Aktualności

wróć
Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński fot. Szymon Brodacki

O pięcioletniej kadencji - Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński

21.01.2024

Szanowni Państwo!

Ponad pięć lat temu objąłem funkcję Starosty Cieszyńskiego, a więc nadszedł czas podsumowań, czas snucia refleksji. Często jestem pytany o to, czy moja wizja bycia Starostą rozminęła się z rzeczywistością. Jak to wglądało, kiedy obejmowałem tę funkcję, a jak jest dzisiaj? Sądzę, że w zakresie zwykłego zarządzania nie rozminęła się z rzeczywistością, kontynuowałem to, co robił poprzedni Starosta Janusz Król oraz Rada. Dalej wraz z Zarządem i obecną Radą realizowałem i kontynuowałem wszystko to, co rozpoczęli nasi poprzednicy. Postawiliśmy na rozwój Powiatu oraz na szeroko rozumianą współpracę, bo tylko wtedy można odnosić prawdziwe sukcesy. Bez takiego podejścia nie da się prowadzić żadnej działalności. Wszyscy działamy po to, aby żyło się nam lepiej, żeby mieszkańcy najwięcej na tym skorzystali.

Udało się nam odnieść sukces, ponieważ mam wkoło siebie świetnych Współpracowników, Radnych, a także ogromnie merytorycznych i zaangażowanych Członków Zarządu, którzy zawsze mnie bardzo mocno wspierali, mogłem na nich liczyć i nigdy mnie nie zawiedli.

Moim celem było i jest jednoczenie ludzi, którzy chcą wspólnie coś dobrego dla społeczności powiatowej zrobić, niezależnie od opcji politycznej czy przekonań.

Kiedy obejmowałem ten urząd, nie zdawałem sobie sprawy jak bardzo nieprzewidywalna, trudna i długa będzie ta kadencja. Wiele spraw naznaczyło ją w mocny sposób jak pandemia czy wojna za naszą wschodnią granicą, w Ukrainie. To wszystko również bardzo mocno wpływało na pracę Starostwa.

Jeżeli chodzi o pandemię – w pierwszych tygodniach nie wiedzieliśmy, co robić, a także jak działać. Potem, kiedy powstały procedury, wiele spraw stało się prostszymi, jaśniejszymi, łatwiejszymi do opanowania, dlatego mogliśmy działać w miarę normalnie. Muszę podkreślić, że w tamtym czasie byliśmy chyba jedynym Urzędem w okolicy, który normalnie przyjmował swoich klientów, oczywiście z pewnymi obostrzeniami sanitarnymi.

Niedługo po tym wybuchła wojna w Ukrainie. W naszym Powiecie pojawiła się ogromna liczba uchodźców. Aktualnie w powiecie cieszyńskim mieszka ponad 1000 osób w 16 ośrodkach. Pracownicy z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego cały czas, dniem i nocą byli pod telefonem, czuwając nad tym, aby każda potrzebująca osoba znalazła dach nad głową

Jedną z najważniejszych w tej kadencji decyzji, którą nie tyle, co podejmowałem, ale jako pierwszą musiałem załatwić, było podpisanie aktu notarialnego przekazującego obiekty Wojskom Obrony Terytorialnej. Patrząc się na to, ile w ostatnich pięciu latach WOT nam pomógł, to sądzę, że był to dla mnie jeden w najważniejszych w skutkach podpisów, jaki kiedykolwiek składałem na urzędowych dokumentach.

Jeżeli chodzi o inwestycje powiatowe, możemy je podzielić na dwie grupy: na drogowe i pozostałe. Jeżeli chodzi o drogowe – tutaj przede wszystkim mogę wskazać na dwa mosty: w Ochabach i Drogomyślu, każdy za prawie 8 milionów złotych. W tej kadencji najdroższym odcinkiem powiatowej drogi była inwestycja w Wiśle Czarne, gdzie jeden kilometr kosztował około 18 milionów złotych. Było to związane m.in. z umocnieniem brzegów Wisły oraz wzmocnieniem skarp. Aktualnie realizujemy inwestycję drogową w Pogwizdowie, modernizujemy skrzyżowanie ulic Katowickiej z Cieszyńską. Koszt tego remontu wyniesie to prawie 11 milionów złotych. Natomiast w Cieszynie przygotowujemy remont ulicy Słowiczej i Przepilińskiego. Do tego dochodzi duża liczba mniejszych modernizacji. Jeżeli chodzi o drogi powiatowe chyba moją największą bolączką, ale również i mieszkańców naszego Powiatu, jest wciąż nierozwiązana sprawa tzw. tymczasowego ronda w Cieszynie. Projekt został już opracowany i zakłada kompleksową budowę dwóch rond oraz drogi między nimi. Koszt tej, ważnej dla wszystkich inwestycji, został oszacowany na 40 milionów złotych. Co istotne – cały czas próbujemy pozyskać środki zewnętrzne z różnych źródeł. Z powiatowych środków, nawet przy wsparciu Miasta Cieszyna, szanse na realizację są znikome, gdyż nie bylibyśmy w stanie przez kilka lat realizować żadnych remontów w pozostałych gminach Powiatu. Jest to niedopuszczalne, gdyż staramy się równo i sprawiedliwie dzielić środki finansowe na wszystkie gminy.

Jeżeli chodzi o inwestycje pozostałe, to głównie powinienem wskazać na szkoły. Do największych można zaliczyć gruntowną modernizację Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu, za prawie 8 milionów złotych i kilka mniejszych, od 2 do 3 milionów złotych, to np. internat w Zespole Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie, czy sala gimnastyczna w Zespole Szkół Technicznych w Cieszynie.

Jeżeli chodzi o oświatę – to stoją przed nami duże wyzwania: niż demograficzny czy problemy z zapewnieniem kadry nauczycielskiej. W przyszłym roku szkolnym spodziewamy się kilkaset uczniów mniej w pierwszych klasach.

Jeżeli chodzi o budżet Powiatu, w tym roku to kwota przekraczająca 300 milionów złotych. W ostatnich 5 latach na inwestycje wydaliśmy łącznie blisko 200 milionów złotych. Na tę kwotę składa się prawie połowa środków zewnętrznych. Osobiście dla mnie jest to ogromny sukces, ponieważ środki w tej kadencji wydatkowane na inwestycje, są największą kwotą od początku istnienia Powiatu. W 2024 roku Powiat Cieszyński zamierza przeznaczyć na inwestycje kolejnych 55 milionów złotych.

Co ważne, udało się spłacić zaciągnięte wcześniej kredyty i aktualne zadłużenie Powiatu z tego tytułu wynosi zero złotych. Kiedy zasiadałem w fotelu Starosty, zadłużenie Powiatu wynosiło ponad dwadzieścia pięć milionów złotych. Znana jest zasada biznesowa: spodziewasz się kryzysu, zbieraj gotówkę, ograniczaj wydatki. Kiedy zaczęła się pandemia, a potem wojna w Ukrainie, wielokrotnie prosiłem Radnych, aby pozwolili nam spłacać kredyty. Co istotne – Radni do tego przychylnie podchodzili, za co im jestem ogromnie wdzięczny. Dzięki tym działaniom kolejna Rada ma przygotowane znakomite warunki do dalszego rozwoju Powiatu.

W tej chwili Powiat jest przygotowany do pozyskiwania zewnętrznych pieniędzy, w każdej chwili możemy także wziąć kredyt na tzw. wkład własny. Nowej Radzie pozostawiamy Powiat w dobrej sytuacji gospodarczej.

Wiele udało się zrobić, ale nadal mamy sporo wyzwań na kolejne lata!

Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński

 

Szybkie menu

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Starostowie Cieszyńscy Dożynki Gminno-Powiatowe w Simoradzu (Gmina Dębowiec) Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy