Promocja zdrowia

wróć

Biuro Promocji Zdrowia

Starostwo Powiatowe w Cieszynie

ul. Bobrecka 29, pokój 216

tel. 33 47 77 216 kom. 534 967 028  fax.  33 477 73 32

E-mail: pz@powiat.cieszyn.pl

Barbara Maria Kłosowska - Kierownik

E-mail: b.klosowska@powiat.cieszyn.pl

Beata Alicja Szymańska - Podinspektor

E-mail: b.szymanska@powiat.cieszyn.pl

Sandra Paulina Madzia - Młodszy Referent

 

Forum Inicjatyw Prozdrowotnych w Powiecie Cieszyńskim

Forum Inicjatyw Prozdrowotnych w roku 2019 -XV edycja

Uprzejmie informujemy, że zbieramy informacje w celu zaktualizowania bazy danych o działaniach prozdrowotnych, realizowanych przez: gminy, jednostki, organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe, podmioty kościelne i inne instytucje i firmy na terenie Powiatu Cieszyńskiego w bieżącym roku pn.: „FORUM INICJATYW PROZDROWOTNYCH W POWIECIE CIESZYŃSKIM W ROKU 2019”

Główne założenia XV edycji forum to upowszechnianie informacji, edukacja, współpraca i promowanie dobrych praktyk.

Informacje w postaci tabeli (wg wzoru ) należy przesłać tylko w formie elektronicznej do dnia 08 lutego 2019 r. na adres e-mail: pz@powiat.cieszyn.pl

Inne załączniki:
- Baza danych FIP 2018: Pobierz plik ( DOC, 2,08MB)
- wzór Tabela FIP 2019: Pobierz plik ( PDF, 0,09MB)

Zdrowie psychiczne

Powiatowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2020

Powiatowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2020 został przyjęty przez Zarząd Powiatu Cieszyńskiego uchwałą nr 759 /ZP/V/17 z dnia 23.11.2017 r. Dziękujemy za współpracę członkom Zespołu Koordynującego i pozostałym instytucjom.

Spotkanie w ZZOZ w Cieszynie 27.11.208r. - dotyczące pilotażu Centrum Zdrowia Psychicznego

Inne załączniki:
- Uchwała w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2020: Pobierz plik ( DOCX, 0,02MB)
- Powiatowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2020: Pobierz plik ( DOCX, 0,23MB)

VII Regionalna Olimpiada Wiedzy O Zdrowiu Psychicznym

Zakończyła sie VII edycja Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym, z naszego powiatu wzieli udział laureaci etapu powiatowego:

Filip Cwajna i Michał Niewada z I Liceum Ogólnokształcące im. A. Osuchowskiego opiekun -Barbara Bartoszek oraz Patrycja Pasternak z II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, opiekun Izabela Żwak., którzy zdobyli wysokie lokaty poza podium finałowym.

 

Inne załączniki:
- załącznik nr 4- zgłoszenie uczniów do etapu pow.: Pobierz plik ( DOC, 0,03MB)
- załącznik nr 3- zgoda ucznia pełnoletniego: Pobierz plik ( DOC, 0,03MB)
- załącznik nr 2-zgoda rodzica: Pobierz plik ( DOC, 0,03MB)
- załącznik nr 1 -zgłoszenie szkoły: Pobierz plik ( DOC, 0,03MB)
- Porozumienie: Pobierz plik ( PDF, 0,21MB)

Programy polityki zdrowotnej

Ogłoszenie o konkursie ofert na realizację programu polityki zdrowotnej "4 minuty, które decydują o życiu" w latach 2019-2021

 Zarząd Powiatu Cieszyńskiego uchwałą 47/ZP/VI/19 z dnia 10.01.2019 ogłosił konkurs ofert na realizację programu polityki zdrowotnej "4 minuty, które decydują o życiu" w latach 2019-2021.

- program-2019-2021: Pobierz plik ( DOC, 0,31MB)
- uchwala-o-konkursie-ofert-na-program-polityki-zdrowotnej: Pobierz plik ( PDF, 0,44MB)
- zalacznik-nr-1-do-uchwaly: Pobierz plik ( PDF, 0,68MB)
- zalacznik-nr-2-do-uchwaly: Pobierz plik ( PDF, 0,52MB)
- oferta do wypełnienia-załącznik: Pobierz plik ( DOC, 0,05MB)

Akademia Ruchu

Akademia Ruchu 2018

 12 grudnia kończy się jesienna edycja „Akademii Ruchu", w ramach której odbywały się nieodpłatne zajęcia typu: aerobic -1x w tygodniu , pilates-2x w tygodniu i zumba - 2 x w tygodniu. Kolejne dopiero wiosną.

Inne załączniki: https://www.youtube.com/watch?v=51FUEdvyRIk
- regulamin pilates piątek: Pobierz plik ( PDF, 0,08MB)
- regulamin aerobic środa: Pobierz plik ( PDF, 0,08MB)
- regulamin pilates wtorek: Pobierz plik ( PDF, 0,08MB)
- regulamin zumba poniedziałek i środa: Pobierz plik ( PDF, 0,08MB)

Szkolenia - konferencje - warsztaty

Konferencja pt. Zrozumieć emocje. Literatura kluczem do rozmowy z dzieckiem

Za nami konferencja "Zrozumieć emocje. Literatura kluczem do rozmowy z dzieckiem” . W opinii słuchaczy - wykładowca - dr Wanda Matras- Mastalerz perfekcyjna z pasją i erudycją, można było słuchać bez końca.

Inne załączniki:
- Informacja o konferencji: Pobierz plik ( DOC, 0,04MB)

Wiosenna edycja akcji czytelniczej

Młodzież I LO Osuchowski czytała bajki dzieciom na Oddziale Pediatrycznym i Chirurgicznym dla dzieci Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Wolontariusze i opiekunki otrzymały upominki i dyplomy i kwiaty na konferencji 14 czerwca w sali sesyjnej starostwa.

Inne załączniki:
- Zgoda rodzica: Pobierz plik ( DOC, 0,04MB)
- Zgłoszenie szkoły: Pobierz plik ( DOC, 0,04MB)

Konkursy z nagrodami

Finał konkursu "Żyj bez uzależnień" edycja 2018

Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom i Jurorom dziękujemy za zaangażowanie i udział.                   

WYNIKI KOŃCOWE

Grupa młodsza:

I miejsce zdobyła scenka: „Bliżej siebie, dalej od narkotyków” grupy uczniów Szkoły Podstawowej  nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie w składzie: Sara Czudek, Vanessa Marino, Maksymilian Banot, Tomasz Chmiel. Panie - Ilona Boruta i Magdalena Myrta otrzymały wyróżnienie dla opiekuna.

II miejsce zdobyła scenka: „Walka Joli z nałogiem” grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej, w składzie: Amelia Słowiok, Jan Grabowiecki, Jan Greń, opiekun szkolny - Pani Aneta Niedoba.

III miejsce zdobyła scenka: „Bezpieczny internet” grupy uczniów Klimatycznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jerzego Michejdy w Ustroniu, w składzie: Natalia Faron, Julia Wantulok, Klaudia Troszok, Wanda Żlik. Koordynatorzy szkolni, Panie: Małgorzata Strawa oraz Anna Kopiec.

 

Grupa starsza:

I miejsce zdobyła scenka: „Kraina palaczy” grupy uczniów Szkoły Podstawowej im. P. Kojzara w Mnichu w składzie: Klaudia Biernat, Joanna Klimek, Katarzyna Sierny, Kornelia Waliczek, wyróżnienie otrzymała pedagog Pani Beata Mulczyńska.

II miejsce zdobyła scenka: „O białej zarazie, co czarną klątwę rzuciła” grupy uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zaborzu, w składzie: Wiktoria Sobala, Amelia Pietrzyk, Martyna Szczypka, Mateusz Ferfecki, Opiekun szkolny Pani Jolanta Strządała

III miejsce zdobyła scenka: „Dwie twarze” grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. K. Bochenek w Skoczowie, w składzie: Dżesika Cekiera, Krzysztof Krysiński, Bartłomiej Chruszcz, Wiktoria Świńczyk, koordynator szkolny Pan Mariusz Porębski.

 

Inne załączniki:
- załącznik nr 3 - zgoda ucznia pełnoletniego: Pobierz plik ( DOC, 0,04MB)
- załącznik nr 2 - zgoda rodzica: Pobierz plik ( DOC, 0,04MB)
- załącznik nr 1 - zgłoszenie szkoły: Pobierz plik ( DOC, 0,04MB)

Olimpiada" 4 MINUTY, KTÓRE DECYDUJĄ O ŻYCIU"

 Zakończyła sie jesienna olimpiada pt.: 4 MINUTY, KTÓRE DECYDUJĄ O ŻYCIU". Jej celem było zachęcenie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za życie, bezpieczeństwo i zdrowie swoje i innych. Laureatom serdecznie gratulujemy !

Inne załączniki:
- załącznik nr 3 - zgoda rodzica: Pobierz plik ( DOC, 0,03MB)
- załącznik nr 2 - zgłoszenie drużyny: Pobierz plik ( DOC, 0,03MB)
- załącznik nr 1 - zgłoszenie szkoły: Pobierz plik ( DOC, 0,03MB)

Akcje i kampanie profilaktyczne

"Bajki, które leczą"- finał z Mikołajem

Jak co roku, Mikołaj wraz z Aniołkami i Diabełkami, zawitał z niespodziankami i słodyczami do chorych dzieci na Oddziale Pediatrycznym i Oddziale Chirurgicznym dla Dzieci ZZOZ Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Akcja czytelnicza „Bajki, które leczą”, zakończona świątecznymi upominkami, sprawiła, że mali pacjenci, choć przez chwilę zapominali o chorobie, a na ich twarzyczkach pojawiał się nieśmiały uśmiech. Dużą radość sprawił dzieciom oraz ich rodzicom, święty Mikołaj, przybywający przy dźwięku dzwoneczka do szpitala z workiem prezentów wraz z grupą „aniołków i diabełków”- 6 uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie pod opieką Bibliotekarz Agaty Mitręgi oraz wolontariuszki Jadwigi Przywary. Całej grupie wolontariuszy, towarzyszył także uśmiechnięty personel oddziałów. Koordynatorami akcji były: Barbara Kłosowska-Kierownik Biura Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego, Beata Parchańska- Koordynator ds. Bibliotek Publicznych Biblioteki Miejskiej w Cieszynie i Beata Karnas – Greń z Sekcji Promocji Zdrowia ZZOZ Szpitala Śląskiego w Cieszynie, która wykonała sesję zdjęciową. Organizatorzy zadbali także o dyplomy i słodkie upominki dla całej grupy.

Inne załączniki:
- załacznik nr 2 - zgoda rodzica: Pobierz plik ( DOC, 0,04MB)
- załącznik nr 1 - zgłoszenie szkoly: Pobierz plik ( DOC, 0,04MB)

Powiatowa Kampania Profilaktyczna „Żyj bez uzależnień”2018

WYNIKI KOŃCOWE KONKURSU TEATRALNEGO "ŻYJ BEZ UZALEŻNIEŃ" 2018-LAUREATOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Grupa młodsza:

I miejsce zdobyła scenka: „Bliżej siebie, dalej od narkotyków” grupy uczniów Szkoły Podstawowej  nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie w składzie: Sara Czudek, Vanessa Marino, Maksymilian Banot, Tomasz Chmiel. Panie - Ilona Boruta i Magdalena Myrta otrzymały wyróżnienie dla opiekuna.

II miejsce zdobyła scenka: „Walka Joli z nałogiem” grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2  im. Stefana Żeromskiego w Brennej, w składzie: Amelia Słowiok, Jan Grabowiecki, Jan Greń

Opiekun szkolny - Pani Aneta Niedoba.

III miejsce zdobyła scenka: „Bezpieczny internet” grupy uczniów Klimatycznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jerzego Michejdy w Ustroniu, w składzie: Natalia Faron, Julia Wantulok, Klaudia Troszok, Wanda Żlik. Koordynatorzy szkolni, Panie: Małgorzata Strawa oraz Anna Kopiec.

 Grupa starsza:

I miejsce zdobyła scenka: „Kraina palaczy” grupy uczniów Szkoły Podstawowej im. P. Kojzara w Mnichu w składzie: Klaudia Biernat, Joanna Klimek, Katarzyna Sierny, Kornelia Waliczek,

wyróżnienie otrzymała pedagog Pani Beata Mulczyńska.

II miejsce zdobyła scenka: „O białej zarazie, co czarną klątwę rzuciła” grupy uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zaborzu, w składzie: Wiktoria Sobala, Amelia Pietrzyk, Martyna Szczypka, Mateusz Ferfecki, Opiekun szkolny Pani Jolanta Strządała

III miejsce zdobyła scenka: „Dwie twarze” grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. K. Bochenek w Skoczowie, w składzie: Dżesika Cekiera, Krzysztof Krysiński, Bartłomiej Chruszcz, Wiktoria Świńczyk, koordynator szkolny Pan Mariusz Porębski.

Inne załączniki:
- załącznik nr 2 - zgoda rodzica: Pobierz plik ( DOC, 0,04MB)
- załącznik nr 1 - zgłoszenie szkoły: Pobierz plik ( DOC, 0,04MB)

Dane epidemiologiczne

Zdrowie mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego w liczbach

W załączniku udostępniamy Państwu opracowane wybrane dane o zdrowiu mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego w roku 2016. Informacje pochodzą ze strony internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach: www.katowice.uw.gov.pl .

Inne załączniki:
- Powiat Cieszyński 2016: Pobierz plik ( DOCX, 1,54MB)
- Powiat Cieszyński 2015: Pobierz plik ( PDF, 1,16MB)

Wyniki HBSC 2014

W załączniku przedstawiamy publikacje - Zdrowie i zachowania zdrowotne młodzieży szkolnej w Polsce na tle wybranych uwarunkowań socjodemograficznych. Są to wyniki badań HBSC 2014 z Instytutu Matki i Dziecka z Warszawy.

Inne załączniki:
- Wyniki HBSC 2014: Pobierz plik ( PDF, 1,64MB)

Młodzież a uzależnienia

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z wynikami badań, dotyczącymi używania przez młodzież substancji psychoaktywnych. Badania pokazują skalę zjawiska wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego w 2005 roku, a także zawierają porównanie wyników uzyskanych w 2005 roku do wyników badań w tym samym zakresie, przeprowadzonych w roku 1999.

Inne załączniki:
- Dane epidemiologiczne: Pobierz plik ( PDF, 1,43MB)
- Raport z badań ankietowych: Pobierz plik ( DOC, 1,17MB)

Biblioteczka

Zdrowie po cieszyńsku - zbiór bajek i baśni

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się drukiem kolejna, trzecia już publikacja ze zbiorem wybranych baśń i bajek- laureatów konkursu "Zdrowie po Cieszyńsku"edycja 2016/2017r.

Inne załączniki:
- bajki/baśnie 2017r.: Pobierz plik ( PDF, 0,62MB)

Zdrowie po cieszyńsku 2015 - zbiór bajek i baśni

Z wielką radością udostępniamy Państwu kolejny zbiór bajek i baśni z konkursu "Zdrowie po cieszyńsku" z roku 2015 organizowanego dla dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Cieszyńskiego. Życzymy przyjemnej lektury!

Inne załączniki:
- Zbiór bajek i baśni - Zdrowie po cieszyńsku 2015: Pobierz plik ( ODT, 0,17MB)