Podróż studyjna do Stuttgartu

10.04.2019
W dniach od 28 do 30 marca 2019 r. delegacja Powiatu Cieszyńskiego gościła w Stuttgarcie. W jej skład weszli: Christian Jaworski, członek Zarządu Powiatu, Agnieszka Baszczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Kazimiera Habarta, dyrektor Domu Dziecka w Cieszynie.

Celem wizyty było podjęcie rozmów z miejscowym Towarzystwem Ewangelickim (Evangelische Gesellschaft Stuttgart e.V), które wykonuje zadania z zakresu pomocy społecznej zlecone przez miasto Stuttgart oraz okoliczne powiaty. Wyjazd był kontynuacją działań podjętych jeszcze w roku ubiegłym, kiedy to nawiązano pierwsze kontakty pomiędzy Powiatem Cieszyńskim, a Towarzystwem Ewangelickim w Stuttgarcie. Tematem rozmów były różne modele funkcjonowania systemów pomocy społecznej i pieczy zastępczej w Polsce i w Niemczech. Rozmawiano o możliwościach współpracy oraz realizacji wspólnych projektów.

Po powrocie z wizyty studyjnej Christian Jaworski podzielił się swoimi spoistrzeżeniami - wymiana doświadczeń pomiędzy instytucjami zajmującymi się świadczeniem usług z zakresu pomocy społecznej w Polsce i w Niemczech jest kluczowa dla podniesienia ich jakości. Jest ona także niezwykle cenną okazją, aby porównać systemy obowiązujące w obu państwach. W Niemczech realizacją zadań związanych z pieczą zastępczą i pomocą społeczną zajmują się najczęściej różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia lub instytucje religijne, które wykonują je na zlecenie władz samorządowych. Natomiast w Polsce samorządy w większości robią to samodzielnie, prowadząc takie placówki jak domy pomocy społecznej czy domy dziecka. Chcielibyśmy, aby Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz domy dziecka znajdujące się w powiecie cieszyńskim, prowadziły docelowo stałą współpracę z Towarzystwem Ewangelickim (Evangelische Gesellschaft Stuttgart), najlepiej w ramach umowy partnerskiej. Pracujemy nad tym, żeby między innymi możliwa była wymiana dzieci i młodzieży z Domu Dziecka w Cieszynie, które mogłyby pojechać do Niemiec, natomiast podopieczni z Niemiec do nas. Inną kwestią jest wymiana doświadczeń między pracownikami. Moglibyśmy prowadzić wspólne szkolenia i warsztaty.

Podczas wizyty, nawiązano także kontakt z lokalnymi władzami samorządowymi -  Będąc w Niemczech udało nam się spotkać ze starostą przylegającego do Stuttgartu, powiatu Rems-Murr (Rems-Murr-Kreis), Dr Richardem Sieglem i było to pierwsze tego typu spotkanie na tym szczeblu – przyznaje Christian Jaworski.