Aktualności

wróć
 Podsumowanie projektu „CHRANIME SI EVROPU” programu ERASMUS+

Podsumowanie projektu „CHRANIME SI EVROPU” programu ERASMUS+

25.06.2020

W Zespole Szkół Budowlanych w Cieszynie 30.06.2020 r. kończy się projekt finansowany z programu Erasmus+ Partnerstwa strategiczne – Współpraca szkół (KA229). Projekt realizowano przez 22 miesiące we współpracy ze szkołami partnerskimi w Hawirzowie i Żylinie. „Chranime si Evropu” – pod takim hasłem uczniowie i nauczyciele z Czech, Polski i Słowacji brali udział w wielu różnych działaniach, które koncentrowały się na ochronie bogactwa naturalnego Europy.

Głównym celem projektu było zainteresowanie uczestników tematyką ochrony przyrody poprzez nowoczesną edukację środowiskową i poznanie parków narodowych krajów szkół partnerskich. Nie mniej ważne było rozwijanie aktywności turystycznej i sportowej przez młodzież w czasie trzech pięciodniowych wyjazdów kolejno do: czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, Parku Narodowego Mała Fatra na Słowacji i Tatrzańskiego Parku Narodowego w Polsce.

W trakcie pobytu w Pec pod Sněžkou w Karkonoszach uczestnicy projektu wspinali się na Śnieżkę, spacerowali ścieżką przyrodniczą w koronach drzew i zjeżdżali na kolobieżkach. Z Terchovej w Małej Fatrze wyruszyli na wycieczkę ekspercką wąwozami i kanionami rezerwatu Rozsutec do Janosikowych Dier i na szczyt Boboty. Konkurs geogatchingu i szkolenie z survivalu były kolejnymi atrakcjami towarzyszącymi poznawaniu słowackiego parku narodowego. Tam uczestnicy projektu zapoznali się ze strategią i psychologią przetrwania w przyrodzie. Ostatnie międzynarodowe spotkanie odbyło się w marcu w Tatrzańskim Parku Narodowym. Ze specyfiką parku młodzież zapoznała się na zajęciach przygotowanych przez pracowników Muzeum Tatrzańskiego i w czasie wycieczki eksperckiej Doliną Chochołowską. Aktywnościom turystycznym towarzyszyło korzystanie z innych tatrzańskich atrakcji tj. wody termalne, jazda na łyżwach i nartach i kulig do Morskiego Oka.

Efektem wspólnych polsko-czesko-słowackich spotkań, warsztatów i wykładów jest interaktywna prezentacja obszarów chronionych krajów partnerskich, wernisaż plakatów „Chranime si Evropu” oraz książka elektroniczna na temat ochrony przyrody w mikroregionach szkół partnerskich. Współpraca w ramach tego projektu przyczyniła się do integracji naszej młodzieży z uczniami z Czech i Słowacji. Mamy nadzieję, że będzie kontynuowana już od września tego roku w ramach kolejnej edycji Erasmusa.

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Cieszyńskie Travel