Aktualności

wróć
dsc-0011

Jak prowadzić firmę

06.11.2018

Pod koniec października po raz drugi spotkali się uczestnicy projektu „Uczymy się prowadzić firmę w Europie” finansowanego ze środków programu Erasmus +. Tym razem gospodarzem spotkania był Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Do Wisły przyjechała  młodzież z Włoch, Czech i Słowacji. Celem spotkania była wymiana doświadczeń w zakresie prowadzenia miniprzedsiębiorstw, poznanie regionu i doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Uczestnicy projektu brali udział w warsztatach gastronomicznych, podczas których pod okiem kucharzy uczyli się przyrządzać potrawy regionalne. Uczestniczyli także w spotkaniach z przedsiębiorcami – Adamem Kajfoszem (wędzarnia „Szymi-Dymi” Ustroń), Jarosławem Lubeckim (Restauracja Angel's Steak & Pub Ustroń), Nataszą Bebek (Pokoje Gościnne Maria i Natasza Wisła) oraz Marią Kohut (Centrum Pasterskie Istebna). Lokalni przedsiębiorcy podzielili się z nimi doświadczeniami dotyczącymi rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej.  Ponadto w Centrum Pasterskim wzięli udział w pokazie robienia bundzu oraz degustacji serów.

Uczniowie uczestniczyli także w warsztatach ekonomicznych, w ramach których tworzyli  biznesplany metodą Lean Canvas oraz doskonalili swoją wiedzę ekonomiczną. Zaprezentowali także kroki, jakie należy podjąć w każdym kraju, aby rozpocząć działalność gospodarczą. Jednym z celów projektu jest doskonalenie umiejętności informatycznych i tym razem młodzi ludzie uczyli się obróbki zdjęć przy pomocy różnych programów komputerowych.

W czasie wolnym uczniowie mieli okazję obejrzeć program zaprezentowany przez zespół regionalny „Wisła”, posłuchać o historii zespołu, tradycjach muzycznych naszego regionu, a nawet nauczyć się tańca regionalnego. Okazją do poznania historii oraz atrakcji turystycznych było zwiedzanie Wisły, Trójwsi oraz wycieczka do Krakowa.

Po 6 intensywnych dniach wszyscy rozjechali się do domów pełni wrażeń  i nowej wiedzy. Kolejne spotkanie projektowe odbędzie  się  wiosną 2019 r. we włoskiej miejscowości Pordenone.

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice