Najważniejszym priorytetem życie, zdrowie oraz bezpieczeństwo ludzkie!

20.01.2021

Obecnie Starostwo Powiatowe w Cieszynie proceduje wnioski dotyczące wydawania decyzji zezwalających na wycinkę drzew i krzewów wzdłuż linii kolejowych.

W związku z powyższym pojawiły się protesty części społeczności lokalnej z powiatu cieszyńskiego przeciwko skali planowanych robót ścinkowych. Niedawno (11 stycznia 2021 r.) w tej sprawie odbyła się na peronie stacji PKP w Kończycach Małych konferencja prasowa Mieczysława Szczurka, Starosty Cieszyńskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele Partii Zieloni, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Ruchu Społecznego „Ratujmy Drzewa na Śląsku Cieszyńskim” oraz portalu „Koleje Śląska Cieszyńskiego”. – Chciałem pokazać dziennikarzom i obecnym przedstawicielom społeczności lokalnej, że istnieją prawne możliwości, które pozwalają na uchronienie części drzew i krzewów przed wycinką. Takim przykładem są kończyckie tuje rosnące tuż za peronem przystanku PKP. Omówiłem, w jaki sposób ich właściciel, uchronił je przed wycinką. Mieszkaniec Kończyc zawarł stosowne porozumienie z PKP. Dla obrońców drzew ta informacja nie była żadną nowością, gdyż została szczegółowo omówiona przez przedstawiciela PKP jako jedno z możliwych rozwiązań, pozwalających na ratowanie części drzew w trakcie wrześniowego spotkania w ubiegłym roku, które odbyło się w Starostwie. Co warte podkreślenia – na obecną chwilę na terenie naszego Powiatu, gdzie wciąż trwa modernizacja linii kolejowych, tamtejsze drzewa są jedynymi uratowanymi spod topora, i to wyłącznie dzięki ich właścicielowi, który wyraził chęć zawarcia porozumienia z PKP, mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński. - Co ważne, umowa z koleją została zawarta w czasie, kiedy obowiązywało rozporządzenie zezwalające na wycinkę 15 metrów (odległość od osi torów), a tamtejsze drzewa rosną znacznie bliżej, niż dopuszczało wtedy prawo, dodaje Starosta.

mówi Mieczysław Szczurek

Głos w tej sprawie zabrała również PKP PLK, przysyłając do Starostwa Powiatowego w Cieszynie wykaz wypadków i incydentów kolejowych spowodowanych przez rosnące drzewa wzdłuż linii kolejowych na trenie powiatu cieszyńskiego, stan na dzień 20 stycznia 2021 r.

Czym Polskie Koleje Państwowe uzasadniają swoje działania w zakresie podejmowanej wycinki drzew i krzewów rosnących przy torach kolejowych? - Działania w zakresie wycinki drzew podejmowane przez PKP PLK, oraz ich skala, mają swoje źródło i uzasadnienie bezpośrednio w przedstawionych poniżej faktach. Wynikają one jedynie z priorytetowej troski o bezpieczeństwo oraz komfort podróżnych, oraz będącej składową powyższego, konieczności zapewnienia właściwego stanu utrzymania infrastruktury kolejowej, wylicza Witold Urbaniec, Zastępca Naczelnika Sekcji PKP PLK Sekcji Eksploatacji Bielsko-Biała.

Jak wygląda statystyka związana z incydentami kolejowymi spowodowanymi przez drzewa rosnące wzdłuż linii kolejowych na terenie powiatu cieszyńskiego? - W latach 2013-2020 doszło łącznie do 73 incydentów kolejowych oraz sytuacji potencjalnie niebezpiecznych spowodowanych bezpośrednio przez drzewa lub okoliczności z nimi związane, w których następstwie konieczne było awaryjne wstrzymywanie ruchu kolejowego, wprowadzanie Zastępczej Komunikacji Autobusowej (ZKA) i dysponowanie zespołów awaryjnych lub pociągów ratownictwa technicznego, co powodowało odczuwalne efekty na obszarze połowy województwa śląskiego, tłumaczy Urbaniec.

Czy jest możliwy dialog mieszkańców z terenu powiatu cieszyńskiego z PKP, w sytuacji, jeżeli ktoś z właścicieli drzew rosnących wzdłuż linii kolejowych nie zgadza się na wycinkę? – Wszędzie, gdzie jest to możliwe, PKP PLK jest otwarte na dialog z właścicielami sąsiadujących terenów. Dokładamy wszelkich starań mających na celu uszanowanie natury i dzikiej przyrody w pobliżu linii kolejowych, z jednym oczywistym zastrzeżeniem, że kompromisy i rozwiązania wypracowane na podstawie powyższego nie mogą kolidować z realizacją celów statutowych Kolei Państwowych, odpowiada Zastępca Naczelnika Sekcji PKP PLK Sekcji Eksploatacji Bielsko-Biała.

- Podsumowując, każda strona toczącego się postępowania administracyjnego w sprawie wycinki, chcąca ratować swoje drzewa lub krzewy rosnące wzdłuż linii kolejowej powinna próbować skorzystać z możliwości zawarcia porozumienia z PKP, gdyż z powyższego wynika, że PKP PLK jest otwarta na dialog, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Właśnie takim przykładem wzorcowym są tuje rosnące przy peronie w Kończycach Małych, kończy Włodarz Powiatu.