Aktualności

wróć
ekospalarnia

Ekologiczny Erasmus+ w Koperniku

29.05.2024

W ramach projektu Erasmus+ nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000122949 w Koperze od 19 do 26.05.2024 r. gościliśmy młodzież z naszej partnerskiej szkoły w La Spezie we Włoszech. Wizyta ta była wynikiem wspólnie podjętych i realizowanych działań ekologicznych.

Przypomnijmy, nasza młodzież pojechała do Włoch w kwietniu, a młodzież włoska przyjechała do nas teraz w maju. W ramach podjętej współpracy, cały tydzień upłynął nam na pogłębianiu zagadnień ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i szeroko rozumianej ekologii.

Tydzień ten spędziliśmy na licznych wyjazdach i warsztatach. Pojechaliśmy do Istebnej by tam zgłębiać tajniki Karpackiego Banku Genów oraz hodowli wolierowej głuszców, a tym samym dowiedzieć się na czym polega reintrodukcja tego gatunku w lasach Beskidu Śląskiego oraz jak odbudowuje się  populację tego gatunku w Beskidach.

Odwiedziliśmy bardzo nowoczesną ekospalarnię w Krakowie gdzie wyjaśniono nam jak można w sposób bezpieczny dla środowiska utylizować śmieci a zarazem produkować z nich, potrzebną dla dużej aglomeracji miejskiej energię. Zwiedzając Kraków poznawaliśmy również problemy środowiskowe miasta takie jak nadmierna emisja spalin, hałas czy silna antropopresja związana z ruchem turystycznym.

Zapoznaliśmy się z działalnością gospodarstwa pasiecznego Państwa Buchalików w Kostkowicach. Tam wyjaśniono nam bardzo dokładnie jak funkcjonuje pszczela rodzina, jak pozyskuje się produkty takie jak miód, wosk, pyłek czy pierzga. Następnie mogliśmy wziąć udział w warsztatach robienia naturalnych świeczek z wosku pszczelego, co pozwoliło nam rozwinąć skrzydła wyobraźni i kreatywności i oprócz świeczek powstały piękne woskowe figury.

Podczas tego tygodnia mogliśmy również świetnie się zintegrować, lepiej się poznać, podnieść swoje kompetencje językowe, dostrzec liczne różnice kulturowe. Mogliśmy również pokazać naszym kolegom z Włoch nasz piękny region gdyż zwiedzaliśmy Cieszyn, Pszczynę, stare miasto w Krakowie wraz z Wawelem oraz  Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a także wędrowaliśmy po naszych górach.

Bogaty program oraz świetna organizacja wszystkich zajęć pozwoliła nam wielu rzeczy się  nauczyć i dobrze spędzić czas.

Szybkie menu

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Starostowie Cieszyńscy Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy