Aktualności

wróć
fundacja avalon

Fundacja Avalon z jedyną możliwością rehabilitacji online w Polsce

03.04.2020

W odpowiedzi na najnowsze zaostrzenia środków ostrożności, które zawieszają organizację zabiegów rehabilitacyjnych, Fundacja Avalon organizuje zajęcia on-line dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach akcji #aktywnizavalon Fundacja wychodzi naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami, organizując na swoich kanałach social media cykl zajęć rehabilitacyjnych przeznaczony specjalnie dla nich. Chętni mogą też skorzystać z online’owych treningów kondycyjno-siłowych prowadzonych przez zawodników rugby na wózkach oraz ambasadorów projektu Avalon EXTREME. Wszystkie aktywności oferowane przez Fundację dostępne są na jej oficjalnych stronach w mediach społecznościowych.

 Od kilku tygodni polskie społeczeństwo ze względu na światową epidemię koronawirusa pozostaje w domach, a wiele siłowni, punktów rehabilitacyjnych oraz sal treningowych zostało zamkniętych.

Po ostatnim zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa w ramach walki z wirusem zawieszono możliwość wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych, zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych, z wyłączeniem osób w przypadku, których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana dla utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia. Już wcześniej wiele osób z niepełnosprawnościami zrezygnowało z uczestnictwa w rehabilitacji ze względu na ich obecność w grupie podwyższonego ryzyka, wynikającą z posiadania obniżonej odporności. Niepełnosprawność sama w sobie nie stanowi większego ryzyka związanego z koronawirusem, jednak wiele osób z niepełnosprawnościami ma schorzenia współistniejące. Pozostanie w domu jest konieczne, jednak oznacza brak dostępu do rehabilitacji, niezbędnej do codziennego funkcjonowania, a jedyną możliwością dla osób z niepełnosprawnościami jest korzystanie z niej przez Internet. W ramach pomocy takim osobom, Fundacja Avalon stworzyła specjalnie dla nich darmową ofertę zajęć rehabilitacyjnych dostępną online. Projekt działający pod hasztagiem #aktywnizavalon otwiera przed osobami z niepełnosprawnościami możliwość wirtualnej sali rehabilitacyjnej oraz zestaw treningów kondycyjno-siłowych online.

 W internecie można znaleźć wiele zajęć i treningów dla osób sprawnych. My nie zapominamy o osobach z niepełnosprawnościami, które w wyniku zamknięcia placówek rehabilitacyjnych pozostają obecnie bez profesjonalnego wsparcia. Rozumiemy ten problem, bo działania na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami są podstawą naszego funkcjonowania. Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie zapewnić kontaktu 1:1 osoby z niepełnosprawnością i rehabilitanta czy trenera, ale staramy się zrobić co możemy, żeby wszyscy chętni mogli bezpłatnie skorzystaćz naszych zajęćmówi Łukasz Wielgosz, Pełnomocnik Zarządu Fundacji Avalon.

Projekt #aktywnizavalon oferuje osobom z niepełnosprawnościami ćwiczenia usprawniające, udział  w zajęciach zumby, wstęp do nordic walking, panel z logopedą, relaksację prowadzoną przez psychologa, ćwiczenia oddechowe oraz panel Q&A z fizjoterapeutą. Różnorodność realizuje podejście

Fundacji Avalon do kwestii niepełnosprawności oraz promowania aktywnej rehabilitacji. Misją Fundacji jest tworzenie kompleksowej, ciekawej i różnorodnej oferty rehabilitacyjnej w formie różnorodnych zajęć, zachęcających do podejmowania aktywności fizycznej. Właśnie dlatego trenerzy i fizjoterapeuci Fundacji dopasowują prowadzone zajęcia online do różnych stopni niepełnosprawności. Dla Fundacji Avalon priorytetem jest to, aby w czasie ogólnopolskiej akcji #zostanwdomu osoby  z niepełnosprawnością nie tylko nie straciły kondycji i ich stan nie uległ pogorszeniu, ale wręcz przeciwnie, by mogły ten czas aktywnie wykorzystać na poprawę swojej sprawności.

W związku z tym, że osoby z niepełnosprawnościami stanowią niejednolitą grupę, której przedstawiciele mają różne zainteresowania i potrzeby, harmonogram jest ułożony tak, aby każdego dnia różne grupy osób mogły znaleźć idealne zajęcia dopasowane do różnych rodzajów niepełnosprawności. Dobrze jest jednak codziennie uczestniczyć w oferowanych zajęciach ponieważ, niezależnie od schorzenia, z którego wynika niepełnosprawność, ćwiczenia tworzone są tak, aby każdy ich uczestnik mógł zyskać coś dla siebie.

Pozbawienie osób z niepełnosprawnościami dostępu do rehabilitacji na tak długi czas, jak to ma miejsce obecnie może mieć dalece bardziej negatywne skutki, niż odstawienie treningów na miesiąc przez osoby sprawne. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na działania online i staramy się je realizować jak najlepiej i dla jak najszerszego grona– dodaje Łukasz Wielgosz.

Zajęcia skierowane są przede wszystkim do osób z niepełnosprawnościami, ale uczestniczyć w nich może każdy. Osoby sprawne zachęcamy szczególnie do uczestnictwa w organizowanym przez projekt Avalon EXTREME cyklu treningów kondycyjno-siłowych, stanowiącego ciekawą alternatywę dla standardowych teningów online. Został on stworzony w taki sposób, aby wszyscy przebywający w izolacji mogli razem spędzić aktywnie czas w domu. To może być ciekawe i zabawne doświadczenie dla domowników, w hormonów szczęścia nigdy za wiele. Zajęcia prowadzą ambasadorzy projektu, między innymi utytułowany zawodnik crossfitu, Szymon Klimza, czy trener osób
z niepełnosprawnościami, Tomasz Biduś, a także zawodnicy drużyny Avalon EXTREME i kadrowicze polskiej reprezentacji rugby na wózkach – Piotr Stankiewicz oraz Łukasz Rękawiecki.

Każdego dnia na facebookowym fanpage’u Fundacji publikowany jest plan zajęć rehabilitacyjnych i treningowych organizowanych zarówno przez nią, jak i przez projekt Avalon Extreme. Ponadto, transmisje ze wszystkich przeprowadzonych zajęć dostępne są na facebookowych profilach Fundacji Avalon i projektu Avalon EXTREME, które już od dawna pomagają ponad 10 000 osobom z niepełnosprawnościami. Warto obserwować media społecznościowe Fundacji i włączyć się we wspólną aktywność.  

Plan zajęć na najbliższe dni:

3 kwietnia (piątek)

12:00 Rehabilitacja z Kasią / fizjoterapeutyczny fitness dla każdego
15:00 Q&A  / zadaj pytanie rehabilitantowi
18:00 Rehabilitacja z Krzyśkiem /URK, tetraplegia, stwardnienie zanikowe boczne, dystrofie

4 kwietnia (sobota)

15.00 Trening z Tomkiem Bidusiem (Avalon Extreme)

6 kwietnia (poniedziałek)

12:00 Rehabilitacja z Kasią / bierzemy się za bary- ćwiczenia kompleksu barkowego dla wszystkich
15:00 Relaksacja z Martą / techniki relaksacyjne dla wszystkich
18:00 Rehabilitacja z Krzyśkiem/ ćwiczenia dla osób po udarze mózgu

7 kwietnia (wtorek)

12:00 Rehabilitacja z Adamem / ćwiczenia oddechowe
15:00 Logopedia z Anetą
18:00 Rehabilitacja z Krzyśkiem /URK, paraplegia i inni wózkersi
19:00 Trening live z Erwinem Wierzbickim (trener rugby) / na fanpage Avalon Extreme

Więcej informacji: 

 https://www.fundacjaavalon.pl/

https://www.facebook.com/fundacjaavalon/

https://avalonextreme.pl/ 

https://www.facebook.com/AvalonExtremeSports/ 

 ***
Fundacja Avalon
 jest ogólnopolską organizacją pozarządową non-profit posiadającą status Organizacji Pożytku Publicznego. Powstała w 2006 roku. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby z niepełnosprawnością i przewlekle chore z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc w obszarze finansowym poprzez prowadzenie subkont, rehabilitację w ramach projektu Avalon Active oraz zmianę wizerunku sportu osób
z niepełnosprawnością w ramach projektu Avalon Extreme. Obecnie wspiera prawie 10 000 osób z całej Polski. Misją Fundacji Avalon jest wsparcie osób z niepełnosprawnością i przewlekle chorych. Pracownicy Fundacji wierzą, że osoby z niepełnosprawnością mogą być samodzielne i aktywne w każdej sferze swojego życia. Z Fundacją Avalon bariery nie istnieją.

***

Avalon EXTREME jest jedynym w Polsce projektem popularyzującym sporty ekstremalne zarówno wśród osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami. Projekt jest prowadzony przez Fundację Avalon od listopada 2015 r. Ambasadorzy Avalon EXTREME regularnie biorą udział w wydarzeniach sportowych, w których często rywalizują z pełnosprawnymi sportowcami. Do dyscyplin należą rugby, racing, drift, sitwake, workout oraz soaring, ale ich zakres jest sukcesywnie rozszerzany. Ambasadorami projektu są Tomasz Biduś, Adam Czeladzki, Sebastian Luty, Bartosz Ostałowski oraz Szymon Klimza. Avalon EXTREME to drużyna prawdziwych sportowców bez barier. Avalon EXTREME przełamuje stereotypy w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami. Motywuje ludzi do pokonywania własnych barier i ograniczeń, stawiając przed nimi nowe wyzwania. Aktywizuje oraz wspiera wszystkich, którzy chcą przezwyciężyć własne słabości i znaleźć sposób na aktywne spędzenie czasu. Avalon EXTREME kreuje wizerunek niepełnosprawnych profesjonalnych sportowców, jako żyjących z pasją i odnoszących nie mniejsze i równie ekscytujące sukcesy sportowe jak pełnosprawni.

Więcej informacji:

https://avalonextreme.pl/

https://www.facebook.com/AvalonExtremeSports/

 

 

 

 

Szybkie menu

Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Program do prezentacji graficznej i analizy danych epidemicznych Covid-19 Covide.pl Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii E-SESJA transmisje z sesji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Geoportal E-Usługi Moduł mapowy - z warstwami System informacji przestrzennej Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Geodezja Powiat Cieszyński Zespół ds. dostępności w Starostwie Powiatowym w Cieszynie i jednostkach organizacyjnych Powiatu Cieszyńskiego.

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Cieszyńskie Travel