Gminy powiatu

wróć
Wybierz miasto/gminę:

Brenna

Gmina Brenna stanowi „piękny kryształ górski” Beskidu Śląskiego. Jej walory to świeże powietrze, ścieżki górskie dla piechurów, trasy rowerowe, płynąca przez wieś rzeka, trawiaste plaże, zabytki architektury drewnianej i góralski folklor. Unikatowa w skali regionu jest Chlebowa Chata w Górkach, gdzie można upiec tradycyjny chleb, zrobić wiejski biały ser, upiec breńskie podpłomyki.

Chybie

Gmina Chybie położona jest na skraju powiatu cieszyńskiego w zakolu górnej Wisły. Przez gminę przebiega szlak rowerowy „Regiotur” oraz Szlak Dziedzictwa Kulturalno-Przyrodniczego „Greenways”. Ostatnio wypiękniało centrum, gdzie można zrelaksować się przy fontannie.

Cieszyn

Jak głosi legenda, założony został w 810 roku. Łatwo policzyć, że w 2010 roku nadolziański gród, świętował swoje 1200-lecie. Po zniesieniu kontroli granicznej (grudzień 2007 roku), obecnie bez najmniejszych przeszkód można przejść do Czeskiego Cieszyna, korzystając z położonych w centrum miasta mostów Przyjaźni i Wolności. Stolica powiatu cieszyńskiego jest najbogatsza w zabytki. Odnajdziemy tu budowle romańskie (Rotunda św. Mikołaja), bogato zdobione mieszczańskie kamienice, podcienie.

Dębowiec

Gmina Dębowiec leży w zachodniej części Pogórza Cieszyńskiego, w trójkącie miast Cieszyn - Skoczów – Strumień. To gmina typowo wiejska o łącznej powierzchni 4248 ha. We wsi Simoradz w kościele św. Jakuba jest barokowy ołtarz z pierwszej połowy XVII wieku oraz barokowe organy z XVIII wieku. Nadto w Simoradzu jest gorzelnia z pierwszej połowy XIX wieku. Do zabytkowych obiektów należą trzy budynki szkolne.

Goleszów

Gmina Goleszów położona jest na terenie urokliwego krajobrazowo Pogórza Cieszyńskiego. Jest to gmina wiejska o powierzchni około 66 km kw. Gęstość zaludnienia jest tu duża, bo wynosi około 180 osób/km kw., czyli znacznie więcej, niż przeciętna w Polsce. Gmina graniczy od południa z Czechami na odcinku o długości 19 km. Warta uwaga jest Izba Regionalna w Cisownicy oraz zabytkowe kościoły w Goleszowie, Puńcowie i Lesznej Górnej.

Hażlach

Gmina Hażlach ulokowała się w lekko pagórkowatym terenie, pośród malowniczych pól, lasów i stawów doliny Olzy i jej licznych dopływów, które dodatkowo urozmaicają krajobraz. Z większości pagórków roztacza się widok na góry Beskidu Śląskiego. Na odcinku 3,5 km graniczy z Czechami i przylega do północnych dzielnic Cieszyna. Obszar gminy wynosi 4902 ha. Jako ciekawostkę można wskazać 20-kilometrową Tandemową Trasę Rowerową dla Osób Niewidomych i Niedowidzących.

Istebna

Gmina Istebna. W skład gminy wchodzą wsie Istebna, Jaworzynka i Koniaków. Trójwieś otaczają szczyty Beskidu Śląskiego, z których rozciągają się wspaniałe widoki na okoliczne pasma górskie. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry i Małą Fatrę. Te wyjątkowe walory krajobrazowe oraz bogata i żywa kultura, plasują gminę pośród najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Bogata jest baza wypoczynkowa. Rekordy powodzenia biją górskie trasy rowerowe. W Jaworzynce schodzą się granice Polski, Czech i Słowacji, w miejscu zwanym Trójstykiem. O słynnych koronkach koniakowskich słyszeli chyba wszyscy.

Skoczów

„Pierwsze miasto nad Wisłą od jej źródeł” – jak można przeczytać w „Dziejach Polski” Jana Długosza. Jest „bramą wjazdową” w Beskid Śląski. Przez Skoczów prowadzą dwie główne drogi DK–81 (Katowice – Wisła) i ekspresowa S–1 Cieszyn – Bielsko-Biała. Godne uwagi są tutejsze kościoły, urokliwy rynek, popularne Wzgórze Kaplicówka z żelaznym krzyżem upamiętniającym pielgrzymkę papieża Jana Pawła II. We wsi Ochaby znajduje się znany w Polsce ośrodek jeździecki wraz ze Stadniną Koni.

Strumień

Strumień zajmuje najwyższe zachodnie piętro Kotliny Oświęcimskiej, aż po spłaszczoną przewiązkę wododziału pomiędzy zlewiskiem rzek Wisły i Odry. Z drugiej strony okolice Strumienia w dolinie Wisły osiągają najniższy punkt Ziemi Cieszyńskiej - 252 m.n.p.m. Koniecznie trzeba zobaczyć ratusz przy rynku, wzniesiony został około 1628 roku, najstarszy zachowany magistrat w woj. śląskim. Uwagę przyciągają malownicze kamieniczki wokół rynku oraz barokowy kościół rzymsko-katolicki wybudowany w 1790 roku.

Ustroń

Początki tej miejscowości sięgają 1305 roku. Obecnie jest to miasto uzdrowiskowo-wczasowe, otoczone grzbietami górskimi Czantorii i Równicy, wyróżniające się specyficznym mikroklimatem. Do ciekawostek należy źródło „Karola, dawny zakład kąpieli borowinowych i hotele kuracyjne. W kraju i za granicą Ustroń słynie z dzielnicy uzdrowiskowej Zawodzie. Turyści chwalą sobie trasy spacerowe. Magnesem dla gości jest kolej linowa na Czantorię i Leśny Park Niespodzianek. Ciekawą ofertę ma Muzeum Ustrońskie.

Wisła

Zwana „perłą Beskidów” to miasto leżące u źródeł „królowej polskich rzek”, ze szczytem Barania Góra (1220 m n.p.m.), spod którego toczy swe wody do Morza Bałtyckiego rzeka Wisła. Tradycje letniskowe mają tu ponad 100-letnia tradycję. Już w XIX wieku tłumnie ściągali tu warszawiacy, korzystając z kolei żelaznej. Wiślanie szczycą się Zameczkiem Prezydenckim w Czarnem, skocznią narciarską im. Adama Małysza w Malince, Muzeum Beskidzkim w Centrum. Miasto ma najbogatszą w regionie bazę noclegową i kusi wieloma atrakcjami turystycznymi przez okrągły rok.

Zebrzydowice

Gmina Zebrzydowice położona jest na ważnym szlaku komunikacyjnym: posiada spory węzeł kolejowy, skąd odjeżdżają międzynarodowe pociągi na południe Europy. Walorem gminy jest malowniczy, pagórkowaty krajobraz z dużą ilością lasów i stawów. We wsi Kaczyce warto zobaczyć drewniany kościół z 1620 roku. W Kończycach Małych znajduje się największa atrakcja turystyczna gminy - renesansowy pałac z XVI wieku. W sąsiedztwie pałacu stoi barokowy kościół. W Zebrzydowicach też można zwiedzić XVI-wieczny zamek i kościół.

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Cieszyńskie Travel