Podsumowanie projektu „CHRANIME SI EVROPU” programu ERASMUS+

25.06.2020

W Zespole Szkół Budowlanych w Cieszynie 30.06.2020 r. kończy się projekt finansowany z programu Erasmus+ Partnerstwa strategiczne – Współpraca szkół (KA229). Projekt realizowano przez 22 miesiące we współpracy ze szkołami partnerskimi w Hawirzowie i Żylinie. „Chranime si Evropu” – pod takim hasłem uczniowie i nauczyciele z Czech, Polski i Słowacji brali udział w wielu różnych działaniach, które koncentrowały się na ochronie bogactwa naturalnego Europy.

Głównym celem projektu było zainteresowanie uczestników tematyką ochrony przyrody poprzez nowoczesną edukację środowiskową i poznanie parków narodowych krajów szkół partnerskich. Nie mniej ważne było rozwijanie aktywności turystycznej i sportowej przez młodzież w czasie trzech pięciodniowych wyjazdów kolejno do: czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, Parku Narodowego Mała Fatra na Słowacji i Tatrzańskiego Parku Narodowego w Polsce.

W trakcie pobytu w Pec pod Sněžkou w Karkonoszach uczestnicy projektu wspinali się na Śnieżkę, spacerowali ścieżką przyrodniczą w koronach drzew i zjeżdżali na kolobieżkach. Z Terchovej w Małej Fatrze wyruszyli na wycieczkę ekspercką wąwozami i kanionami rezerwatu Rozsutec do Janosikowych Dier i na szczyt Boboty. Konkurs geogatchingu i szkolenie z survivalu były kolejnymi atrakcjami towarzyszącymi poznawaniu słowackiego parku narodowego. Tam uczestnicy projektu zapoznali się ze strategią i psychologią przetrwania w przyrodzie. Ostatnie międzynarodowe spotkanie odbyło się w marcu w Tatrzańskim Parku Narodowym. Ze specyfiką parku młodzież zapoznała się na zajęciach przygotowanych przez pracowników Muzeum Tatrzańskiego i w czasie wycieczki eksperckiej Doliną Chochołowską. Aktywnościom turystycznym towarzyszyło korzystanie z innych tatrzańskich atrakcji tj. wody termalne, jazda na łyżwach i nartach i kulig do Morskiego Oka.

Efektem wspólnych polsko-czesko-słowackich spotkań, warsztatów i wykładów jest interaktywna prezentacja obszarów chronionych krajów partnerskich, wernisaż plakatów „Chranime si Evropu” oraz książka elektroniczna na temat ochrony przyrody w mikroregionach szkół partnerskich. Współpraca w ramach tego projektu przyczyniła się do integracji naszej młodzieży z uczniami z Czech i Słowacji. Mamy nadzieję, że będzie kontynuowana już od września tego roku w ramach kolejnej edycji Erasmusa.