Aktualności

wróć
Premiera filmu "Najważniejsza jest wolność" o Richardzie Pipesie na kanale YouTube 30.06.23

Premiera filmu "Najważniejsza jest wolność" o Richardzie Pipesie na kanale YouTube 30.06.23

28.06.2023

Premiera filmu na kanale YouTube Starostwa Powiatowego w Cieszynie odbędzie się 30 czerwca 2023 roku o godzinie 19:00. Film został sfinansowany przez Powiat Cieszyński, produkcja Muzeum Śląska Cieszyńskiego. 

Film dokumentalny pt. „Najważniejsza jest wolność” poświęcony jest Richardsowi Pipesowi, znanemu i cenionemu historykowi, sowietologowi, wykładowcy Uniwersytetu Harvarda w Cambirdge. Jego badania, jak również analizy stosunków w Europie Środkowo-Wschodniej i Wschodniej sprawiły, że został zaproszony do grona doradców prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ronalda Reagana. Funkcję tę pełnił oficjalnie w latach 1981-1982, jednak nieoficjalnie doradzał prezydentowi Reagnaowi do końca jego prezydentury.

Fakt, że urodził się i mieszkał w Cieszynie – w kamienicy przy ul. Ciężarowej (dzisiejszej ul. dra Jana Michejdy) czyni tę postać wyjątkową i interesują dla Powiatu Cieszyńskiego. Należy do grona wybitnych mieszkańców Cieszyna, którym dane było odcisnąć ślad w historii dzięki swoim osiągnięciom. Zrobił ogromną karierę naukową, a przez pełnienie funkcji doradcy prezydenta USA, miał realny wpływ na wydarzenia i zmiany polityczno-gospodarcze w XX w., także i w Polsce.

Twórcami filmu są Roman Anusiewicz – współscenarzysta, reżyser i operator kamery oraz Stanisław Bubin – twórca koncepcji i scenariusza. Film został wyprodukowany przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a sfinansowany z budżetu Powiatu Cieszyńskiego. Powstał na kanwie książki samego Richarda Pipesa pt. „Żyłem”. Pokazuje jego postać od dzieciństwa spędzonego w Cieszynie do jego wizyty w mieście urodzenia.

Narracja filmu przedstawiająca ważne etapy życia bohatera przetykana jest wspomnieniami osób, które znały Richarda Pipesa lub miały sposobność spotkania się z nim. To czyni film barwną opowieścią prowadzoną dwupłaszczyznowo w sferze narracji. W filmie zobaczyć można między innymi jego syna Daniela Pipesa, żonę, Irene Pipes, Marka Brzezińskiego, ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, Jerzego Buzka, byłego premiera RP, obecnie posła do parlamentu europejskiego, Jana Olbrychta, byłego burmistrz Cieszyna, obecnie eurodeputowanego, Mieczysława Szczurka, byłego burmistrza Cieszyna, obecnego Starostę Cieszyńskiego, Lecha Wałęsę – byłego prezydenta RP i innych.

Film prezentuje nie tylko miejsca związane z bohaterem, ale także unikatowe zdjęcia archiwalne. Punktem kulminacyjnym, a zarazem wzruszającym filmu jest wizyta Pipesa w jego rodzinnym mieście i rodzinnym domu w Cieszynie.

Refleksyjny, a zarazem nostalgiczny nastrój, podkreśla muzyka skomponowana przez bielskiego kompozytora, Krzysztofa Maciejowskiego.

Na koniec widz jest pozostawiony z refleksją wynikająca z tytułu filmu, odnoszącą się do „wolności”. Czy chodzi o osobiste wybory Pipesa, czy o wolność myśli (poglądy Pipesa na temat relacji z Europą Wschodnią nie były popularne w establishmencie amerykańskim), czy też działania na rzecz uwolnienia świata od komunizmu? Film kończy sformułowanie „Żyłem”, w którym w prosty sposób zostało zamknięte wszystko, kim był Richard Pipes.

Szybkie menu

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia Starostowie Cieszyńscy Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Zarządzanie kryzysowe

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy