O współpracy transgranicznej - Starostowie: Bajon i Szczurek  - Portal Powiatu Cieszyńskiego

O współpracy transgranicznej - Starostowie Bajon i Szczurek

20.05.2020

Dzisiaj (20.05.2020 r.) w Słubicach Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński spotkał się z Leszkiem Bajonem, Starostą Słubickim.

Samorządowcy rozmawiali o sytuacji Cieszyna i Słubic w czasie pandemii koronawirusa SARS-COV-2. Zwracali uwagę na różnice i podobieństwa obu nadgranicznych miast. Szukali również możliwości rozwiązania problemów, które wygenerowały się dzięki zamknięciu granic. – Rzeczywiście wraz ze Starostą Słubickim zauważyliśmy, że łączą nas te same albo bardzo podobne problemy, krótko wymieniając - brak pracy przy zamkniętych granicach, długotrwała walka o otwarcie granicy, a patrząc się w przeszłość kradzieże czy narkotyki pojawiające się po obu stronach granicy, mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

Należy podkreślić, że mieszkańcy powiatu słubickiego znaleźli się w bardzo podobnej sytuacji jak mieszkańcy z powiatu cieszyńskiego. - Dzisiaj wspólnie ze Starostą Cieszyńskim porównaliśmy swoją walkę o otwarcie granic. W Słubicach podobnie jak w Cieszynie organizowaliśmy pikiety, gdyż chcieliśmy szerokiego otwarcia granic, by nasi mieszkańcy mogli je swobodnie przekraczać. Jedyna zauważalna różnica między pracownikami transgranicznymi pracującymi w Niemczech, a w Czechach jest taka, że ci ostatni muszą wykonywać testy na obecność koronawirusa, by móc przekroczyć granicę polsko-czeską jadąc do swojego miejsca pracy. Współpraca, którą dzisiaj nawiązaliśmy ze Starostą Cieszyńskim, zaowocuje tym, że będziemy mówili wspólnym głosem w sprawach, które nas łączą. Dzięki temu będziemy bardziej słyszalni jako włodarze powiatów nadgranicznych, dzielił się swoimi spostrzeżeniami Leszek Bajon, Starosta Słubicki. – Dzisiejsze spotkanie ze Starostą Cieszyńskim jest także przyczynkiem do nawiązania stosunków partnerskich z powiatem cieszyńskim. Myślę, że nasza wspólna postawa w stosunku do wojewodów oraz do Pana Premiera doprowadzi do tego, że w niedługim czasie granice zostaną otwarte, podkreślał Starosta Słubicki.

Na terenie obu powiatów brak swobodnej możliwości przekraczania granic przez mieszkańców niekorzystnie wpłynął na obecną sytuację społeczno-ekonomiczną, co zgodnie zauważyli obaj starostowie. - Panie Starosto, pozostaje mi żywić nadzieję, że nasze obecne problemy niedługo się skończą, a sama współpraca pozostanie, tymi słowy zwrócił się do Leszka Bajona, włodarz powiatu cieszyńskiego. – Ja także mam taką nadzieję, dodał Starosta Bajon.

Dzisiejsze spotkanie w niedalekiej przyszłości powinno przynieść wymierne korzyści dla obu nadgranicznych powiatów, co zgodnie podkreślili uczestniczący w nim obaj starostwie.

Fot. Starostwo Powiatowe w Słubicach

Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie E-SESJA transmisje z sesji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Geoportal E-Usługi Moduł mapowy - z warstwami System informacji przestrzennej Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Geodezja Powiat Cieszyński Zespół ds. dostępności w Starostwie Powiatowym w Cieszynie i jednostkach organizacyjnych Powiatu Cieszyńskiego.