E-urząd

wróć

Załatwiaj sprawy urzędowe przez internet na ePUAP

Chcesz załatwić sprawę w USC, US, ZUS albo w urzędzie gminy? Brakuje ci zaświadczenia lub odpisu, a może chcesz złożyć wniosek? Możesz zrobić to przez internet. Skorzystaj z ePUAP — bezpłatnej platformy do kontaktu z różnymi urzędami i załatw swoją sprawę szybko, wygodnie i bez kolejek.

Co to jest ePUAP

ePUAP to skrót nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. To miejsce, gdzie usługi są udostępniane. Dzięki ePUAP załatwisz wiele spraw w różnych urzędach bez wychodzenia z domu — przez internet, w wybranym przez siebie czasie i w dowolnym miejscu.

Co zyskasz

Przez ePUAP możesz korzystać z usług — elektronicznie, szybko, wygodnie i bezpiecznie:

 • załatwić wiele spraw w różnych urzędach,
 • sprawdzać na bieżąco statusy spraw i wniosków,
 • odbierać i wysyłać urzędową korespondencję.

Wszystkie te usługi są dostępne przez internet, więc możesz z nich korzystać, kiedy chcesz i gdzie chcesz.

Każda wysyłka i odbiór pisma przez ePUAP ma urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), które jest tak samo ważne jak awizo.

Jakie urzędy i jakie sprawy obsługuje ePUAP

Coraz więcej spraw możesz załatwić przez internet, bo coraz więcej urzędów udostępnia swoje usługi na ePUAP. Są to między innymi:

 • samorządy, w tym urzędy gminy — złóż wniosek o dowód dla siebie lub dziecka; zgłoś utratę lub zniszczenie dowodu albo prawa jazdy; zawiadom o sprzedaży samochodu; dopisz się do spisu wyborców,
 • USC (urzędy stanu cywilnego) — uzyskaj odpisy aktów: małżeństwa, urodzenia, zgonu, lub inne dokumenty; zgłoś urodzenie dziecka,
 • ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) — sprawdź, czy pracodawca cię ubezpieczył i jaką dostaniesz emeryturę; przejrzyj swoje zwolnienia lekarskie i składki,
 • NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) — odbierz przed wyjazdem za granicę kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego),
 • US (urzędy skarbowe) — sprawdź swoje rozliczenia podatkowe; zgłoś spadek lub darowiznę,
 • KRK (Krajowy Rejestr Karny) — pobierz zaświadczenie o niekaralności,
 • UP (urzędy pracy) — zarejestruj się jako osoba bezrobotna i korzystaj ze szkoleń,
 • Rejestr PESEL i Rejestr Dowodów Osobistych — sprawdź swoje dane i dokumenty,
 • inne urzędy administracji publicznej (centralne, regionalne i lokalne) oraz instytucje publiczne — zarejestruj działalność gospodarczą; złóż wniosek o Kartę Dużej Rodziny; wyślij pismo ogólne, gdy nie ma formularza do załatwienia twojej sprawy.

Kto może skorzystać z usługi

Każdy, kto:

 • ma numer PESEL,
 • ma konto na ePUAP,
 • może potwierdzić swoją tożsamość w internecie.

Żeby korzystać z usług na ePUAP i podpisywać elektroniczne dokumenty, musisz potwierdzić swoją tożsamość w internecie — urząd musi wiedzieć, kim jesteś. Chodzi o to, żeby wszystko było bezpieczne i nikt nie mógł się pod ciebie podszyć.
Potwierdzić swoją tożsamość w internecie możesz na 2 sposoby:

 • bezpłatnym profilem zaufanym (eGo) — sprawdź, jak założyć profil zaufany,
 • płatnym certyfikatem kwalifikowanym.

Jak korzystać z platformy ePUAP

Zaloguj się na ePUAP, wybierz interesującą cię sprawę i wypełnij odpowiedni wniosek. Podpisz go i wyślij. Wszystko to robisz przez internet.

Dzięki platformie nie musisz iść do urzędu, by osobiście złożyć papierowy wniosek, ani na pocztę, by go wysłać. Nie ograniczają cię godziny pracy urzędów — sam decydujesz, kiedy złożysz wniosek. Wniosku nie musisz podpisywać ręcznie — do podpisu elektronicznych dokumentów służy bezpłatny profil zaufany.

Kiedy możesz zacząć korzystać z ePUAP

W dowolnym momencie. Wystarczy, że masz konto na ePUAP i profil zaufany oraz dostęp do internetu.

Co zrobić

Jeśli masz konto na ePUAP

 1. Wejdź na epuap.gov.pl.
 2. Zaloguj się.
 3. Wybierz sprawę urzędową, którą chcesz załatwić online.
 4. Podpisz wniosek o usługę profilem zaufanym.
 5. Wyślij wniosek online.
 6. Czekaj na załatwienie sprawy lub odpowiedź urzędu.

Jeśli nie masz konta na ePUAP

 1. Wejdź na epuap.gov.pl.
 2. Kliknij Zarejestruj się.
 3. Wypełnij krótki formularz.
 4. Jeśli podasz w nim PESEL — automatycznie złożysz wniosek o profil zaufany, który musisz potwierdzić.
 5. Zaloguj się na założone konto.
 6. Zacznij korzystać z ePUAP. Szczegóły znajdziesz w sekcji Jeśli masz konto na ePUAP.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna: zakładasz konto na ePUAP i korzystasz z niego bez opłat.

Co przygotować

Jeśli nie masz konta na ePUAP lub profilu zaufanego — przygotuj dowód osobisty lub paszport.

Ile będziesz czekać

To zależy, w jaki sposób potwierdzisz profil zaufany, który jest potrzebny do korzystania z ePUAP.

Samo konto na platformie ePUAP zakładasz od ręki. Natomiast profil zaufany możesz założyć oraz:

 • od razu potwierdzić przez internet, na przykład skorzystać z bankowości elektronicznej — wtedy OD RAZU możesz zacząć załatwiać sprawy przez internet,
 • potwierdzić później — w ciągu 14 dni w wybranym miejscu (punkcie potwierdzającym) — wtedy z usług na ePUAP zaczniesz korzystać dopiero PO POTWIERDZENIU PROFILU.

E-Urząd czynny 24 h

E-usługi śwadczone przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie oraz ESP (elektroniczna skrzynka podawcza) znajdują się zarówno na platformie PEUP (SEKAP), jak również e-PUAP (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji).


W celu skorzystania z usług świadczonych przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie drogą elektroniczną, poprzez platformę PEUP, niezbędne jest posiadanie certyfikatu CC SEKAP bądź innego podpisu elektronicznego wystawionego przez jedno z polskich centrów certyfikacji. Równocześnie urząd wprowadził możliwość uwierzytelniania w trakcie korzystania z e-usług i załatwiania spraw poprzez posiadany profil zaufany platformy e-PUAP.

Jeżeli jeszcze nie posiadacie Państwo certyfikatu CC SEKAP, należy udać się z dowodem osobistym oraz nośnikiem danych (PenDrive) do Starostwa Powiatowego w Cieszynie przy ul. Bobreckiej 29 pok. 211, w celu jego bezpłatnego uzyskania.

Na terenie Powiatu Cieszyńskiego certyfikat ten również można uzyskać w Urzędzie Miasta Skoczów oraz w Urzędzie Miasta Ustroń.
 

Czy posiadasz certyfikat CC-SEKAP lub podpis elektroniczny?

Nie posiadam

Informacja o warunkach otrzymania certyfikatu CC-SEKAP

Jeżeli jeszcze nie posiadacie Państwo certyfikatu CC SEKAP, należy udać się z dowodem osobistym oraz nośnikiem danych (PenDrive) do Starostwa Powiatowego w Cieszynie przy ul. Bobreckiej 29 pok. 211, w celu jego bezpłatnego uzyskania.

Osoba (subskrybent), która chce otrzymać certyfikat niekwalifikowany CC-SEKAP, może go uzyskać na kilka sposobów opisanych poniżej.

 1. Należy udać się do jednego z urzędów rejestracji, których lista znajduje się na stronie cc.sekap.pl w dziale repozytorium, z pendrive lub kartą oraz dowodem potwierdzającym tożsamość.

  Inspektor ds. Rejestracji na miejscu zweryfikuje dane osobowe, wydrukuje do podpisania umowę i wniosek oraz utworzy plik z certyfikatem i parą kluczy kryptograficznych, który następnie nagra na pendrive lub kartę.

                                                                  LUB
 2. Subskrybent rejestruje się na stronie cc.sekap.pl, dostaje na podany e-mail link aktywacyjny, a następnie składa elektronicznie wniosek o certyfikat do wybranego urzędu rejestracji.

  W następnej kolejności należy udać się do wybranego urzędu rejestracji, aby potwierdzić swoją tożsamość oraz podpisać umowę i wniosek. Inspektor wystawia certyfikat i parę kluczy na karcie lub w postaci pliku do nagrania na pendrive subskrybenta.

                                                                  LUB
 3. Subskrybent rejestruje się na stronie cc.sekap.pl, dostaje na podany e-mail link aktywacyjny, a następnie składa elektronicznie wniosek o certyfikat do wybranego urzędu rejestracji.

  Do wniosku zostają dołączone dane w formacie PKCS#10. Dane te można utworzyć przy pomocy elementu ActiveX uruchamianego w przeglądarce. Przeglądarka powinna posiadać możliwość uruchomienia podpisanych ActiveX. Dzięki temu można utworzyć klucz prywatny na komputerze subskrybenta na dowolnej zainstalowanej karcie lub w wewnętrznym magazynie kluczy i certyfikatów.

  Następnie należy udać się do wybranego urzędu rejestracji, aby potwierdzić swoją tożsamość oraz podpisać umowę i wniosek.

  Jeśli do wniosku zostały dołączone dane w formacie PKCS#10, to wystawiony jest tylko certyfikat i wtedy obywatel musi pobrać certyfikat ze swojego komputera. Jeśli para kluczy była utworzona w wewnętrznym magazynie kluczy, to aby można było jej używać do podpisywania dokumentów na stronie www.sekap.pl, należy wyeksportować certyfikat do pliku PKCS#12 z zaznaczeniem opcji eksportu klucza prywatnego.

Do urzędu rejestracji należy zgłosić się z jednym z dokumentów potwierdzającym tożsamość osoby ubiegającej się o certyfikat tj. dowodem tożsamości, paszportem lub prawem jazdy wydanym po 01.07.1999 r.

Dopuszczalne karty obsługiwane w urzędach rejestracji:

 • wydawane przez kwalifikowane centra certyfikacji - taka karta zawiera część niekwalifikowaną, która jest niezależna od podpisu kwalifikowanego,

 • rybnicka elektroniczna karta miejska.

Szybkie menu

Szczepienia przeciwko COVID-19 w powiecie cieszyńskim Opieka Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Punkt Szczepień Powszechnych Patronaty Starosty Cieszyńskiego Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza
Cieszyńskie Travel PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM