Aktualności

wróć
Młodzież o zdrowiu psychicznym

Młodzież o zdrowiu psychicznym

23.11.2022

523 uczniów z 31 szkół z Bielska-Białej oraz powiatów - bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego wzięło udział w 11. Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. 
Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym odbywa się od 2012 roku i skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej organizatorami są miasto Bielsko-Biała oraz powiaty: bielski, cieszyński i żywiecki. Tematem przewodnim tegorocznej olimpiady było Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w czasie pandemii – specyfika uzależnień behawioralnych, ze szczególnym uwzględnieniem negatywnych skutków stałego przebywania w cyfrowej przestrzeni.

Finał 11. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym odbył się 22 listopada w sali sesyjnej bielskiego Ratusza. Witając jej uczestników zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak podkreślił, jak ważna jest uwaga dorosłych skierowana na dzieci, szczególnie w okresie po pandemii. Przypomniał, że w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży miasto Bielsko-Biała - Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wspólnie z Grupą Kęty i Fundacją Biegniemy z Mają - przygotowało projekt Dbam o siebie, którego pierwszym etapem są działania informacyjno-edukacyjne z zakresu zdrowia psychicznego, skierowane do dzieci i młodzieży pod nazwą ZaJaki.pl. 

Z finalistami oraz laureatami olimpiady spotkali się również wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk, wicestarosta bielski Andrzej Kamiński oraz przewodniczący Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej rad powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. 
Pierwszym etapem 11. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym był etap szkolny, który odbył się 30 września br. we wszystkich szkołach, które zgłosiły chęć uczestnictwa w konkursie. Laureaci etapu szkolnego zostali zakwalifikowani do etapu powiatowego i 26 października br. wypełniali test wiedzy decydujący o zakwalifikowaniu do etapu regionalnego. Uczniowie - którzy na terenie swoich powiatów zajęli miejsca I, II i III - 22 listopada br. wzięli udział w etapie finałowym, który odbył się w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej.
Finałowa rywalizacja była bardzo wyrównana i dopiero dwie dogrywki wyłoniły zwycięzców. Zmagania uczniów oceniało jury w składzie: Agnieszka Fołtyn - pracownik naukowy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, koordynator Opieki Środowiskowej w Bielskim Centrum Psychiatrii – Olszówka, konsultant wojewódzkiego z zakresu pielęgniarstwa psychiatrycznego; Izabela Dydo-Konior p.o. dyrektora BCP Olszówka, lekarz specjalista z zakresu psychiatrii; Dominika Bąk – psycholog z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czechowicach-Dziedzicach; Sylwia Piela - psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żywcu, Kewina Bałazy - psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie. 

Laureatami XI edycji Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym zostali:
miejsce I – Maja Ozimek z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie,
miejsce II – Natalia Dygowska z II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Bielsku-Białej,
miejsce III – Hanna Jaworska z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie.

Dodatkowo lek. med. Ireneusz Jelonek – konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży - ufundował nagrodę za zajęcie IV miejsca dla Zuzanny Kubicy z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Cogito w Żywcu.

W trakcie spotkania w bielskim Ratuszu dyrektor Bielskiego Centrum Psychiatrii - Olszówka Izabela Dydo–Konior wygłosiła wykład Jak rozpoznać depresję?  
Patronat honorowy nad olimpiadą objęli - wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży lek. med. Ireneusz Jelonek. Patronat naukowy nad konkursem sprawowali - rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej prof. ATH dr hab. inż. Jacek Nowakowski oraz dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ATH dr hab. n. med. Rafał Bobiński.

---

(mat. pras. źródło)

Szybkie menu

Starostowie Cieszyńscy Dożynki Gminno-Powiatowe w Simoradzu (Gmina Dębowiec) Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy