dzialania-strazakow-w-walce-z-koronawirusem

Działania strażaków w walce z koronawirusem

20.05.2020

Straż Pożarna na terenie całego kraju prowadzi działania w zakresie zwalczania zagrożenia związanego z koronawirusem. Działania PSP oraz OSP mają charakter wspomagający działania innych służb.

Strażacy Komendy Powiatowej PSP w Cieszynie już dwa miesiące wspomagają działania Straży Granicznej w punktach kontroli sanitarnej na granicach naszego państwa. W naszym regionie zlokalizowane mamy trzy punkty kontroli sanitarnej. Pierwszy główny mieści się w Cieszynie – Boguszowicach przy ul. Granicznej, drugi w Cieszynie przy ul. Zamkowej na przejściu pieszym oraz trzeci w węźle kolejowym w Zebrzydowicach. Funkcjonariusze PSP obecni w punktach kontroli sanitarnej wykonują pomiary temperatury osobom podróżującym, przede wszystkim autokarami i busami. Strażacy realizują te zadania, stosując środki zabezpieczenia osobistego zgodne z rekomendacją Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA oraz zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

Minimalne wyposażenie ochronne strażaka pełniącego służbę w punkcie sanitarnym składa się z: kombinezonu ochronnego, gogli lub okularów ochronnych, maseczek filtrujących, oraz rękawic nitrylowych. Wszystkie newralgiczne miejsca połączenia kombinezonu takie jak mankiety czy nogawki dodatkowo uszczelniane są taśmą.

Punkty kontroli sanitarnej wyposażone są w namioty strażackie. Namioty te pełnią funkcję zaplecza socjalnego dla strażaków ratowników, jak również miejsca izolacji - tzw. "namiot brudny" zaadoptowany na przyjęcie osób z podwyższoną temperaturą. Namioty komendy PSP z Cieszyna zlokalizowane są w Zebrzydowicach i Cieszynie – Boguszowicach. Na uwagę zasługuję również fakt, iż siły i środki będące na wyposażeniu naszych strażnic zasilają i wspomagają działania strażaków innych powiatów. I tak dla przykładu do działań związanych ze zwalczaniem epidemii koronowirusa zadysponowane zostały namioty pneumatyczne strażackie z OSP Skoczów do Bielska-Białej oraz namiot druhów z Mnicha do Rybnika. Sprzęty te pozostają w dyspozycji tamtejszych komend PSP i samorządów.

Działania naszych strażaków nie tylko skupiają się na dokonywaniu pomiarów w punktach kontroli sanitarnej, ale także na pomocy w dowozie żywności i leków do osób starszych, będących w grupie ryzyka oraz przebywających na kwarantannie. Zmagania z tym zadaniem realizowane są przez strażaków ochotników z naszego powiatu. Druhowie udają się do Gminnych Ośrodków Pomocy bądź Miejskich Ośrodków Pomocy, w których dostają dyspozycje, do jakich osób i pod jakie adresy należy dotrzeć i dostarczyć artykuły pierwszej potrzeby. Ratownicy odpowiednio zabezpieczeni, dowożą pod wskazany adres leki oraz żywność, pozostawiają pod drzwiami i o zaistniałym fakcie informują domowników na odległość z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Kolejnym zadaniem, jakie realizują funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Cieszynie to dystrybucja środka dezynfekcyjnego przeznaczonego dla powiatów i gmin województwa śląskiego. Środki te zostały zakupione przez Śląski Urząd Wojewódzki, który przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Cieszynie przekazuje je do tutejszej komendy PSP. Płyny dezynfekcyjne pobierane są przez lokalne samorządy i dostarczane do gmin z przeznaczeniem na żłobki, kluby dziecięce, przedszkola oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych. W sumie do lokalnych samorządów naszego województwa trafi ponad 40 tys. pięciolitrowych pojemników ze środkiem do dezynfekcji.

Wszystkie działania naszych strażaków nie mają wpływu na gotowość operacyjną straży pożarnej powiatu cieszyńskiego. Wezwania, interwencje, miejscowe zagrożenia czy pożary obsługiwane są jak dotychczas z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Nasi strażacy włączają się również w akcję „Nie kłam medyka, nie kłam ratownika”. Pamiętajmy, że to do nas należy obowiązek poinformowania strażaka o przebywaniu na kwarantannie, zakażeniu wirusem SARS CoV-2 bądź podwyższonej temperaturze. Strażacy dołożą wszelkich starań, aby podejmowane działania przebiegły bezpiecznie, bez niepotrzebnego narażania osób trzecich. Tylko zdrowy i świadomy zagrożenia ratownik może nieść pomoc – miejmy to zawsze na uwadze.

Autor: st. kpt. Michał Pokrzywa

Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie E-SESJA transmisje z sesji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Geoportal E-Usługi Moduł mapowy - z warstwami System informacji przestrzennej Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Geodezja Powiat Cieszyński Zespół ds. dostępności w Starostwie Powiatowym w Cieszynie i jednostkach organizacyjnych Powiatu Cieszyńskiego.