Aktualności

wróć
Już niedługo biuro paszportowe w Cieszynie

Już niedługo biuro paszportowe w Cieszynie

07.10.2019

W poniedziałek, 7 października 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyła się konferencja prasowa Starosty Cieszyńskiego Mieczysława Szczurka, z udziałem Stanisława Szweda Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Jana Chrząszcza I Wicewojewody Śląskiego.

Konferencja dotyczyła uruchomienia biura paszportowego w Cieszynie w drugim kwartale 2020 r. na terenie dawnego przejścia granicznego w Boguszowicach. Będzie tam czterokrotnie większa powierzchnia, niż ta, którą obecnie zajmuje Wydział Komunikacji mający swoją siedzibę przy ul. Bobreckiej 29. Zostanie tam również przeniesiony Wydział Komunikacji. 

 

 

- Wcześniej spotykaliśmy się z panem Starostą, który rzucił pomysł uruchomienia biura paszportowego w Cieszynie. Powiedziałem mu, że to jest dobry pomysł. Po rozmowie z panem Wojewodą Chrząszczem i Wojewodą Wieczorkiem zapadła decyzja. Starostwo da lokal, reszta będzie po stronie Urzędu Wojewódzkiego. Myślę, że jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców powiatu cieszyńskiego. To także przykład dobrej współpracy między administracją samorządową i rządową. Działamy razem ponad podziałami, skutecznie dla mieszkańców naszego regionu, mówił Stanisław Szwed.

W powiecie cieszyńskim mieszka blisko 180 tys. Ludzi.  - Informacja o utworzeniu biura paszportowego jest bardzo ważna, ponieważ dotyczy bardzo dużej liczby mieszkańców. Tylko do końca sierpnia zostało złożonych 5600 wniosków o wydanie dokumentu paszportowego z powiatu cieszyńskiego. Widzimy, że tysiące osób będą korzystały z lokalu udostępnionego przez pana Starostę, któremu za to serdecznie dziękuję, powiedział Jan Chrząszcz.

- Te starania czyniliśmy od wielu miesięcy. Jest to część całościowego pomysłu Zarządu Powiatu Cieszyńskiego na zorganizowanie obsługi komunikacyjnej w naszym powiecie. Chcemy sprawić, by w nowoczesny sposób na dużej powierzchni obsługiwane były osoby udające się do Wydziału Komunikacyjnego po dowody rejestracyjne, czy też prawo jazdy. Dodatkowo chcemy włączyć tam także wszystkie usługi turystyczne, paszporty, być może powstanie tam docelowo również punkt obsługi  cudzoziemców. Chcemy to wszystko rozwiązać w kilku następnych miesiącach, informował Mieczysław Szczurek.

Wielką zaletą stworzenia biura paszportowego na dawnym przejściu granicznym w Boguszowicach jest duży parking, który pomieści kilkadziesiąt samochodów i znajduje się obok budynku.

Zarząd Powiatu planuje również uruchomić linię autobusową, dowożącą pasażerów do nowego Wydziału Komunikacji, przeznaczoną dla osób, które nie posiadają własnych samochodów.

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Cieszyńskie Travel