Aktualności

wróć
Seniorze nie daj się oszukać: Nowoczesne płatności

Seniorze nie daj się oszukać: Nowoczesne płatności

22.11.2022

Świat cały czas idzie do przodu, a razem z nim zmienia się nasza codzienność. Smartfony zastąpiły telefony stacjonarne, a serwisy z wideo online wyparły kasety wideo i płyty DVD. Dynamiczne zmiany dotyczą również tego w jaki sposób korzystamy z naszych pieniędzy. Tradycyjna gotówka, a również karty płatnicze zostają coraz częściej zastępowane przez nowocześniejsze formy płatności.

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się płatności telefonem. Nic dziwnego, nowoczesne smartfony to wielofunkcyjne urządzenia, z którymi większość z nas nie rozstaje się ani na krok. Pomysł wykorzystania telefonu do płacenia za zakupy spodobał się Polakom, o czym świadczy liczba ponad siedmiu milionów kart płatniczych podpiętych w naszym kraju do urządzeń mobilnych. Płatności telefonem bazują bowiem na tradycyjnej karcie płatniczej, która łączy się z telefonem w aplikacji banku, albo w usłudze płatniczej któregoś z największych producentów oprogramowania na smartfony. W praktyce zamiast wyjmować kartę przy kasie w sklepie, wyjmujemy telefon i zbliżamy do terminala. Co ważne - żeby zapłacić musimy odblokować telefon, co oznacza, że w razie utraty telefonu nikt inny nie będzie mógł skorzystać z naszych pieniędzy. Oczywiście, żeby płatności były w pełni bezpieczne należy pamiętać o odpowiedzialnym korzystaniu z telefonu, zainstalowaniu oprogramowania antywirusowego i regularnej aktualizacji systemu operacyjnego.

Inna nowoczesną formą płatności z wykorzystaniem smartfonu jest Polski Standard Płatności BLIK. To wymyślone i stworzone przez polski sektor bankowy narzędzie płatnicze pozwala płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także wypłacić gotówkę z bankomatu poprzez wpisanie sześciocyfrowego kodu, który generuje aplikacja twojego banku. To bardzo bezpieczny i anonimowy sposób płatności.

Jeśli nie chcemy korzystać ze smartfonu do płacenia, równie dobrze możemy w tym samym celu wykorzystać zegarek, a mówiąc precyzyjnie smartwatch. Może to być urządzenie współpracujące z naszym telefonem lub niezależny zegarek sportowy z funkcją płatności. Również w tym przypadku konieczne jest powiązanie karty płatniczej z urządzeniem. Jest to rozwiązanie nawet bezpieczniejsze od karty. Zegarki po zdjęciu z ręki automatycznie blokują funkcję płatności i wymagają podania kodu PIN.

Z pozoru podobnym rozwiązaniem do płacenia zegarkiem jest opaska płatnicza, którą również nosi się na nadgarstku. Nie jest ona jednak na stałe połączona z naszą kartą, tylko trzeba zasilać ją pieniędzmi „na zapas”. Działa to tak jak karta przedpłacona i może być ciekawą formą wypłacania kieszonkowego dzieciom czy wnukom.

Nowoczesnych rodzajów płatności jest bardzo dużo i wciąż powstają nowe, by zwiększyć wygodę naszego życia. Chodzi przede wszystkim o płatności w różnych aplikacjach, które mogą się dziać „w tle” bez konieczności naszego działania. Przykładem może być aplikacja bankowa, która po podaniu numeru rejestracyjnego naszego samochodu automatycznie zapłaci za przejazd autostradą. Wystarczy podjechać pod bramkę, a szlaban sam się podniesie, a pieniądze zostaną pobrane z naszego konta.

Korzystanie z nowych rodzajów płatności może wydawać się czymś rodem z literatury fantastyczno-naukowej, ale w rzeczywistości jest bardzo proste. Rozwiązania te są też projektowane z dużą dbałością o bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że najczęściej do utraty pieniędzy dochodzi na skutek błędów i niefrasobliwości użytkowników nowych technologii. Pamiętając o tym - z naszym smartfonem, zegarkiem czy kodami BLIK - powinniśmy obchodzić się, jak z portfelem pełnym gotówki. Nie trzymać na widoku, nie dawać obcym osobom do ręki ani nie zostawiać bez opieki. Trzymając się tych prostych zasad możemy spokojnie cieszyć się wygodą płynącą z rozwoju techniki.

--- 

Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego.

Zapraszamy na stronę www.bde.wib.org.pl

Szybkie menu

Starostowie Cieszyńscy Dożynki Gminno-Powiatowe w Simoradzu (Gmina Dębowiec) Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy