Aktualności

wróć
powiatowe-szkoly-przygotowane-do-rozpoczecia-nowego-roku-2020-2021

Powiatowe szkoły przygotowane do rozpoczęcia nowego roku!

28.08.2020

Ponadpodstawowe szkoły, dla których organem prowadzącym jest Powiat Cieszyński, są przygotowane na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021. Wszyscy dyrektorzy szkół wraz z radami pedagogicznymi opracowali procedury funkcjonowania ich szkół w czasie trwającej epidemii pandemii SARS-CoV-2. Co ważne zostały one dostosowane do specyfiki danej szkoły, warunków lokalowych i liczby uczniów, jak również są oparte na wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

W piątek, 28.08.2020 r.  przedstawiciele szkół dostarczyli powyższe procedury do organu prowadzącego.

Jak będzie wyglądało tegoroczne rozpoczęcie nowego roku w powiatowych szkołach? – Dyrektorzy zaproponowali różne rozwiązania, a więc będzie odbywało się w różnych godzinach, uczniowie zostaną podzieli na grupy oraz czasowo (np. co godzinę, co dwie etc.) Jeżeli będzie ładna pogoda, otwarcie nowego roku szkolnego jest planowane na świeżym powietrzu, w szkołach na terenie, których jest boisko, mówi Janina Żagan, Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego.

Organ prowadzący zaopatrzył szkoły w środki dezynfekcyjne oraz ochrony osobistej (maseczki).

- W jednej z naszych szkół po wyrażeniu zgody przez nauczycieli, uczniów klas IV oraz rodziców zajęcia będą odbywały się w sobotę, natomiast poniedziałek będzie dla nich dniem wolnym. To rozwiązanie ma za zadanie diametralnie zmniejszyć ilość uczniów jednocześnie przebywających w szkole, informuje Wicestarosta.

W miarę istniejących możliwości w szkole większość dyrektorów przyjęła zasadę pozostawania uczniów podczas przerw w klasach. Wyjścia do toalety planowane są podczas trwających lekcji.

- Co istotne - w czasie poruszania się przez uczniów w przestrzeni wspólnej (korytarze, szatnie, toalety) dyrektorzy będą im rekomendowali zasłanianie ust i nosa. Oczywiście to rozwiązanie nie jest obligatoryjne, dodaje Żagan.

Szczegóły zachowania się uczniów podczas lekcji, przemieszczania się podczas przerw, przebywania w przestrzeni wspólnej (np. biblioteka, sekretariat) zostaną określone we wcześniej wymienionych procedurach, opracowanych przez dyrekcję danej szkoły.

Do końca września uczniowie nie będą korzystali z szatni. Odzież zwierzchnia będzie przechowywana w klasach.

- W przypadku nauki hybrydowej (do pojawienia się pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2, po uzgodnieniu z organem prowadzącym i po wydaniu zaleceń prze sanepid) dyrektorzy po konsultacjach przeprowadzonych z radą pedagogiczną podejmują decyzję o wprowadzeniu tego sposobu nauczania, stwierdza Wicestarosta.

Przyjęto, że nauczyciel prowadzi proces edukacyjny na terenie szkoły, niezależnie od tego, czy uczniowie biorą udział w lekcji w formie stacjonarnej czy online.

- W przypadku pojawienia się koronawirusa w placówce oraz w zależności od specyfiki szkoły dyrektorzy planują następujące warianty nauki hybrydowej:

  • uczniowie zostaną podzieleni na grupy podczas trwania danej lekcji (I grupa jest stacjonarna w szkole, a II grupa jest grupą zdalną, biorącą udział w lekcji w formie online). Podczas kwarantanny nałożonej np. na daną klasę, wszyscy będą brali udział w lekcjach w formie zdalnej),
  • uczniowie uczestniczą w nauce naprzemiennej (tydzień w szkole, tydzień online).

Wyżej omówiona problematyka będzie ewaluowała w miarę upływu czasu, w zależności od aktualnej sytuacji, która pojawi się w szkole, kończy Janina Żagan.  

Szybkie menu

Dożynki Gminno-Powiatowe w Simoradzu (Gmina Dębowiec) Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Szczepienia przeciwko COVID-19 w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy