Każdy jest tak samo ważny
– Każdy człowiek jest tak samo ważny. Nie ma lepszych czy gorszych, każdy ma prawo żyć na Ziemi. Dlatego też, gdzie tylko mogę, wspieram wszystkie inicjatywy związane z pokazaniem, że tak naprawdę to niczym się nie różnimy. Jesteśmy równi i tak też się traktujmy. Bądźmy dla siebie życzliwi i tolerancyjni – powiedziała Janina Żagan, starosta cieszyński, która była gościem kolejnej, już 14. Edycji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który odbył się w pierwszą środę maja w campusie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Tym razem hasłem przewodnim były „Tajemnice świata fantasy”, w który uczestników wydarzenia (przyjechali nie tylko z Powiatu Cieszyńskiego, ale także z sąsiednich) wprowadzili wykładowcy i studenci cieszyńskiej Alma Matter.
Bardzo blisko na uczelnię miały przedszkolaki z Przedszkola Terapeutycznego Słoneczna Kraina, które działa pod skrzydłami Uniwersytetu Śląskiego. – Jest to grupa mieszana licząca trzynaścioro dzieci, w różnym przedziale wiekowym, o różnym poziomie funkcjonowania. Stawiamy na zaangażowanie, samodzielność i relacje społeczne w grupie. To świetne wydarzenie, które bardzo podoba się dzieciakom – przekonywała opiekunka.
Nic dziwnego, że wszystkim się podobało, skoro Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji cieszyńskiej uczelni przygotował bogaty program, w którym każdy znalazł coś dla siebie. Były na przykład zadania do rozwiązania, swoje miejsce na placu przed uczelnią znaleźli przedstawiciele praktycznie wszystkich służb mundurowych. Chętni mogli poznać tajniki pierwszej pomocy, w tym nauczyć się wykonywania sztucznego oddychania na fantomie, co bardziej odważni mogli dać się zamknąć na chwilę w policyjnym radiowozie, a wszystkiemu ze śmiechem przyglądały się i przybijały piątkę maskotki: policji Sznupek oraz UŚ Usiołek.
Dorota Prysak, pracownik Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji, na środę założyła kolorowy kostium. Jak przyznała, zrobiła to celowo.
– Ideą Dnia Godności jest spotkanie się i spojrzenie przez pryzmat potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jako że jestem jednocześnie pracownikiem uczelni, jak i szkoły specjalnej, od początku moją ideą było zaproszenie do przestrzeni uniwersyteckiej osób z niepełnosprawnościami, żeby mogły wziąć udział w warsztatach. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2012 roku. To studenci każdego roku wymyślają motyw przewodni – wyjaśniła.
5 maja obchodzimy Dzień Godności i Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją. Jak podkreśliła Dorota Prysak, z każdym rokiem społeczeństwo jest coraz bardziej wrażliwe na osoby z niepełnosprawnościami. – Proszę na przykład zauważyć, że już nie mówimy o osobach niepełnosprawnych, ale z niepełnosprawnością. Tak na naprawdę to każdy z nas ma jakieś ograniczenia, chcemy pokazać i wydobyć potencjał każdego człowieka. Celem jest usuwanie nie tylko fizycznych barier architektonicznych, ale też barier, które tkwią w naszej głowie – przekonywała pracownik cieszyńskiej uczelni.
Agata Tańska, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Raciborzu przyjechała do Cieszyna z 16 podopiecznymi. – Z jednej strony możemy wyjść poza nasze środowiska, dla dzieci to jest fajna zabawa; z drugiej studenci mogą się oswoić z naszymi dziećmi, nauczyć się ich, nauczyć się też, jak sobie z nimi radzić. Dziś mówimy o osobach z niepełnosprawnością. To oznacza, że nasze dzieci mogą być takimi samymi szczęśliwymi ludźmi jak każdy inny. To oczywiste, że niepełnosprawność przeszkadza nam w pokonywaniu codziennych spraw, ale wszystko można pokonać. A co bardzo istotne, na ulicach nie już stanowimy sensacji, ciekawostki, tylko jesteśmy tacy sami jak wszyscy – powiedziała.
15. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Cieszynie już za rok.
Więcej aktualności
Konkurs dla klas I-III szkół podstawowych od Praca.pl
Festiwal „Polska od Kuchni” – trwają zapisy do konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich
Chcesz porozmawiać z ekspertem w ZUS? Możesz to zrobić online, podczas e-wizyty
Zaproszenie na webinarium CEDUR dla seniorów i ich opiekunów "Bezpieczne płatności w Internecie dla seniorów
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO