Promocja zdrowia

wróć

Stanowisko ds. Promocji Zdrowia

Starostwo Powiatowe w Cieszynie

ul. Bobrecka 29, pokój 216

kom. 534 967 028 tel. 33 47 77 216

e-mail: pz@powiat.cieszyn.pl

Beata Szymańska - Inspektor

 

Forum Inicjatyw Prozdrowotnych w Powiecie Cieszyńskim

„FORUM INICJATYW PROZDROWOTNYCH W POWIECIE CIESZYŃSKIM W ROKU 2021”

Uprzejmie informujemy, że udostępniamy zaktualizowaną bazę danych pn.: „Forum Inicjatyw Prozdrowotnych w Powiecie Cieszyńskim w roku 2021” o działaniach prozdrowotnych, realizowanych przez: gminy, jednostki, organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe, podmioty kościelne i inne instytucje i firmy z terenu naszego powiatu.

Wierzymy, że mimo trudnej sytuacji w kraju uda się przeprowadzić niektóre zadania w małych grupach, formie zdalnej bądź w innej.

Życzymy Wszystkim dużo zdrowia!

Załączniki:
- tabela-fip-2021: Pobierz plik ( DOC, 0,04MB)
- tabela-zbiorcza: Pobierz plik ( DOC, 1,24MB)

Zdrowie psychiczne

X REGIONALNA OLIMPIADA WIEDZY O ZDROWIU PSYCHICZNYM

Rusza X Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowia Psychicznym!

Szanowni Uczniowie i Pedagodzy!
Miło nam poinformować, że od września rusza X Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym organizowana przez Powiaty: Bielski, Cieszyński, Żywiecki i Miasto Bielsko-Biała przy wsparciu naukowym ATH z Bielska-Białej.

Poniżej zamieszamy załączniki do pobrania.

Zachęcamy do udziału! 

- zal-1-do-regulaminu: Pobierz plik ( DOC, 0,03MB)
- zal-2-do-regulaminu: Pobierz plik ( DOC, 0,04MB)
- zal-3-do-regulaminu: Pobierz plik ( DOC, 0,04MB)
- zal-4-do-regulaminu: Pobierz plik ( DOC, 0,03MB)
- zal-5-do-regulaminu: Pobierz plik ( DOC, 0,03MB)

Programy polityki zdrowotnej

Program polityki zdrowotnej "4 minuty, które decydują o życiu"

Z powodu pandemii koronawirusa wiosenne szkolenia nie będą kontynuowane.

Regulamin, załączniki:

Uchwała w sprawie zatwierdzenia protokołu z posiedzenia Komisji Konkursowej, powołanej w celu wyboru realizatora programu polityki zdrowotnej "4 minuty, które decydują o życiu" w latach 2019-2021

Zarząd Powiatu Cieszyńskiego uchwałą 103/ZP/VI/19 z dnia 21.03.2019 zatwierdził protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej w dniu 14 marca 2019r., powołanej w celu wyboru oferty na realizację programu polityki zdrowotnej „4 minuty, które decydują o życiu” w latach 2019-2021 i powierzył realizację programu polityki zdrowotnej „4 minuty, które decydują o życiu” w latach 2019-2021 firmie MEDRES s.c. z siedzibą: 41-911 Zabrze ul. Legnicka 21.

- Program 2019-2021: Pobierz plik ( PDF, 0,75MB)
- Uchwała nr 103: Pobierz plik ( PDF, 0,38MB)

Konkursy z nagrodami

„ZDROWIE PO CIESZYŃSKU” – 9 edycja

„Zdrowie po cieszyńsku” wyniki

Obrady Jury konkursu „Zdrowie po cieszyńsku” odbyło się 28 maja 2021 r. w sali nr 202 Starostwa Powiatowego w Cieszynie przy ul. Bobreckiej 29. Na konkurs wpłynęło: 16 bajek/baśni z kolorowankami oraz 7 gier edukacyjnych.

Prace oceniało Jury w składzie: Janina Żagan Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego, Anna Suchanek - Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej, Piotr Przewdzing Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie, Tomasz Pniok asystent Sekcji Oświaty Zdrowotnej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie, Bernadeta Szeliga Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Pediatrycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie, Izabela Kula Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, Katarzyna Lindert-Kuligowska dziennikarz Głosu Ziemi Cieszyńskiej, Wojciech Hławiczka inspektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych Starostwa Powiatowego w Cieszynie a także Radny Rady Gminy Goleszów, Weronika Etienne-Kantor pomoc administracyjną Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz Beata Szymańska inspektor ds. Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego w Cieszynie – przewodnicząca spotkania Jury.
Jurorzy po wnikliwej i rzetelnej analizie prac, jednogłośnie wybrali laureatów. Oto wyniki:

Kategoria: bajka/baśń z kolorowanką

I MIEJSCE – „Zdrowy sen”
Karolina Dynek uczennica kl. 2 II LO im. M. Kopernika  w Cieszynie
opiekun: Izabela Żwak

II MIEJSCE – „Pewnego razu w lasach Beskidów”
Zuzanna Augustyn uczennica kl. 6 Szkoły Podstawowej w Marklowicach Górnych
opiekun: Beata Klejczyk

III MIEJSCE – „Kumka w Żabim Kraju”
Oskar Augustyn uczeń kl. 7 Szkoły Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach
opiekun: Katarzyna Dynek

 

Kategoria: Gra edukacyjna

I MIEJSCE – „Babe z chopym oblykej drogi do zdrowio nie zamykej”
Eryk Witoszek uczeń kl. 3 Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Piłsudskiego w Chybiu
opiekun: Małgorzata Michałka - Paruch

II MIEJSCE – „Dbaj o zdrowie i ćwicz pamięć z Powiatem Cieszyńskim”
Paweł Krawczyk uczeń kl. 6 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pruchnej
opiekun: Magdalena Penkala

III MIEJSCE – „Cieszyńska ścieżka zdrowia”
Wiktoria Pala, Maja Trzaskalik uczennice kl. 6 Szkoły Podstawowej  im. K.K. Baczyńskiego
 w Zebrzydowicach
opiekun: Katarzyna Dynek

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Tegoroczna edycja konkursu „Zdrowie po cieszyńsku” jest pierwszą realizacją od ogłoszenia pandemii koronawirusa. Tematyka prac literackich bardzo różni się od poprzednich, zaciekawiając jury. Utwory poruszyły temat zdrowia psychicznego, nakreślając z czym dzisiejsza młodzież oraz dzieci borykają się w świecie pogrążonym w pandemii. Podczas spotkania zostały nakreślone działania pomocowe dla uczniów. 


Akcje i kampanie profilaktyczne

Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka

Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.

Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.

  • A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
  • B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
  • C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
  • D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
  • E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

Dobre praktyki w profilaktyce uzależnień - Powiatowa Kampania Profilaktyczna „Żyj bez uzależnień” 2019

 

 

Dane epidemiologiczne

Zdrowie mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego w liczbach

W załączniku udostępniamy Państwu opracowane wybrane dane o zdrowiu mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego w roku 2016. Informacje pochodzą ze strony internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach: www.katowice.uw.gov.pl .

Inne załączniki:
- Powiat Cieszyński 2016: Pobierz plik ( DOCX, 1,54MB)
- Powiat Cieszyński 2015: Pobierz plik ( PDF, 1,16MB)

Wyniki HBSC 2014

W załączniku przedstawiamy publikacje - Zdrowie i zachowania zdrowotne młodzieży szkolnej w Polsce na tle wybranych uwarunkowań socjodemograficznych. Są to wyniki badań HBSC 2014 z Instytutu Matki i Dziecka z Warszawy.

Inne załączniki:
- Wyniki HBSC 2014: Pobierz plik ( PDF, 1,64MB)

Młodzież a uzależnienia

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z wynikami badań, dotyczącymi używania przez młodzież substancji psychoaktywnych. Badania pokazują skalę zjawiska wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego w 2005 roku, a także zawierają porównanie wyników uzyskanych w 2005 roku do wyników badań w tym samym zakresie, przeprowadzonych w roku 1999.

Inne załączniki:
- Dane epidemiologiczne: Pobierz plik ( PDF, 1,43MB)
- Raport z badań ankietowych: Pobierz plik ( DOC, 1,17MB)

Biblioteczka

Zdrowie po cieszyńsku - zbiór bajek i baśni

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się drukiem kolejna, trzecia już publikacja ze zbiorem wybranych baśń i bajek- laureatów konkursu "Zdrowie po Cieszyńsku"edycja 2016/2017r.

Inne załączniki:
- bajki/baśnie 2017r.: Pobierz plik ( PDF, 0,62MB)

Zdrowie po cieszyńsku 2015 - zbiór bajek i baśni

Z wielką radością udostępniamy Państwu kolejny zbiór bajek i baśni z konkursu "Zdrowie po cieszyńsku" z roku 2015 organizowanego dla dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Cieszyńskiego. Życzymy przyjemnej lektury!

Inne załączniki:
- Zbiór bajek i baśni - Zdrowie po cieszyńsku 2015: Pobierz plik ( ODT, 0,17MB)

Materiały informacyjne: ulotki, broszury i inne

Ulotki z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej

Zapraszam do zapoznania się z ciekawymi informacjami z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej oraz do odwiedzenia strony internetowej, skąd pochodzą poniższe materiały: www.ncez.pl

Szybkie menu

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Punkt Szczepień Powszechnych Patronaty Starosty Cieszyńskiego Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Program do prezentacji graficznej i analizy danych epidemicznych Covid-19 Covide.pl Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza
Cieszyńskie Travel PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM