Czwarty rocznik Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Uroczystości Ullmannowskie” Czeski Cieszyn/Cieszyn 2024
Rok 2024 obchodzimy jako rok Ullmannowski – w osiemdziesiątą rocznicę tragicznej śmierci terezińskich kompozytorów Viktora Ullmanna, Hansa Krásy, Pavla Haasa w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
Już tradycyjnie ostatni tydzień kwietnia w Czeskim Cieszynie i Cieszynie zarezerwowany jest dla przywołania pamięci wybitnego muzycznego kompozytora Viktora Ullmanna i jego towarzyszy z Terezina, którzy stali się ofiarami Holokaustu w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau w 1944 roku.
Viktor Ullmann urodził się w Cieszynie w rodzinie żydowskiej w 1898 roku. Jego ojciec Maksymilian pochodził z Brtnic koło Jihlavy, matka Malwine była córką znanego wiedeńskiego prawnika. Oboje byli pochodzenia żydowskiego, ale w związku z karierą ojca w austro-węgierskiej armii przeszli na wiarę katolicką. W 1896 roku Maksymilian Ullmann został powołany do służby w garnizonie wojskowym w Cieszynie, gdzie 1 stycznia 1898 roku urodził mu się syn Viktor. Wkrótce po urodzeniu został ochrzczony w cieszyńskim kościele katolickim p.w. św. Marii Magdaleny.
Rodzina Ullmannów mieszkała w Cieszynie do 11 roku życia Viktora. W 1909 roku matka przeprowadziła się z synem do Wiednia, ojciec zaś kontynuował służbę wojskową w odległej Galicji. Lata studenckie młody Ullmann spędził w Wiedniu, był również uczestnikiem walk na froncie I wojny światowej. Po wojnie udał się do Pragi, gdzie pracował jako dyrygent w Nowym Teatrze Niemieckim (obecnie Opera Państwowa w Pradze). Dalsze kroki zaprowadziły go do Szwajcarii, Niemiec i z powrotem do Pragi, gdzie włączył się w życie muzyczne jako praski kompozytor niemieckiego pochodzenia. Tutaj dosięgnęło go szaleństwo Hitlera, został uwięziony w obozie koncentracyjnym w Terezinie, a następnie zakończył życie w 1944 roku w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
Więcej na http://www.viktor-ullmann-festival.cz/viktor-ullmann/
Postać Viktora Ullmanna jest już dziś dobrze znana w Europie Środkowej. Muzykę terezińskich kompozytorów promuje wielu artystów austriackich, niemieckich, czeskich i polskich. Nie inaczej jest w instytucjach artystycznych, np. Opera Narodowa w Pradze realizuje obecnie poświęcony tej tematyce projekt „Musica non grata”, a Morawsko-Śląski Teatr Narodowy w Ostrawie przygotował trzyletni cykl pod nazwą „Opery kompozytorów terezińskich”. W lutym tego roku zespół operowy NDM wystąpił w Teatrze Estates w Pradze z dwiema jednoaktowymi operami Viktora Ullmanna „Cesarzem Atlantydy czyli odmową śmierci” oraz „Rozbitym dzbanem”. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny„Uroczystości Ullmannowskie” wspólnie z NDM w Ostrawie wziął również udział w wydaniu trójjęzycznej publikacji poświęconej życiu wybitnego kompozytora.
Już po raz czwarty Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Uroczystości Ullmannowskie“ otwieramy w mieście, które jest historyczną stolicą Śląska Cieszyńskiego z trwającą prawie tysiąc lat tradycją. Przez wieki paradygmat kulturowy tego miejsca kształtował się w środowisku wieloetnicznym, w którym oprócz mieszkających tu dziś Czechów i Polaków, częścią społeczeństwa byli także Niemcy i Żydzi. To środowisko wydało na świat wiele znaczących osobistości, z których część żyła daleko poza granicami swojej ojczyzny z powodów, które wciąż odbijają się echem w współczesnym świecie.
Festiwal powstał w formie biennale w 2018 roku z inicjatywy Jany Galášovéj, ówczesnej dyrektor Biblioteki Miejskiej w Czeskim Cieszynie przy współpracy z praską agencją NOEMI Arts&Medi i organizatorów z Cieszyna. Stopniowo wydarzenie zyskiwało zainteresowanie i mecenat najwyższych władz szczebla lokalnego, powiatowego czy regionalnego, a także ambasad Polski i Austrii.
Tegoroczny program składa się z kilku części. W głównej części muzycznej artyści z Polski, Czech, Austrii i Niemiec wystąpią łącznie w czterech koncertach kameralnych. Koncert inauguracyjny w Centrum Kulturalno-Społecznym „Strzelnica” w Czeskim Cieszynie zatytułowany będzie „Viktor Ullmann - jego poprzednicy, współcześni i naśladowcy”, a wykonany zostanie przez dwóch młodych artystów z Niemiec – pianistę Christophera Orendi i sopranistkę Monikę Teepe. Następnego wieczoru zaproponujemy słuchaczom program pt. „Muzyka była nadzieją. Muzyka i poezja z Terezina” w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” w wykonaniu zespołu kameralnego Merlin z Wiednia oraz wybitnego austriackiego dramaturga i reżysera Hermanna Beila. Miejscem trzeciego koncertu pod tytułem „Wiedeńskie wpływy w twórczości Viktora Ullmanna” będzie tradycyjnie Synagoga Schomre Schabos w Czeskim Cieszynie, gdzie muzykę Ullmanna i jego dwóch artystycznych „guru” – Arnolda Schönberga i Aleksandra Zemlinsky’ego – zaprezentuje czeski kwartet smyczkowy FAMA Q. Koncert finałowy pod tytułem „Skąd wzięło się to piękno” ponownie odbędzie się w Cieszynie, w COK „Domu Narodowym”, gdzie polscy artyści Witold Pieńkowski (fortepian) i Agnieszka Brzezicka (sopran) wykonają pieśni i kompozycje fortepianowe Ullmanna.
W ramach festiwalu publiczność będzie także świadkiem niezwykłego wydarzenia wydawniczego – publikacji książki „Niespokojny środkowoeuropejczyk Viktor Ullmann. Historia niemieckiego kompozytora z Pragi” (NAMU Praga 2024). W ramach koncertu inauguracyjnego zaprezentowane zostanie czeskie wydanie monografii Viktora Ullmanna autorstwa niemieckiego muzykologa Ingo Schultza, która ukazała się w Niemczech w 2008 roku. Czeskie tłumaczenie oryginału, przełożone przez Magdalenę Živną, uzupełnia nowy rozdział, na który składają się opracowania polskich i czeskich historyków, jeszcze bardziej przybliżające postać artysty czeskiemu czytelnikowi. Książka wydana została z okazji 80. rocznicy śmierci kompozytora. Ponadto goście festiwalu z pewnością docenią wykład czeskiej muzykolog Vlasty Reittererovej pt. „Czeskie wpływy w twórczości Viktora Ullmanna“, który odbędzie się w Avion Café w Czeskim Cieszynie. Tradycyjnie w programie przewidziano dwa spacery z przewodnikiem po Cieszynie „Śladami Viktora Ullmanna po Cieszynie“ oraz „Zwiedzanie nowego cmentarza żydowskiego w Cieszynie“. Imprezy towarzyszące odbędą się także w pobliskim Frydku-Mistku i Hawierzowie.
Organizacja tegorocznej edycji festiwalu nie mogłaby odbyć się bez wsparcia i zainteresowania szeregu instytucji i partnerów. Podziękowania kierujemy do władz miast Czeskiego Cieszyna i Cieszyna, Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Wojewody Morawsko-Śląskiego, Funduszu Przyszłości Republiki Austrii, Czesko-Niemieckiego Funduszu Przyszłości, Austriackiego Forum Kultury w Pradze i Warszawie, kierownictwu konsulatu RP w Ostrawie i ČR w Katowicach, wszystkim instytucjom regionalnym w obu miastach i regionie Śląska Cieszyńskiego.
Chciałabym osobiście podziękować wszystkim członkom festiwalowego zespołu oraz pozostałym współorganizatorom i wszystkim zaangażowanym osobom wymienionym w niniejszej publikacji. Wszystkim naszym festiwalowym gościom życzymy wielu wspaniałych muzycznych wrażeń i przyjemnych dni spędzonych w obu naszych miastach.
Jana Galášová
dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Uroczystości Ullmannowskie”
Kwiecień 2024 r.
Lista plików
Więcej aktualności
Nabór do Komisji Konkursowej ds. ofert na rzecz osób niepełnosprawnych
ZUS będzie zamknięty 2 maja – planuj wizytę w innym terminie
Srebrny sukces koszykarek z Wisły!
Zarząd Powiatu Cieszyńskiego ogłosił otwarty konkurs ofert z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO