Ręce, na których narysowana mapa świata

Do pracy na Śląsk przyjeżdżają z całego świata, pracuje blisko 100 tys. cudzoziemców

28.02.2024

Ponad 1,12 mln cudzoziemców podjęło legalne zatrudnienie w naszym kraju. W statystykach ZUS w województwie śląskim pracujących obcokrajowców jest ponad 99 tys. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy. W województwie śląskim pod koniec 2023 r. ponad  3,2 tys. cudzoziemców prowadziło działalność gospodarczą, to wzrost o 1,6 tys. osób w porównaniu do 2022 r.

Statystyki ZUS z grudnia 2023 roku potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Pod koniec grudnia 2022 r. w całym kraju składki na ubezpieczenia społeczne płaciło ponad 1 mln 63  tys. obywateli innych państw. Natomiast pod koniec 2023 roku liczba ta przekroczyła 1,127 mln osób. W styczniu tego roku odnotowano niewielki spadek, gdyż liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu społecznym na 31 stycznia 2024 r. – 1,124 mln osób.

Dane dla województwa śląskiego

Niemal w każdym Oddziale ZUS w województwie śląskim nastąpił wzrost liczby cudzoziemców w statystykach ZUS porównująca dane na koniec 2022 r. do końcówki roku 2023. Najwięcej cudzoziemców jest zgłoszonych w Oddziale ZUS w Chorzowie – blisko 22 tys. osób, jednak to w Oddziale ZUS w Rybniku nastąpił spory wzrost – jeśli chodzi o liczbę zgłoszonych cudzoziemców do ubezpieczeń społecznych. W grudniu 2022 r. liczba obcokrajowców w Oddziale ZUS w Rybniku wyniosła 15,4 tys. osób, a na koniec 2023 r. – 20,3 tys. osób.

Również w Oddziale ZUS w Bielsku-Białej  w grudniu 2022 r. liczba cudzoziemców wyniosła 13,2 tys., a na koniec 2023 r. – 15,1 tys., w Chorzowie – w grudniu 2022 r. – 19,7 tys., natomiast pod koniec 2023 r. – blisko 22 tys. W sosnowieckim oddziale na koniec 2022 r. zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych obcokrajowców było 8,7 tys. osób, natomiast w analogicznym miesiącu 2023 r. – ponad 10 tys. osób, w Oddziale ZUS w Zabrzu: grudzień 2022 r. – 15,9 tys. osób, grudzień 2023 r. – 16,3 tys. osób. Niewielki spadek liczby cudzoziemców na przestrzeni roku nastąpił w Oddziale ZUS w Częstochowie. W grudniu 2022 r. odnotowano blisko 16,5 tys. obcokrajowców, podczas gdy w grudniu 2023 r. liczba obcokrajowców spadła i wyniosła 15,7 tys.

Nie tylko podejmują zatrudnienie, ale sami tworzą miejsca pracy

W statystykach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ujęci są obcokrajowcy, którzy są zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych jako pracownicy, ale też pracujący na umowach zleceniach, agencyjnych i innych, od których istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie znajdą się w nich osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło, czy też nielegalnie. W zgłoszeniach w większości cudzoziemcy zatrudnieni są na umowę o pracę, natomiast jest też spora grupa osób, która w Polsce otworzyła własny biznes i tym samy tworzy miejsce pracy dla siebie, ale też innych. W całym kraju pod koniec 2023 r. liczba obcokrajowców prowadzących działalność gospodarczą przekroczyła 52 tys., natomiast w województwie śląskim 3 277 osób. Najwięcej firm założonych przez cudzoziemców w Śląskim było w Oddziale ZUS w Rybniku – 985, a następnie w chorzowskim ZUS – 852. W Oddziale ZUS w Bielsku-Białej – 440 osób prowadzi działalność gospodarczą, w częstochowskim ZUS- 267, w sosnowieckim – 287, a w zabrzańskim – 446.

Najwięcej obywateli Ukrainy, ale na Śląsk z całego świata

- Od wielu lat na pierwszym miejscu w statystykach ZUS, zarówno w zestawieniu krajowym, jak i w naszym województwie, są obywatele Ukrainy. Pod koniec 2023 r. w Śląskim liczba Ukraińców w ubezpieczeniu społecznym przekroczyła 74 tys. W skali kraju ubezpieczonych w ZUS Ukraińców jest ponad 759 tys. Jednak do Polski, w celach zarobkowych, przyjeżdżają obywatele z ponad 150 krajów, a w województwie śląskim mamy przedstawicieli 90 krajów z całego świata. Pracują u nas zarówno nasi europejscy sąsiedzi, np. Niemcy, Słowacy, czy Czesi, ale też obywatele odległych krajów, m.in. Wybrzeża Kości Słoniowej, Ugandy, czy Tajlandii. W województwie śląskim mamy też kilku pracowników z paszportem belizeńskim, co pewnie niekiedy spowoduje chwilę zastanowienia, w którym zakątku świata umiejscowić ich kraj – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw śląskiego.

mówi Beata Kopczyńska,

Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS