Aktualności

wróć
Najważniejszym priorytetem życie, zdrowie oraz bezpieczeństwo ludzkie!

Najważniejszym priorytetem życie, zdrowie oraz bezpieczeństwo ludzkie!

20.01.2021

Obecnie Starostwo Powiatowe w Cieszynie proceduje wnioski dotyczące wydawania decyzji zezwalających na wycinkę drzew i krzewów wzdłuż linii kolejowych.

W związku z powyższym pojawiły się protesty części społeczności lokalnej z powiatu cieszyńskiego przeciwko skali planowanych robót ścinkowych. Niedawno (11 stycznia 2021 r.) w tej sprawie odbyła się na peronie stacji PKP w Kończycach Małych konferencja prasowa Mieczysława Szczurka, Starosty Cieszyńskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele Partii Zieloni, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Ruchu Społecznego „Ratujmy Drzewa na Śląsku Cieszyńskim” oraz portalu „Koleje Śląska Cieszyńskiego”. – Chciałem pokazać dziennikarzom i obecnym przedstawicielom społeczności lokalnej, że istnieją prawne możliwości, które pozwalają na uchronienie części drzew i krzewów przed wycinką. Takim przykładem są kończyckie tuje rosnące tuż za peronem przystanku PKP. Omówiłem, w jaki sposób ich właściciel, uchronił je przed wycinką. Mieszkaniec Kończyc zawarł stosowne porozumienie z PKP. Dla obrońców drzew ta informacja nie była żadną nowością, gdyż została szczegółowo omówiona przez przedstawiciela PKP jako jedno z możliwych rozwiązań, pozwalających na ratowanie części drzew w trakcie wrześniowego spotkania w ubiegłym roku, które odbyło się w Starostwie. Co warte podkreślenia – na obecną chwilę na terenie naszego Powiatu, gdzie wciąż trwa modernizacja linii kolejowych, tamtejsze drzewa są jedynymi uratowanymi spod topora, i to wyłącznie dzięki ich właścicielowi, który wyraził chęć zawarcia porozumienia z PKP, mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński. - Co ważne, umowa z koleją została zawarta w czasie, kiedy obowiązywało rozporządzenie zezwalające na wycinkę 15 metrów (odległość od osi torów), a tamtejsze drzewa rosną znacznie bliżej, niż dopuszczało wtedy prawo, dodaje Starosta.

mówi Mieczysław Szczurek

Głos w tej sprawie zabrała również PKP PLK, przysyłając do Starostwa Powiatowego w Cieszynie wykaz wypadków i incydentów kolejowych spowodowanych przez rosnące drzewa wzdłuż linii kolejowych na trenie powiatu cieszyńskiego, stan na dzień 20 stycznia 2021 r.

Czym Polskie Koleje Państwowe uzasadniają swoje działania w zakresie podejmowanej wycinki drzew i krzewów rosnących przy torach kolejowych? - Działania w zakresie wycinki drzew podejmowane przez PKP PLK, oraz ich skala, mają swoje źródło i uzasadnienie bezpośrednio w przedstawionych poniżej faktach. Wynikają one jedynie z priorytetowej troski o bezpieczeństwo oraz komfort podróżnych, oraz będącej składową powyższego, konieczności zapewnienia właściwego stanu utrzymania infrastruktury kolejowej, wylicza Witold Urbaniec, Zastępca Naczelnika Sekcji PKP PLK Sekcji Eksploatacji Bielsko-Biała.

Jak wygląda statystyka związana z incydentami kolejowymi spowodowanymi przez drzewa rosnące wzdłuż linii kolejowych na terenie powiatu cieszyńskiego? - W latach 2013-2020 doszło łącznie do 73 incydentów kolejowych oraz sytuacji potencjalnie niebezpiecznych spowodowanych bezpośrednio przez drzewa lub okoliczności z nimi związane, w których następstwie konieczne było awaryjne wstrzymywanie ruchu kolejowego, wprowadzanie Zastępczej Komunikacji Autobusowej (ZKA) i dysponowanie zespołów awaryjnych lub pociągów ratownictwa technicznego, co powodowało odczuwalne efekty na obszarze połowy województwa śląskiego, tłumaczy Urbaniec.

Czy jest możliwy dialog mieszkańców z terenu powiatu cieszyńskiego z PKP, w sytuacji, jeżeli ktoś z właścicieli drzew rosnących wzdłuż linii kolejowych nie zgadza się na wycinkę? – Wszędzie, gdzie jest to możliwe, PKP PLK jest otwarte na dialog z właścicielami sąsiadujących terenów. Dokładamy wszelkich starań mających na celu uszanowanie natury i dzikiej przyrody w pobliżu linii kolejowych, z jednym oczywistym zastrzeżeniem, że kompromisy i rozwiązania wypracowane na podstawie powyższego nie mogą kolidować z realizacją celów statutowych Kolei Państwowych, odpowiada Zastępca Naczelnika Sekcji PKP PLK Sekcji Eksploatacji Bielsko-Biała.

- Podsumowując, każda strona toczącego się postępowania administracyjnego w sprawie wycinki, chcąca ratować swoje drzewa lub krzewy rosnące wzdłuż linii kolejowej powinna próbować skorzystać z możliwości zawarcia porozumienia z PKP, gdyż z powyższego wynika, że PKP PLK jest otwarta na dialog, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Właśnie takim przykładem wzorcowym są tuje rosnące przy peronie w Kończycach Małych, kończy Włodarz Powiatu.

 

Szybkie menu

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Podgląd kolejki w Wydziale Komunikacji Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia "Przeciw Przemocy" projekt Radni Rady Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Standardy Ochrony Małoletnich Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Starostowie Cieszyńscy Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Zarządzanie kryzysowe

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel - strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM