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL.
 

 

Fundacja

© 2016 Starostwo Powiatowe w Cieszynie

Designed by: Strony Dla Firm

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich osobom trzecim. Pliki cookie pozwalają na poznanie twoich preferencji na podstawie zachowań w serwisie. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Poznaj szczegóły i możliwości zmiany ustawień w Polityce Cookies
Zamknij X