Aktualności

wróć
O współpracy transgranicznej - Starostowie: Bajon i Szczurek  - Portal Powiatu Cieszyńskiego

O współpracy transgranicznej - Starostowie Bajon i Szczurek

20.05.2020

Dzisiaj (20.05.2020 r.) w Słubicach Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński spotkał się z Leszkiem Bajonem, Starostą Słubickim.

Samorządowcy rozmawiali o sytuacji Cieszyna i Słubic w czasie pandemii koronawirusa SARS-COV-2. Zwracali uwagę na różnice i podobieństwa obu nadgranicznych miast. Szukali również możliwości rozwiązania problemów, które wygenerowały się dzięki zamknięciu granic. – Rzeczywiście wraz ze Starostą Słubickim zauważyliśmy, że łączą nas te same albo bardzo podobne problemy, krótko wymieniając - brak pracy przy zamkniętych granicach, długotrwała walka o otwarcie granicy, a patrząc się w przeszłość kradzieże czy narkotyki pojawiające się po obu stronach granicy, mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

Należy podkreślić, że mieszkańcy powiatu słubickiego znaleźli się w bardzo podobnej sytuacji jak mieszkańcy z powiatu cieszyńskiego. - Dzisiaj wspólnie ze Starostą Cieszyńskim porównaliśmy swoją walkę o otwarcie granic. W Słubicach podobnie jak w Cieszynie organizowaliśmy pikiety, gdyż chcieliśmy szerokiego otwarcia granic, by nasi mieszkańcy mogli je swobodnie przekraczać. Jedyna zauważalna różnica między pracownikami transgranicznymi pracującymi w Niemczech, a w Czechach jest taka, że ci ostatni muszą wykonywać testy na obecność koronawirusa, by móc przekroczyć granicę polsko-czeską jadąc do swojego miejsca pracy. Współpraca, którą dzisiaj nawiązaliśmy ze Starostą Cieszyńskim, zaowocuje tym, że będziemy mówili wspólnym głosem w sprawach, które nas łączą. Dzięki temu będziemy bardziej słyszalni jako włodarze powiatów nadgranicznych, dzielił się swoimi spostrzeżeniami Leszek Bajon, Starosta Słubicki. – Dzisiejsze spotkanie ze Starostą Cieszyńskim jest także przyczynkiem do nawiązania stosunków partnerskich z powiatem cieszyńskim. Myślę, że nasza wspólna postawa w stosunku do wojewodów oraz do Pana Premiera doprowadzi do tego, że w niedługim czasie granice zostaną otwarte, podkreślał Starosta Słubicki.

Na terenie obu powiatów brak swobodnej możliwości przekraczania granic przez mieszkańców niekorzystnie wpłynął na obecną sytuację społeczno-ekonomiczną, co zgodnie zauważyli obaj starostowie. - Panie Starosto, pozostaje mi żywić nadzieję, że nasze obecne problemy niedługo się skończą, a sama współpraca pozostanie, tymi słowy zwrócił się do Leszka Bajona, włodarz powiatu cieszyńskiego. – Ja także mam taką nadzieję, dodał Starosta Bajon.

Dzisiejsze spotkanie w niedalekiej przyszłości powinno przynieść wymierne korzyści dla obu nadgranicznych powiatów, co zgodnie podkreślili uczestniczący w nim obaj starostwie.

 Fot. Starostwo Powiatowe w Słubicach

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Cieszyńskie Travel