Aktualności

wróć
Dzień Dziecka – jak wychować przedsiębiorcze dziecko? - Portal Powiatu Cieszyńskiego

Dzień Dziecka – jak wychować przedsiębiorcze dziecko?

01.06.2023

Dzień Dziecka, jaki obecnie znamy w Polsce, został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych przez pastora Charlesa Leonarda. 2 czerwca 1857 roku odprawił on nabożeństwo dla dzieci. Nazwał je Dniem Róży, Kwiatową Niedzielą, a następnie – Dniem Dziecka. 

Po raz pierwszy, oficjalnie Dzień Dziecka został uznany za święto narodowe przez Republikę Turcji 23 kwietnia 1920 roku. Dzień poświęcony dzieciom świętowano w całym kraju. Po Światowej Konferencji na Rzecz Dobrobytu Dzieci zaczęto propagować ideę Dnia Dziecka na całym świecie.

Dzień Dziecka jest dziś popularny na całym świecie. Podczas obchodów tego dnia szczególnie podkreśla się, że wszystkie dzieci niezależnie od kraju pochodzenia mają prawo do miłości, zrozumienia, pożywienia, opieki zdrowotnej, ochrony oraz bezpłatnej edukacji.

W dzisiejszych czasach, w świecie pełnym możliwości i szybkich zmian, coraz więcej rodziców zastanawia się, jak wychować dziecko, które poradzi sobie w życiu zawodowym i osobistym. Przedsiębiorczość to cecha, która może znacznie ułatwić funkcjonowanie w dzisiejszym świecie.  Jak więc wychować przedsiębiorcze dziecko? W jakie kompetencje warto je wyposażyć?

Ja pisze dr hab. Tomasz Rachwał, prof. UEK, przedsiębiorczość to „zespół cech osobowych, takich jak: aktywność (proaktywność), zapał do pracy, inicjatywa, kreatywność, zdolność do koncentracji (na sprawach najważniejszych), pewność siebie, optymizm i wiara we własne siły, samodyscyplina, uczciwość, skłonność do wyważonego ryzyka oraz brania odpowiedzialności (także finansowej) za siebie i innych, a także posiadana intuicja i umiejętności (..). Cechy te pozwalają nie tylko dobrze prowadzić przedsiębiorstwo, tj. być dobrym przedsiębiorcą (z czym pojęcie przedsiębiorczości bywa często utożsamiane), ale także na aktywne uczestniczenie w życiu społeczno-gospodarczym (w tym także życiu rodzinnym), co daje dużo satysfakcji i zadowolenia, niezależnie od charakteru wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska.

Dlatego warto już od najmłodszych lat zadbać o budowanie cech przedsiębiorczych u dzieci oraz wypracować umiejętności, które pomogą im funkcjonować w dzisiejszym świecie.

Przedsiębiorczość – cechy i umiejętności

Kreatywność to jedna z kluczowych cech osób przedsiębiorczych. Warto nauczyć dziecko, jak podejść do problemów z innej perspektywy, poszukiwać nowych rozwiązań i wykorzystywać dostępne narzędzia w sposób oryginalny. Można to robić poprzez wspólne rozwiązywanie zagadek, twórcze zabawy czy zachęcanie do eksperymentowania.

Zarządzanie czasem to umiejętność, która przydaje się nie tylko przedsiębiorcom, ale każdemu człowiekowi. Nauka planowania, wyznaczania celów i priorytetów to fundamenty, na których będzie mogło oprzeć się przyszłe życie zawodowe dziecka. Pomocne w tym mogą być wspólne planowanie dnia, wyznaczanie harmonogramu zajęć czy nauka wykorzystywania kalendarzy i list zadań.

Umiejętność komunikacji to kolejny istotny element w wychowaniu przedsiębiorczego dziecka. Należy nauczyć je, jak skutecznie wyrażać swoje myśli, słuchać innych i prowadzić negocjacje. Zachęcajmy dzieci do wyrażania swoich opinii, uczmy uczciwości i asertywności.

Osoba przedsiębiorcza musi także umieć pracować w zespole. Współpraca to ważna umiejętność, która pozwala osiągnąć lepsze rezultaty i tworzyć wartościowe relacje. Uczyńmy współpracę częścią życia codziennego, angażując dziecko w domowe obowiązki czy spotkania z rówieśnikami.

Pokażmy dzieciom, że zarabianie na własne potrzeby jest ważne. Może to obejmować drobne prace domowe za wynagrodzenie, sezonowe prace, czy praktyki zawodowe w przyszłości.

Bądźmy również dobrym przykładem dla dzieci. Nasze własne nawyki finansowe i podejście do zarządzania pieniędzmi są najlepszym nauczycielem. Dbajmy o to, by oszczędzać, inwestować i wydawać pieniądze mądrze. Pokażmy dziecku, że podejmujemy przemyślane decyzje finansowe oraz radzimy sobie z niespodziewanymi wydatkami. Wspierajmy swoje dzieci w procesie uczenia się, dając im możliwość popełniania błędów i wyciągania z nich wniosków.

Umiejętność zarządzania finansami

Jedną z kluczowych umiejętności osób przedsiębiorczych jest zarządzanie finansami. Proces nauki warto zacząć już od najmłodszych lat. Wprowadzenie odpowiednich nawyków i umiejętności pozwoli dziecku na lepsze radzenie sobie z finansami w przyszłości. Przykładem może być regularne kieszonkowe. Jest ono  doskonałym sposobem, aby dzieci nauczyły się planowania wydatków i oszczędzania. Ustalmy z dzieckiem wysokość kieszonkowego i omówmy, na co może je wydawać.

Zachęcajmy dzieci do oszczędzania na konkretne cele, takie jak zakup zabawki czy gry. Pomóżmy im wyznaczyć plan oszczędzania i nauczmy, jak śledzić postępy. Tworzenie prostego budżetu, uwzględniając dochody (kieszonkowe, dodatkowe zarobki) oraz wydatki, pozwoli na naukę kontrolowania wydatków i dostosowywania budżetu do zmieniających się potrzeb.

Janusz Korczak – pisarz i pedagog – już 100 lat temu wyznawał zasadę, że „dzieci jak najwcześniej powinny poznać wartość pieniędzy, dobre i złe strony ich posiadania”. Jego książka pt.: „Bankructwo małego Dżeka” stała się inspiracją do stworzenia projektu „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”, który jest odpowiedzią na problem zbyt niskiego poziomu przedsiębiorczości wśród Polaków. Główne cele projektu to  wskazanie roli edukacji, promocja szerokiego rozumienia pojęcia „przedsiębiorczość” oraz podkreślenie roli świadomego społeczeństwa w rozwoju gospodarczym Polski.

Więcej informacji: https://przedsiebiorczydzek.pl/

***

Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego.

Zapraszamy na stronę www.bde.wib.org.pl

Szybkie menu

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia Starostowie Cieszyńscy Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Zarządzanie kryzysowe

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy