Stanowisko ds. Promocji Zdrowia
Starostwo Powiatowe w Cieszynie
ul. Bobrecka 29, pokój 216
kom. 534 967 028 tel. 33 47 77 216
e-mail: pz@powiat.cieszyn.pl
Aktualności
Wyniki konkursu "Zdrowie po cieszyńsku"
Szczepienia przeciwko COVID-19
Powiatowa Olimpiada z Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym za nami!

Forum Inicjatyw Prozdrowotnych w Powiecie Cieszyńskim

„FORUM INICJATYW PROZDROWOTNYCH W POWIECIE CIESZYŃSKIM W ROKU 2022”
Uprzejmie informujemy, że udostępniamy zaktualizowaną bazę danych pn.: „Forum Inicjatyw Prozdrowotnych w Powiecie Cieszyńskim w roku 2022” o działaniach prozdrowotnych, realizowanych przez: gminy, jednostki, organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe, podmioty kościelne i inne instytucje i firmy z terenu naszego powiatu.
Wierzymy, że mimo trudnej sytuacji w kraju uda się przeprowadzić niektóre zadania w małych grupach, formie zdalnej bądź w innej.
Życzymy Wszystkim dużo zdrowia!

Zdrowie psychiczne

X edycja REGIONALNA OLIMPIADA WIEDZY O ZDROWIU PSYCHICZNYM
XI Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowia Psychicznym
Niebawem podamy szczegółowe informację.

Programy polityki zdrowotnej

Program polityki zdrowotnej "4 minuty, które decydują o życiu"
Niebawem podamy szczegółowe informacje.
Uchwała w sprawie zatwierdzenia protokołu z posiedzenia Komisji Konkursowej, powołanej w celu wyboru realizatora programu polityki zdrowotnej "4 minuty, które decydują o życiu" w latach 2019-2021
Zarząd Powiatu Cieszyńskiego uchwałą 103/ZP/VI/19 z dnia 21.03.2019 zatwierdził protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej w dniu 14 marca 2019r., powołanej w celu wyboru oferty na realizację programu polityki zdrowotnej „4 minuty, które decydują o życiu” w latach 2019-2021 i powierzył realizację programu polityki zdrowotnej „4 minuty, które decydują o życiu” w latach 2019-2021 firmie MEDRES s.c. z siedzibą: 41-911 Zabrze ul. Legnicka 21.

Konkursy z nagrodami

„ZDROWIE PO CIESZYŃSKU” – 10 edycja
30 marca br. odbyło się spotkanie Jury konkursu „Zdrowie po cieszyńsku”, podczas którego zostali wyłonieni laureaci. Na konkurs wpłynęło: 28 bajek/baśni z kolorowankami oraz 12 gier edukacyjnych. Prace oceniało Jury w składzie: Janina Żagan Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego, Anna Suchanek - Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej, Piotr Przewdzing Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie, Irena Piekar, Tomasz Pniok asystenci Sekcji Oświaty Zdrowotnej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie, Izabela Kula Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, Katarzyna Lindert-Kuligowska dziennikarz Głosu Ziemi Cieszyńskiej, Wojciech Hławiczka inspektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych Starostwa Powiatowego w Cieszynie, a także Radny Rady Gminy Goleszów, Daria Czarnecka inspektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz Beata Szymańska inspektor ds. Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego w Cieszynie – przewodnicząca spotkania Jury.
Jurorzy po wnikliwej i rzetelnej analizie prac, jednogłośnie wybrali laureatów. Oto wyniki:
Kategoria: BAJKA/BAŚŃ Z KOLOROWANKĄ
SZKOŁA PODSTAWOWA
I MIEJSCE - „O leniwym Krzysiu” Paweł Krawczyk
Zespół Szkolno –Przedszkolny w Pruchnej, opiekun: Magdalena Penkala
II MIEJSCE - „O Jadzi, co o zdrowie nie dbała” Nina Werner
Szkoła Podstawowa im. Pawła Kojzara w Mnichu, opiekun: Aleksandra Pawlus
III MIEJSCE - „Cieszyńskie pory roku” Kamila Polak
Szkoła Podstawowa w Kaczycach, opiekun: Mirela Sikora
SZKOŁA PONADPODSTAWOWA
I MIEJSCE – „W zdrowym jeżu, zdrowy duch” Miriam Fusik
II LO im. M. Kopernika w Cieszynie opiekun: Izabela Żwak
II MIEJSCE – „Ulica Postępowa” Aleksandra Bednarz
II LO im. M. Kopernika w Cieszynie opiekun: Izabela Żwak
III MIEJSCE - „Teka Zdrowia” Robert Manderla
II LO im. M. Kopernika w Cieszynie, opiekun: Izabela Żwak
Kategoria: GRA EDUKACYJNA
I MIEJSCE – „Wieża pełna zdrowia” Zuzanna Augustyn, Maja Trzaskalik
Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach
opiekun: Katarzyna Dynek
II MIEJSCE – „Czerwona Perełka” Katarzyna Majer, Weronika Szewczyk
Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach
opiekun: Katarzyna Dynek
III MIEJSCE – „Odkrywcy znad Olzy” Bartosz Brzóska, Szymon Salamon
Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach
opiekun: Katarzyna Dynek
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 20 kwietnia na sali sesyjnej w Starostwie Powiatowym w Cieszynie przy ul. Bobreckiej 29.

Akcje i kampanie profilaktyczne

Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka
Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.
Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.
- A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
- B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
- C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
- D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
- E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

Szkolenie dla nauczycieli/pedagogów/psychologów ze szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu cieszyńskiego
Podczas tego wykładu poznacie Państwo faktyczną skalę samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Zapoznacie się z katalogiem zdarzeń wywołujących kryzys suicydalny u młodych ludzi a także dowiedzą się Państwo jak reagować na zdarzenia z takiego katalogu. Pod koniec wykładu dowiecie się jak wspierać najmłodszych zagrożonych samobójstwem.
Podsumowaniem wykładu będzie prezentacja pięciu konkretnych reguł, które może ograniczy ryzyko zaistnienia prób samobójczych przez dzieci i młodzież. W taki sposób zostaną Państwo uwrażliwieni na zachowania, których wystąpienie może sugerować nadchodzący kryzys suicydalny.
Zachęcamy do skorzystania ze szkolenia i zapisy w biurze Promocji Zdrowia.

Dane epidemiologiczne
Zdrowie mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego w liczbach
W załączniku udostępniamy Państwu opracowane wybrane dane o zdrowiu mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego w roku 2016. Informacje pochodzą ze strony internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach: www.katowice.uw.gov.pl .
Wyniki HBSC 2014
W załączniku przedstawiamy publikacje - Zdrowie i zachowania zdrowotne młodzieży szkolnej w Polsce na tle wybranych uwarunkowań socjodemograficznych. Są to wyniki badań HBSC 2014 z Instytutu Matki i Dziecka z Warszawy.
Młodzież a uzależnienia
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z wynikami badań, dotyczącymi używania przez młodzież substancji psychoaktywnych. Badania pokazują skalę zjawiska wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego w 2005 roku, a także zawierają porównanie wyników uzyskanych w 2005 roku do wyników badań w tym samym zakresie, przeprowadzonych w roku 1999.

Biblioteczka

Zdrowie po cieszyńsku - zbiór bajek i baśni
Z przyjemnością informujemy, że ukazała się drukiem kolejna, trzecia już publikacja ze zbiorem wybranych baśń i bajek- laureatów konkursu "Zdrowie po Cieszyńsku"edycja 2016/2017r.
Zdrowie po cieszyńsku 2015 - zbiór bajek i baśni
Z wielką radością udostępniamy Państwu kolejny zbiór bajek i baśni z konkursu "Zdrowie po cieszyńsku" z roku 2015 organizowanego dla dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Cieszyńskiego. Życzymy przyjemnej lektury!

Szczepienia przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży
Szczepienia przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży
Infekcja COVID-19 w ciąży może być bardzo groźna nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego dziecka, dlatego niezwykle ważne jest, abyś się zaszczepiła. Kiedy? Najlepszym okresem na szczepienie przeciw COVID-19 jest II trymestr.
Koronawirus jest obecny w naszym życiu i nadal mocno je dezorganizuje. Niestety wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo będzie nam towarzyszył. Po początkowej panice, lockdownach, licznych zachorowaniach i zgonach wśród najbliższych, powoli uczymy się, jak funkcjonować na co dzień z pandemią.
Obserwujemy fale zachorowań na COVID-19 powodowane przez różne odmiany wirusa SARS-CoV-2, w których ciężki, wymagający hospitalizacji przebieg choroby dotyczy prawie wyłącznie osób niezaszczepionych.
W grupie osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na SARS-CoV-2 znajdują się kobiety ciężarne. Spowodowane jest to zmianami fizjologicznymi występującymi u kobiety w ciąży, między innymi w układzie immunologicznym przez mniejszą odpornością na infekcje. Ponadto przy rosnącej macicy, w której znajduje się płód, mogą pojawić się trudności z oddychaniem.
Szczepienia to profilaktyka
Prawdą jest, że duża liczba ciężarnych – zakażonych koronawirusem – może nie odczuwać żadnych objawów związanych z infekcją lub też będzie mieć łagodny przebieg choroby i doświadczy tylko typowych objawów infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak gorączka, ból mięśni czy gardła.
Jednak powinniśmy pamiętać, że możliwość podawania leków u ciężarnej jest ograniczona, a nigdy nie wiemy, kiedy infekcja może ulec zaostrzeniu i kiedy wystąpią w jej przebiegu powikłania. Dodatkowo rośnie, już i tak zwiększone ryzyko zakrzepów w ciąży.

Cięższy przebieg infekcji SARS-CoV-2 został potwierdzony u kobiet w ciąży powyżej 35. roku życia, z otyłością BMI > 30 kg/m2, palących papierosy lub też z chorobami współtowarzyszącymi. Wykazano, że ciężarne w stosunku do kobiet niebędących w ciąży są 4-krotnie bardziej narażone na ciężkie powikłania infekcji SARS-CoV-2, łącznie ze zgonem kobiety i jej dziecka.

Grafiki opracowane na podstawie: SARS-CoV-2 infection in pregnancy: A systematic review and meta-analysis of clinical features and pregnancy outcomes (2020): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7334039/
Zaufaj nauce a nie spiskowym teoriom
Wszystko to wskazuje na zasadność stosowania najważniejszej metody postępowania profilaktycznego, jaką są szczepienia. Szczepienia towarzyszą nam od najmłodszych lat, wszak szczepimy nasze dzieci, aby zabezpieczyć jej przed chorobami zakaźnymi. Dzięki szczepieniom wyeliminowaliśmy lub też mocno ograniczyliśmy występowanie takich chorób jak ospa prawdziwa, polio czy też odra.
W codziennej praktyce, rutynowo szczepimy ciężarne na tężec, krztusiec, błonicę i grypę, a jednak szczepienie przeciwko COVID-19 budzi tak wiele niepokoju wśród pacjentek i ich rodzin. Pacjentki wahają się, często opierają swoją wiedzę na niesprawdzonych źródłach, ulegają silnym wpływom ruchów antyszczepionkowych – zamiast zaufać nauce.

Rekomendacje towarzystw
Nowoczesna medycyna oparta jest na standardach i procedurach tworzonych na podstawie EBM (evident based medicine), czyli na dowodach naukowych. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało w kwietniu 2021 roku oficjalne zalecenia dotyczące szczepień ciężarnych przeciwko COVID-19, w których stwierdza na podstawie danych światowych, jak i polskich, że szczepionki przeciw COVID-19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym.
W wydanej rekomendacji przeczytacie, że preferowane jest szczepienie szczepionkami opartymi na technologii mRNA (Pfizer i Moderna). Wynika to ze zdecydowanie większej liczby obserwacji i ocen bezpieczeństwa szczepień kobiet ciężarnych szczepionkami mRNA.
Stwierdzono też, że częstość działań niepożądanych po szczepieniu ciężarnych, nie różniła się od częstości tych objawów u zaszczepionych kobiet niebędących w ciąży. Dodatkowo wykazano, że powikłania, takie jak poronienie, poród przedwczesny, zgon dziecka była podobna do danych dla wszystkich kobiet w ciąży, niezależnie od szczepienia.
Co istotne, jeśli jesteś w ciąży zachorowanie na COVID-19 może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie Twoje i Twojego dziecka, włącznie z ryzykiem śmierci. Szczepienie przeciw COVID-19, jak wiemy już z doświadczenia, może nie ustrzec nas przed zachorowaniem, jednak znacznie ogranicza ryzyko ciężkich powikłań i hospitalizacji.
Kiedy najlepiej się zaszczepić?
Optymalnym rozwiązaniem byłoby wykonanie pełnego cyklu szczepień przed ciążą, mimo to z różnych przyczyn wiele z nas tego nie robi, czy też z powodu niechęci, braku informacji lub też wcześniejszego przechorowania COVID. Jednak wiemy, że stężenie przeciwciał po szczepieniu jest większe niż po przechorowaniu, a przebycie infekcji SARS-CoV2 nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.
Zalecenia mówią, że najlepszym czasem na szczepienie w ciąży jest okres II trymestru, gdy mamy już zakończoną organogenezę, czyli tworzenie się narządów wewnętrznych płodu. W tym czasie, jeśli nawet wystąpią niekorzystne działania niepożądane po szczepieniu, tzn. NOP-y typu gorączka, ból, zaczerwienienie w miejscu wkłucia nie będą one miały wpływu na prawidłowy rozwój narządów dziecka.
Reakcje anafilaktyczne
Na podstawie obserwacji zaszczepionych kobiet stwierdzono także, że reakcje anafilaktyczne po szczepieniu są wyjątkowo rzadkie (47 przypadków na 10 milionów zaszczepionych kobiet), a jak już występują to w 90% przypadkach u osób, u których już wcześniej obserwowano reakcje alergiczne.
Ważnym aspektem wpływającym na termin szczepienia w ciąży jest informacja, że przeciwciała wytworzone przez zaszczepioną ciężarną (czas tworzenia to ok. 3-4 tyg. po szczepieniu) przechodzą do płodu, co w sposób optymalny zabezpiecza dziecko przed zachorowaniem.
Transport przeciwciał przez łożysko jest największy w III trymestrze ciąży, czyli najodpowiedniejszy moment na przyjęcie szczepionki to II trymestr ciąży. Pamiętajmy też, że przeciwciała wytworzone przez organizm kobiety, będą przenikać do mleka kobiecego, a przez to działać ochraniająco na dziecko, także w okresie karmienia piersią.
Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje zaszczepienie Waszego partnera, kiedy planujecie lub jesteście w ciąży, z powodu narażenia Was i dziecka na infekcje SARS-CoV2.
Dla nieprzekonanych, a lubiących przywoływać światowe informacje:
- WHO zaleca, aby ciężarne narażone na duże ryzyko zakażenia COVID lub z chorobami towarzyszącymi były zaszczepione po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
- Amerykanie uważają, że nie należy wstrzymywać szczepień ciężarnych.
- W Kanadzie i Niemczech organizacje naukowe uznają za słuszne podejmowanie przez kobiety w ciąży, decyzji o szczepieniu przeciw COVID-19.
- Wielka Brytania, Izrael oraz Belgia zalecają szczepienie wszystkich ciężarnych, niezależnie od czynników ryzyka, natomiast w Holandii przeważa opinia, żeby szczepić ciężarne z chorobami współistniejącymi.
Mając na uwadze całą tę wiedzę, możemy stwierdzić, że rady osób postronnych, często dobrze nam życzących, jednak nie mających wiedzy medycznej, lub też środowisk antyszczepionkowych, nie powinny mieć wpływu na Wasze decyzje, związane z Waszym zdrowiem i zdrowiem Waszego jeszcze nienarodzonego dziecka.
Informacje o dostępności szczepień dla ciężarnych powinien przedstawić Wam lekarz prowadzący ciążę, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej.
Pamiętajcie, że za nami wiele miesięcy zamknięcia, tęsknoty za normalnością. Pandemia trwa nadal, a my w końcu dysponujemy zbadaną i bezpieczną szczepionką na chorobę, która jest bardzo niebezpieczna. Zatem, jeśli mamy możliwość, by zrobić coś, aby poprawić bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, to czy nie warto z tego skorzystać?
Przeczytaj więcej o szczepieniach ochronnych w ciąży.
Źródła:
- Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące szczepień kobiet ciężarnych przeciwko COVID19 (Wrocław 26.04.2021);
- Szczepienia przeciwko COVID-19 kobiet planujących ciążę, będących w ciąży czy w okresie laktacji; prof. Lauterbach, Ginekologia po dyplomie 11.2021;
- Clinical manifestations, risk factors, and maternal and perinatal outcomes of coronavirus disease 2019 in pregnancy: living systematic review and meta-analysis (2020);
- SARS-CoV-2 infection in pregnancy: A systematic review and meta-analysis of clinical features and pregnancy outcomes (2020);
- The coronavirus disease 2019 vaccine in pregnancy: risks, benefits, and recommendations (05.2021);
- Antibodies in the breast milk of a maternal woman with COVID-19 (2020).
Źródło: https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/ciaza-podstawy/szczepienia-przeciwko-covid-19-u-kobiet-w-ciazy/