Aktualności

wróć
zdjęcie grupowe wszystkich uczestników konkursu fotograficznego "Kolory smutku, odcienie radości – uchwycone w obiektywie, emocje w fotografii…”

Rozstrzygnięto finał konkursu fotograficznego pn.”Kolory smutku, odcienie radości – uchwycone w obiektywie, emocje w fotografii…”

10.03.2023

W środę 8 marca 2023 r. odbył się finał konkursu fotograficznego "Kolory smutku, odcienie radości – uchwycone w obiektywie, emocje w fotografii…” To już była trzecia edycja, ciesząca się wielkim zainteresowaniem. Głównym organizatorem konkursu był Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński przywitał przybyłych uczniów wraz z opiekunami szkolnymi, a także zaproszonych gości. Wśród nich byli obecni: Anna Suchanek-Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej, Danuta Łabaj – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Michał Rajwa – Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

- „I długie karawany, bez dźwięku, muzyki. Z wolna suną w mej duszy. Nadzieja w cmentarną noc pada we łzach. Zimnej rozpaczy duch dziki nad czołem mym zawiesza swą chorągiew czarną” Przez wiele lat — o tym, że ktoś może chorować na depresję, w większości przypadków społeczeństwo dowiadywało się wtedy, kiedy ten ktoś wychodził na 10 piętro i skakał w dół, albo podcinał sobie żyły. Długi czas mówiono do i o takich osobach, że nie radzą sobie z problemami. Należy zadać sobie pytanie, czym jest depresja? W tym miejscu zacytuję czyjeś słowa, które być może są odpowiedzią na to wcześniej przeze mnie postawione pytanie. „Depresja nie jest nagłą katastrofą. Przypomina raczej nowotwór. Początkowo obca, wroga masa jest niedostrzegalna nawet dla uważnego obserwatora, aż tu nagle trach. Okazuje się, że masz wielką wielokilogramową bulwę w mózgu, w brzuchu, w wątrobie i to coś, co twoje ciało wyprodukowało, naprawdę próbuję cię zabrać”. - Myślę, że dobrze się dzieje, że o depresji zaczynają mówić ludzie znani, bo przecież dotyka ona wszystkich, niezależnie od wykształcenia, pieniędzy, klasy społecznej. A jeżeli mówią o niej ludzie znani, to szybciej do nas dociera fakt, że może dotknąć każdego z nas. Przykładem mogą być: Jim Carey i Robin Williams, wielcy aktorzy-komicy, o tym, że Robin Williams chorował na depresję, dowiedzieliśmy się po jego śmierci, natomiast Jim Carey mówi o swojej chorobie wprost. Trzeba zrobić wszystko, żeby nie lekceważyło tej choroby, żeby nie doszło do sytuacji, że ktoś sięgnie po nóż czy żyletkę, by podciąć sobie żyły, lub zdecyduje się na skok w dół. Nie możemy lekceważyć sytuacji, kiedy widzimy, że kolega, koleżanka źle się czuje, ma jakieś problemy. Pytajmy, czy w jakikolwiek sposób jesteśmy mu, jej w stanie pomóc. To będzie taki pierwszy krok na drodze do pomocy, a być może do uratowania czyjegoś życia. Trudna choroba, ciężka choroba, ale dzięki pomocy przyjaciołom, lekarzom i lekom, zawsze jest szansa, że sobie z nią sobie poradzimy. „Nie zmieniając biegu wypadków, możesz zmienić swoje nastawienie do nich, a tak naprawdę tylko o to chodzi”. Dziękuję wam wszystkim, że zechcieliście wziąć udział w konkursie i w dzisiejszej konferencji. Mam nadzieję, że to będzie przyczynek do tego, że będziecie w stanie lepiej pomagać kolegom, przyjaciołom funkcjonować z tą chorobą. I mam nadzieję, że uda wam się wychwycić wszystkie niepokojące symptomy, zanim nadejdzie to najgorsze, mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński. 

Uczestnicy konkursu nadesłali aż 78 prac. W skład komisji konkursowej zostali zaproszeni profesjonalni fotografowie: Adela Marekwica i Sebastian Słonina, a także uznany bielski artysta Bo Jaroszek. Przewodniczącą jury była Wicedyrektor Poradni Małgorzata Krótki. Specjaliści nie mieli prostego wyboru. Wszystkie prace były piękne, ale i tajemnicze, dlatego nie łatwo było dokonać wyboru najlepszych, dlatego postanowiono wyróżnić kilka dodatkowych fotografii, które niosły ze sobą ważny przekaz emocjonalny. Po czterogodzinnych obradach Jury udało się wyłonić laureatów.           

Laureaci: 

kategoria: szkoły podstawowe

 

Miejsce

Imię i nazwisko

nazwa zdjęcia

Szkoła

I

Franciszka Łowczyńska

„Smutek oraz samotność”

 

Szkoła Podstawowa nr 4 Cieszyn

II

ex eaquo

Julia Englisz

„Spacer po myślach”

 

Szkoła Podstawowa nr 1 Chybie

II

ex eaquo

Helena Rajwa

„Piękno pod innym

względem”

 

Szkoła Podstawowa nr 3 Skoczów

Wyróżnienia

Antonina Rakus

„Taniec w rzepaku”

 

Szkoła Podstawowa nr 3 Skoczów

Wyróżnienia

Agata Cieślar

„ Smiley”

 

Szkoła Podstawowa nr 1 Brenna

Wyróżnienia

Agata Cieślar

 „Łzy”

 

Szkoła Podstawowa nr 1 Brenna

Wyróżnienia

Nikola Szczotka

„Smutek”

 

Szkoła Podstawowa Mnich

               

kategoria szkoły ponadpodstawowe

 

Miejsce

Imię i nazwisko

nazwa zdjęcia

Szkoła

I

Ewelina Kędzierska

„Uwięziona”

 

ZSTiO Skoczów

II

Mateusz Krawczyk

„Kolorowe myśli”

 

ZSEG Cieszyn

III

ex eaquo

Anna Kocaj

„Tajemniczość dojrzewania”

 

ZS im. Szybińskiego w Cieszynie

III

ex eaquo

Klaudia Michalczyk

„Chwilo trwaj! „Ucieczka”,

„Zdjęcie maski”, „Brak hamulców,” Prawdziwa twarz”

 

II LO im. M. Kopernika                        w Cieszyna

Wyróżnienia

Marta Mędrala

„Młody gniew”

 

Liceum Plastyczne Cieszyn

Wyróżnienia

Marta Judka

„Kolaż z huśtawką”

 

Liceum Plastyczne Cieszyn

Wyróżnienia

Milena Sampolska

„Palące słowa”

 

ZS im. Szybińskiego w Cieszynie

Wyróżnienia

Oliwia Faruga

„Nadzieja na lepsze jutro”

 

ZSPT Międzyświeć

 

 

 

Szybkie menu

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Starostowie Cieszyńscy Dożynki Gminno-Powiatowe w Simoradzu (Gmina Dębowiec) Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy