dwa nowe ambulansy przewozowe oraz ratownicy medyczni Szpitala Śląskiego

Ponad dwumilionowe inwestycje Szpitala Śląskiego w Cieszynie – nowe ambulanse, instalacja tlenowa i nowoczesny aparat RTG

03.02.2023

W trosce o komfort mieszkańców powiatu cieszyńskiego oraz wielu tysięcy turystów odwiedzających Beskid Śląski, Szpital Śląski w Cieszynie zakupił dwa specjalne samochody sanitarne. Ambulanse typu B marki Ford Transit wzbogacą zasoby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Centrum Zdrowia Psychicznego. Nowoczesne pojazdy przeznaczone do transportu, podstawowego leczenia i monitorowania chorych, zastąpią wyeksploatowane karetki, które odejdą na zasłużoną emeryturę. To nie koniec zmian w Szpitalu Śląskim. Dzięki dotacji w wysokości blisko 1,3 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 placówka rozbudowała i zmodernizowała także instalację tlenową oraz zakupiła wysokiej klasy cyfrowy aparat RTG.

Szpital Śląski w Cieszynie konsekwentnie realizuje plany rozwojowe i wdraża nowe projekty. Wszystko to z myślą o świadczeniu najwyższej jakości usług medycznych mieszkańcom powiatu cieszyńskiego oraz odwiedzającym tłumnie Beskid Śląski turystom. Jedną z ostatnich inwestycji placówki jest zakup dwóch ambulansów typu B marki Ford Transit na łączną kwotę 868 959,72 zł, które przeznaczone są do obsługi pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Centrum Zdrowia Psychicznego.

- Ambulanse są niezbędne do zapewnienia bezpiecznego transportu Pacjentów między szpitalami, a także do i z miejsca zamieszkania, jeśli wymaga tego ich stan zdrowia. Dzięki nowoczesnym pojazdom będzie się to odbywało w komfortowych warunkach, w asyście sanitariuszy i lekarzy naszego szpitala, zgodnie z najwyższymi standardami opieki. Dodatkowo wpłynie to także na skrócenie czasu usługi, ze względu na stałą dostępność samochodów w naszej placówce. Serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe w kwocie 300 000 zł dla Starostwa Powiatowego w Cieszynie, dzięki któremu mogliśmy sfinalizować zakup.  – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Zgodnie z kontraktem NFZ Szpital jest zobowiązany do zapewnienia Pacjentom transportu pomiędzy placówkami medycznymi – na badania lub terapię oraz odwożenia tych, których stan zdrowia tego wymaga, ze szpitala do domu, bądź z domu do placówki. 300 tys. zł, czyli ponad 1/3 całej inwestycji to kwota przekazana przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

- Powiat cieszyński liczy prawie 180 tys. mieszkańców, dlatego tak ważne jest, by wszyscy potrzebujący mieli dostęp do najwyższej jakości usług medycznych. Nowe ambulanse zastąpią wyeksploatowane karetki z kilkusettysięcznymi przebiegami. To nowoczesne, wyposażone w specjalistyczny sprzęt pojazdy, które umożliwią szybki transport pacjentów w asyście lekarza Szpitala Śląskiego do innej placówki np. o wyższym stopniu referencyjności. Takie rozwiązanie przyczyni się do poprawy komfortu i skuteczności leczenia w cieszyńskim szpitalu. – mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

Nowa instalacja tlenowa i wysokiej klasy aparat RTG

Ambulanse to nie jedyna zrealizowana ostatnio inwestycja Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Na przełomie marca i kwietnia placówka uzyskała dotację z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w wysokości blisko 1,3 mln z przeznaczeniem na sfinansowanie rozbudowy i modernizacji instalacji tlenowej w związku
z COVID-19 oraz zakup w tym celu niezbędnego sprzętu.

- Ostatnie dwa lata funkcjonowania naszego Szpitala to czas intensywnego rozwoju i wdrażania kluczowych inwestycji oraz inicjatyw z myślą o Pacjentach. Nowa siedziba CZP w przebudowanym Pawilonie IV, czy doposażanie szpitalnych oddziałów w specjalistyczny sprzęt medyczny, m.in. cyfrowy aparat RTG, to ważniejsze zamierzenia, jakie udało nam się zrealizować. Nie możemy zapomnieć także o modernizacji instalacji tlenowej, która była szczególnie istotna w przypadku bezpieczeństwa chorych wymagających tlenoterapii w sposób bierny oraz za pomocą wysokospecjalistycznych urządzeń, takich jak urządzenie do wysokoprzepływowej terapii tlenem lub respirator – wskazuje Adam Śliż, Zastępca Dyrektora ds. Techniczno - Gospodarczych Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Podczas pandemii wielu pacjentów z COVID-19 musiało być poddawanych tlenoterapii, stąd zapotrzebowanie na tlen wyraźnie wzrosło. Dotychczasowy zbiornik z tlenem o pojemności 11 ton musiał być wówczas uzupełniany co 4-5 dni, a dzienne zużycie tlenu wynosiło nawet ok. 1,8 tony. Co więcej, z powodu zwiększonego użycia tlenu, działanie parownicy było także mocno obciążone.

W przypadku gwałtownego wzrostu liczby pacjentów wymagających tlenoterapii, w każdej chwili mogło nastąpić przeciążenie całej instalacji tlenowej — pacjenci w takiej sytuacji nie mogą czekać. W celu zapewnienia im bezpieczeństwa kluczowa była rozbudowa dotychczasowej instalacji tlenowej, która objęła również dzierżawę zbiornika tlenu o pojemności 11 tys. litrów wraz z parownicą oraz liczne prace budowlane i instalacyjne. Placówka podjęła starania o uzyskanie dofinansowania tej ważnej inwestycji bez obciążania budżetu powiatu cieszyńskiego, jak i samego szpitala. Łączna kwota dotacji pozwoliła na pełne pokrycie kosztów. W ramach dofinansowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 Szpital Śląski zrealizował także zakup wysokiej klasy sprzętu medycznego. Wyeksploatowany aparat RTG został zastąpiony zupełnie nowym, w pełni cyfrowym, kostno-płucnym Calypso F. Dokonano także niezbędnych prac instalacyjnych i specjalistycznych testów koniecznych do uruchomienia, odbioru i prawidłowego funkcjonowania urządzenia.