Co warto wiedzieć o Powiatowym Ośrodku Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie w Cieszynie?
Z Joanną Bąk, kierownikiem Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie w Cieszynie rozmawiam m.in. o tym, do czego został powołany Ośrodek, kto i kiedy może zostać przyjęty. Poruszyłyśmy także temat telefonu zaufania, poradnictwa psychologicznego i Kampanii Profilaktycznej „SpokojNIE i bezpieczNIE“, obecnie realizowanej przez POW.
Do czego został powołany Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie? - POW jest miejscem interwencyjnym. Jego podstawowym zadaniem jest przerwanie przemocy domowej i minimalizowanie jej skutków, poprzez udzielanie schronienia kobietom lub mężczyznom wraz z dziećmi oraz świadczenie pomocy psychologicznej oraz prawnej. Celem schronienia jest ochrona przed osobą stosującą przemoc oraz uruchomienie działań w kierunku ekonomicznego i psychicznego usamodzielnienia, tłumaczy Joanna Bąk, kierownik POW w Cieszynie.
Każda osoba przyjęta do POW objęta jest wsparciem psychologa, pracownika socjalnego oraz pomocą prawną. Każde dziecko mieszkające w POW jest pod opieką rodzica oraz pozostaje w kontakcie z pedagogiem. Pobyt w POW stanowi element procedury Niebieskie Karty i realizowany jest w ścisłej współpracy z Gminnymi Zespołami Interdyscyplinarnymi ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Jak można trafić do Ośrodka? -Przyjęcie odbywa się bez skierowania, po uprzednim kontakcie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania. W sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia możliwe jest także przyjęcie bez wcześniejszego kontaktu z OPS, mówi Joanna Bąk.
W Ośrodku odbywają się spotkania grupy wsparcia. Grupa ma formę cotygodniowych spotkań dla osób doświadczających przemocy i współuzależnionych, ma charakter otwarty, można do niej dołączyć w każdym momencie po ówczesnym zgłoszeniu (tel. 33 851 29 29). Spotkania nie mają charakteru terapeutycznego, pełnią funkcję wspierającą i stanowią uzupełnienie terapii indywidualnej.
Przy Ośrodku funkcjonuje telefon zaufania. - Codziennie w godzinach od 1900 do 700 rano jest czynny telefon zaufania, przy którym dyżur pełnią przeszkoleni interwenci. Telefon zaufania jest anonimowy w obie strony - osoba dzwoniąca nie musi się przedstawiać, nie przedstawia się także interwent. Zadaniem telefonu nie jest uruchomienie pomocy, ale wysłuchanie i wsparcie. Na wyraźne życzenie osoby dzwoniącej, interwent może udzielić informacji na temat możliwości działania i wspólnie opracować plan, dodaje kierownik Ośrodka.
W ramach POW prowadzone jest również poradnictwo psychologiczne oraz prawne dla osób, które nie wymagają schronienia - kobiet, mężczyzn i dzieci. W jaki sposób jest realizowana ta pomoc? - Realizujemy ją w Powiatowym Ośrodku Wsparcia oraz w Centrum Profilaktyki, Edukacji i Terapii „Kontakt" w trybie ambulatoryjnym, w dni robocze. Ponadto Ośrodek prowadzi spotkania grupy socjoterapeutycznej dla młodzieży oraz aktualnie realizuje Kampanię Profilaktyczną „SpokojNIE i bezpiecznie”, w ramach której odbywają się warsztaty z profilaktyki przemocy w szkołach ponadpodstawowych z terenu powiatu cieszyńskiego, wyjaśnia Bąk.
Raz w roku organizowana jest konferencja interdyscyplinarna, w której biorą udział specjaliści zaangażowani w przeciwdziałanie przemocy – członkowie Zespołów Interdyscyplinarnych, kuratorzy, pedagodzy, funkcjonariusze policji i wiele innych.
W jakich godzinach jest czynny Ośrodek? - Jest czynny całodobowo - co oznacza, że konsultacje oraz przyjęcia realizowane są każdego dnia tygodnia, 24 godziny na dobę. Biuro POW czynne jest w dni robocze w godzinach od 700 do 2100. W godzinach nocnych, w dni weekendowe i świąteczne dyżur pełnią pracownicy interwencyjni, kończy kierownik POW.
Rozmawiała Sylwia Pieczonka
Więcej aktualności
Pomoc dla poszkodowanych w powodzi - odroczenie terminu opłaty składek - pytania i odpowiedzi
Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą opłacić składki w późniejszym terminie
Kulturalna przygoda w Krakowie - trzydniowa podróż klasy III A Technikum
To jest nasze wspólne święto
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO