arturo-mari-1

25-lecie wizyty duszpasterskiej Jana Pawła II w Skoczowie

22.05.2020

„Poniedziałek, 22 maja 1995 r. był dniem szczególnym w 700-letniej historii małego miasteczka. Tego dnia stało się coś, co nie pojawiało się w naszych nawet najśmielszych marzeniach. Do Skoczowa z nieoficjalną wizytą przybył Ojciec Święty, Jan Paweł II. Na wzgórzu Kaplicówka, gdzie odbyła się główna uroczystość duszpasterskiej pielgrzymki do diecezji bielsko-żywieckiej. Papieża Polaka witało ćwierć miliona pielgrzymów ze wszystkich polskich diecezji. Nikt wtedy nie myślał o przenikliwym wietrze, dokuczliwym chłodzie i wszechobecnym błocie.

Wizyta w Skoczowie była niezwykła tak, jak niezwyczajne było zaproszenie do odwiedzenia 15-tysięcznego miasteczka skierowane do Ojca Świętego przez głowę państwa, a lokalne władze kościelne i samorządowe. Niezwykłe było też spotkanie w ewangelicko-augsburskim kościele Św. Trójcy w Skoczowie w wiernymi tego wyznania, podczas którego Ojciec Święty podkreślił znaczenie dialogu ekumenicznego. (…)”  Janina Żagan – „Śladami Jana Pawła II po Polsce SKOCZÓW” 2008 r.

„Region, w którym się znajdujemy, czyli ziemia bielska i Śląsk Cieszyński jest znany w Polsce jako miejsce szczególnego świadectwa ekumenicznego. Jest on od dawna terenem haromininego współżycia wiernych Kościoła katolickiego i Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz intensywnego dialogu ekumenicznego. Prowadzi się go tutaj z głębokim przekonaniem, że iż tak wiele nas łączy – iż łączy nas wspólna wiara w Chrystusa i wspólna Ojczyzna”. (…)”  Joanna Jurgała-Jureczka – „Witam tę Ziemię ze szczególnym wzruszeniem – Jan Paweł II w Skoczowie”, Skoczów 2014

Wykorzystane fotografie są autorstwa Artura Mari lub pochodzą z książek - „Śladami Jana Pawła II po Polsce SKOCZÓW” 2008 r. i „Witam tę Ziemię ze szczególnym wzruszeniem – Jan Paweł II w Skoczowie”, Skoczów 2014

Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie E-SESJA transmisje z sesji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Geoportal E-Usługi Moduł mapowy - z warstwami System informacji przestrzennej Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Geodezja Powiat Cieszyński Zespół ds. dostępności w Starostwie Powiatowym w Cieszynie i jednostkach organizacyjnych Powiatu Cieszyńskiego.