Dobre praktyki w profilaktyce uzależnień

30.09.2019

Powiatowa Kampania Profilaktyczna „Żyj bez uzależnień” została zainaugurowana we wrześniu. Jej głównym celem jest zapobieganie uzależnieniom od narkotyków, dopalaczy, alkoholu, tytoniu i uzależnieniom behawioralnym w środowiskach szkolnych. Ważnym założeniem kampanii jest poszerzenie wiedzy w zakresie wybranych zagadnień oraz modelowanie zachowań uczniów za pomocą scenek socjoterapeutycznych z czytelnym morałem prozdrowotnym.

Cały program kampanii składa się z kilku etapów: szkolenia tematycznego, przygotowania w szkole scenki rodzajowej oraz finału z nagrodami. Kampanię wspierają Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Powiatowa Komenda Policji w Cieszynie i COK Dom Narodowy.

Szkolenie z udziałem 76 osób, odbyło się 27 września br w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Zainaugurował go spot filmowy „Mama Tata” Chroń dziecko w sieci -Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, która na stronie internetowej ma ciekawe materiały dydaktyczne.

Oficjalnego otwarcia dokonała Wicestarosta Powiatu Janina Żagan. Wśród uczestników obecna była Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Anna Suchanek oraz liczne grono nauczycieli i przedstawicieli sanepidu, policji, pomocy społecznej i sądownictwa. Zasadniczą częścią spotkania były trzy wystąpienia, poświęcone tym razem praktycznym formom pomocy w zakresie uzależnień.

O tym, co nowego i sprawdzonego w profilaktyce uzależnień wśród dzieci i młodzieży opowiedziała Maria Siwek - Specjalista psychoterapii uzależnień, członek Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii z Oddziału w Katowicach. Jaka jest prawda o FAS oraz o obchodach Roku FAS/FASD w Powiecie Cieszyńskim, który odbywa się pod patronatem Starosty Cieszyńskiego, opowiedział Prezes Fundacji Fascynujący Świat Dziecka Janusz Morawiec, zarazem główny realizator tych działań. Rodzaje pomocy w kryzysie życiowym na przykładzie działań Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż omówiła Ewa Duda, terapeuta uzależnień, pracownik fundacji. Koordynator kampanii Barbara Kłosowska, Kierownik Biura Promocji Zdrowia zaprosiła obecnych nauczycieli i pedagogów do udziału w kolejnym etapie kampanii, czyli konkursie teatralnym na scenki rodzajowe, który pozwoli uczniom wyrazić swój głos w temacie uzależnień w ciekawy, niestandardowy sposób. W przerwie między wykładami uczestnicy częstowali się tradycyjnym kołaczem i bułeczkami jarskimi. Dziękujemy za wsparcie i materiały Polskiemu Towarzystwu Zapobiegania Narkomanii Oddziałowi w Katowicach, Fundacji Fascynujący Świat Dziecka w Goleszowie i Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż w Bielsku - Białej.

Sesję zdjęciową wykonała Sylwia Pieczonka.

Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie E-SESJA transmisje z sesji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Geoportal E-Usługi Moduł mapowy - z warstwami System informacji przestrzennej Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Geodezja Powiat Cieszyński Zespół ds. dostępności w Starostwie Powiatowym w Cieszynie i jednostkach organizacyjnych Powiatu Cieszyńskiego.