Aktualności

wróć
borelioza-najczestsza-choroba-zawodowa-wsrod-rolnikow

Borelioza – najczęstszą chorobą zawodową wśród rolników

21.02.2020

W roku 2019 na 8 potwierdzonych przypadków choroby zawodowej u rolników w województwie śląskim, aż 7 to zachorowania na boreliozę. Wobec braku szczepionki na tę podstępną, przynosząca bardzo negatywne skutki dla organizmu ludzkiego chorobę, KRUS skieruje szczególną uwagę na zwiększenie świadomości ryzyka zachorowania podczas szkoleń i spotkań prewencyjnych z rolnikami, prowadzenie profilaktyki, jaką jest ochrona przed kleszczami.

 KRUS w 2020 roku propagować będzie odpowiedni ubiór podczas prac w gospodarstwach rolnych, stosowanie preparatów ochronnych przeciw kleszczom na odkryte fragmenty skóry i kontrolę skóry po powrocie do domu. Oddział Regionalny w Częstochowie zakupił zestawy do bezpiecznego usuwania kleszczy, które zostaną rozdysponowane podczas prowadzonych działań prewencyjnych.

 Zachorowania w minionym roku

 Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie w 2019 roku przyjął 13 zgłoszeń chorób zawodowych. Za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym". W minionym roku wydano w OR w Częstochowie 8 decyzji przyznających świadczenia z tytułu choroby zawodowej i aż 87,5 proc. decyzji dotyczyło boreliozy.

Jedna decyzja związana była z wystąpieniem zewnątrzpochodnego zapalenia pęcherzyków płucnych.

Z tego względu, na każdym spotkaniu i szkoleniu z rolnikami pracownicy prewencji przekazywali informacje zarówno o sposobach ograniczenia zagrożeń ukąszenia przez kleszcze, jak również o postępowaniu w przypadku zaistnienia powyższej sytuacji oraz dalszej profilaktyce medycznej  i możliwości uzyskania świadczenia. Podobne działania zostaną zintensyfikowane w tym roku.

Na stronie internetowej KRUS znajduje się do pobrania broszura poświęcona boreliozie zatytułowana „Borelioza i Kleszczowe Zapalenie Opon Mózgowo-Rdzeniowych”. Można wydrukować a przede wszystkim zachęcać sołectwa, gminy, szkoły do umieszczania na tablicach i w miejscach dostępnych. Znajdują się tam wszystkie informacje związane z rozpoznaniem choroby, jej przebiegiem, leczeniem, skutkami:

https://www.krus.gov.pl/wydawnictwa/broszury-prewencyjne/

Jak otrzymać świadczenia z tytułu choroby zawodowej

Najpierw trzeba uzyskać orzeczenie, że mamy chorobę zawodową. Wykaz chorób zawodowych; okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy
w narażeniu zawodowym; sposób i tryb postępowania dotyczący zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmioty właściwe w sprawie rozpoznawania chorób zawodowych określono w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych  (Dz. U. z 2009 roku, Nr 105, poz. 869 z późn. zm.).

 Podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu inspektorowi pracy, których właściwość ustala się według miejsca, w którym praca była wykonywana. Zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej może dokonać: lekarz, lekarz dentysta, który podczas wykonywania zawodu powziął takie podejrzenie u pacjenta, ubezpieczony, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę. Czyli lekarz pierwszego kontaktu po diagnozie, że zachorowaliśmy na chorobę zawodową, np. boreliozę, kieruje nas do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

 Właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny, który otrzymał zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej wszczyna postępowanie, a w szczególności kieruje rolnika do jednostki orzeczniczej, na badanie w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do jej rozpoznania.

Właściwy państwowy inspektor sanitarny na podstawie zebranego materiału dowodowego, na podstawie orzeczenia lekarskiego o rozpoznaniu choroby zawodowej i oceny narażenia zawodowego rolnika, wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej albo decyzję o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej. Od decyzji wydanej przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przysługuje odwołanie do państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, a od decyzji państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego - skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prawomocna decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej jest podstawą do ubiegania się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników.

Kierujemy się do KRUS, gdzie wypełnia się wniosek o przyznanie odszkodowania lub renty, w zależności od uszczerbku i stanu zdrowia. Po ocenie czy wymagana dokumentacja jest kompletna i właściwa, wypłaca się odpowiednie świadczenie. Wysokość świadczenia zależy od orzeczonego procentowego uszczerbku na zdrowiu. Za każdy procent w myśl aktualnych przepisów wypłacana jest odpowiednia stawka (obecnie 809 zł). O rentę okresową można starać się w przypadku ciężkich przypadków chorobowych. Zastosowanie znajdują tutaj druki KRUS SR-23 - Wniosek o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej lub rolniczą chorobą zawodową oraz KRUS SR-20 Wniosek o emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy.

 Zgłoszenia w konkursach tylko do 28 lutego!

8 lutego, czyli w ostatni dzień roboczy tego miesiąca upływa termin zgłoszeń
i nadesłania swoich prac na dwa konkursu ogłoszone przez KRUS dla najmłodszych.

Dla uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich województwa śląskiego przygotowaliśmy „Krzyżówkę z KRUS-em”, trwa także X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”. Przypomnijmy, że częstochowski Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. ufunduje jednodniowy pobyt w Ośrodku „Jurajska Przystań” dla całej klasy autora wybranego rysunku. Będzie to dodatkowa specjalna nagroda dla uczestników X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”.

W czasie pobytu w Ośrodku, uhonorowany młody artysta oraz jego koleżanki i koledzy z klasy wezmą udział w warsztatach kulinarnych, zajęciach integracyjnych z animatorem, odwiedzą stadninę koni. Pobyt w ośrodku zakończy ognisko z kiełbaskami.

IL

 

Szybkie menu

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Starostowie Cieszyńscy Dożynki Gminno-Powiatowe w Simoradzu (Gmina Dębowiec) Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy