Aktualności

wróć
warsztaty-legendy-celtyckie

II LO: Advanced English Course w Dublinie

05.07.2024

Wiele anegdot krąży o irlandzkiej pogodzie, że nie sprzyja odwiedzającym, że smaga wiatrem i wiele, wiele  innych... Jednak przy podejmowaniu decyzji o wyborze miejsca do doskonalenia umiejętności językowych, względy pogodowe były zdecydowanie drugorzędnymi, choć i tu spotkało nas zaskoczenie.  Dublińska aura okazała się pogodna, parasole zostały w plecaku, więc mogłyśmy, eksplorować miasto na piechotę i poznawać codzienną kulturę i zwyczaje Irlandczyków. Naszym celem było wniknięcie w codzienność anglojęzycznego świata, czyli  wykorzystywanie umiejętności  językowych również po zakończeniu zajęć, ale też w przestrzeni miejskiej: w sklepach, instytucjach kultury czy chociażby kafejkach.

W dniach 17-28 czerwca miałyśmy przyjemność uczestniczyć w dwutygodniowym szkoleniu językowym, typu courses and training, organizowanym przez Teacher Academy Ireland Limited, wspieranym przez Unię Europejską w ramach projektu Erasmus+.  Wyjazd 3 nauczycielek Kopera był możliwy dzięki realizowanej w naszej szkole Akredytacji Erasmusa (nr projektu 2023-1-PL01-KA121-SCH-000122949)

Nasi trenerzy – Miriam Stewart i Robert Sweeny organizowali zajęcia, podczas których miałyśmy  w kilkunastoosobowych międzynarodowych grupach wzbogacać znajomość słownictwa oraz polepszać umiejętność komunikacji, czytania i słuchania w języku angielskim.

Kurs składał się z dwóch modułów. W pierwszym skupiliśmy się na ćwiczeniach związanych z doskonaleniem umiejętności własnych, w drugim ulepszanie umiejętności językowych w różnych sytuacjach. Każdy z modułów był połączony z pracą w oparciu o różnorodne metody pedagogiczne, mogące posłużyć nam do wykorzystania w codziennej praktyce szkolnej. Były to między innymi metody arte, które poprzez obraz, dźwięk, słowo czy określenie emocji pozwalały na analizę różnorodnych zagadnień.

Istotnym czynnikiem zajęć był również kontekst kulturowy, dzięki czemu każdy uczestnik mógł zapoznać się z bogatą historią, kulturą i literackim dorobkiem Irlandii. Każdy mógł też zmierzyć się z trudem tworzenia poezji oraz mitów, a następnie prezentacji tych form przed grupą.

Formy realizacji zajęć były dla nas mile zaskakujące, ponieważ właśnie w ramach warsztatów mogłyśmy zwiedzić EPIC The Irish Emigration Museum oraz Little Museum w Dublinie. Wizyty nie miały jednak na celu tylko uatrakcyjnienia zajęć, lecz były podstawą do przeprowadzenia cyklu tematycznych warsztatów.

Trenerzy z Teacher Academy zadbali również o ty by każdy z nas mógł zapoznać się z pięknem regionu i miasta, więc w ramach realizacji tego założenia zostały zorganizowane wycieczki. Jedna z nich wiązała się ze zwiedzaniem Dublina, druga natomiast pozwoliła na odwiedziny wczesnochrześcijańskiego opactwa z VI wieku n.e. oraz parku i jezior w Glendalough. Całodzienne zwiedzanie zakończył pobyt w Russborough – jednym z najpiękniejszych irlandzkich pałaców, wzniesiony  w pierwszej połowie XVIII wieku.

To jednak nie koniec interesujących, choć nietypowych aktywności edukacyjnych oferowanych przez organizatora, ponieważ w ramach oferty warsztatowej miałyśmy możliwość uczestnictwa w „International Food Fair” (Międzynarodowe Targi Żywności), gdzie mogłyśmy posmakować tradycyjne potrawy z różnych krajów uczestników kursów.  Dla uczestników kursów zorganizowano również lekcje tańca irlandzkiego, co okazało się jednoznaczne z doskonałą zabawą!

Bardzo dziękujemy Dyrekcji II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie oraz Pani Aleksandrze Cieślar – koordynatorowi projektu za stworzenie możliwości podnoszenia kompetencji językowych i komunikacyjnych, jak również wzbogacenie warsztatu naszej pracy.

Karolina Grabowska, Ewa Mrowiec, Magdalena Żerdik

Szybkie menu

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia Radni Rady Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Starostowie Cieszyńscy Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Zarządzanie kryzysowe

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy