Nauka zawodu ponad granicami
Umowa między Stroirny a stavby, spółką córką Huty Trzynieckiej a Zespołem Szkół Technicznych im. płk. Gwido Langera w Cieszynie została podpisana dziś (wtorek 6 maja) z Trzyńcu. Zakłada między innymi, że kolejni uczniowie z cieszyńskiej placówki będą mogli jeździć na warsztaty do jednego z największych zakładów w Europie.
– Współpracę nawiązaliśmy przed dwoma laty. Jesteśmy w regionie transgranicznym i chcieliśmy wykorzystać położenie. Huta w Trzyńcu to jeden w większych tego typu zakładów, dlatego z dużą radością przyjęliśmy fakt, że jedna ze spółek córek podpisała z nami umowę. Na początku było trochę załatwiania, różnych formalności, powiązania polskich i czeskich przepisów, ale na pewno było warto – przyznała Bożena Cholewa, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. płk. Gwido Langera w Cieszynie, która do Trzyńca przyjechała z Michałem Rajwą, naczelnikiem Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz Joanną Wojnar, kierownik szkolenia praktycznego w ZST.
W spółce Stroirny a stavby dwa razy w tygodniu pracują uczniowie klasy drugiej kształcący się na elektryków w szkole branżowej, raz w tygodniu ich o rok młodsi koledzy. Z nowym rokiem szkolnym dołączą do nich mechatronicy.
– To dla mnie duża przyjemność i zaszczyt, że możemy kontynuować współpracę. Polscy uczniowie są bardzo sumienni i jesteśmy z nich zadowoleni. W ogóle pozytywnym zjawiskiem jest to, że tak dużo młodych garnie się do zawodów technicznych – przyznał w czasie uroczystości Marian Czyż, prezes spółki. – Mechantronik to zawód przyszłości, który skupia w sobie inne profesje, na przykład wspominanego elektryka czy ślusarza.
Na dziś w spółce Stroirny a stavby pracuje około 1070 osób, z czego 10-12 procent dojeżdża z Polski. Niewykluczone, że uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk. Gwido Langera zasilą w przyszłości zakład. Tym bardziej że są zadowoleni z warunków. – Jest super. Pracuje się tutaj dużo bardziej spokojnie niż w Polsce. Nie ma takiego ciśnienia i nastawienia na sukces – powiedział Mateusz Sikora, jeden z uczniów. Za pracę uczniowie odbierają co miesiąc wynagrodzenie. – To około trzy tysiące koron, które dostajemy w gotówce – dodał. Nie muszą się martwić o transport, bo ten zapewnia spółka.
Organem prowadzącym dla Zespołu Szkół Technicznych jest Powiat Cieszyński. Michał Rajwa, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, przyznał, że szkoła stanowi wzór do naśladowania. – Jesteśmy dumni z tego, jak poczyna sobie ta szkoła, jak pani dyrektor wykorzystuje jej transgraniczne położenie. Fajne jest też to, że uczniowie na co dzień uczą się języka czeskiego, co ułatwi im znalezienie pracy po drugiej stronie granicy. A jak do tego dochodzą jeszcze zajęcia warsztatowe, to być może zwiążą swoją przyszłość z tym zakładem – stwierdził naczelnik.
A dla prezesa Mariana Czyża granica jest tylko linią na mapie. Dlatego w przyszłości współpraca może się rozwinąć jeszcze bardziej.
Więcej aktualności
ZUS przypomina o składaniu wniosków o 800+ na nowy okres świadczeniowy
Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert z zakresu turystyki i krajoznawstwa w roku 2025
Informacja o konkursach na stanowisko dyrektora jednostek oświatowych
Utrudnienia w ruchu na ul. Przepilińskiego w Cieszynie – zmiana harmonogramu robót drogowych
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO