Aktualności

wróć
Siła różnorodności

Siła różnorodności

20.09.2022

W II LO im. Mikołaja Kopernika zakończył się projekt Erasmus + Let’s break stereotypical thinking. Projekt ten był realizowany przy współpracy szkół partnerskich z La Spezi we Włoszech oraz z Hellin w Hiszpanii.
Od września 2019 roku do września 2022 roku wspólnie pracowaliśmy nad budowaniem postaw otwartości i tolerancji, opartych na wzajemnym szacunku i zrozumieniu dla odmiennych światopoglądów, zwiększaliśmy umiejętności krytycznego myślenia w kwestiach społecznych stereotypów i manipulacji w mediach, rozwijaliśmy kompetencje językowe i informatyczne. Jednym z naszych celów było zapoznanie się z rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi imigrantów oraz przyczynami i skutkami migracji w Europie, a także stwarzanie przyjaznej atmosfery dla imigrantów i uchodźców. Nie przewidywaliśmy jednak, jak ten temat stanie się aktualny dla wszystkich partnerów projektu, a w szczególności nas, Polaków. Wojna w Ukrainie spowodowała, że temat migracji oraz uchodźctwa stał nam się szczególnie bliski i stworzył szerokie możliwości do niesienia pomocy potrzebującym oraz dyskusji o sytuacji migracyjnej Europy.
Sam projekt był realizowany w bardzo trudnym czasie, podczas pandemii Covid-19, izolacji szkół i zdalnych lekcji, a następnie wojny w Ukrainie.
Pomimo tak wielu trudności projekt udało się zrealizować! Wszystkie założone cele, zadania oraz spotkania partnerskie młodzieży zostały przeprowadzone we wszystkich krajach. Nawiązały się wspaniałe przyjaźnie wśród uczniów i nauczycieli. Nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy, zrozumieliśmy, że mimo tego, że jesteśmy różni możemy działać razem (We are different but together), że wielokulturowość możemy lepiej rozumieć przez sztukę i muzykę (Better multicultural understanding through music and art), a przełamywanie stereotypów i manipulacji pozwala iść w kierunku różnorodności (Pro diversity – combating stereotypes and manipulation).
Podczas projektu zrealizowaliśmy 3 wizyty partnerskie, podczas których polska młodzież mogła zapoznać się z ciekawą kulturą i historią regionu Kastylii La Manchy w Hiszpanii oraz regionu Ligurii we Włoszech. Każdy z tych regionów charakteryzuje się niezwykle bogatą tradycją związaną z wielokulturowością wynikającą z historycznej i współczesnej sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej. Natomiast młodzież z Hiszpanii i Włoch mogła poznać historię i kulturę naszego regionu podczas spotkania w Polsce. Każdorazowo uczestniczyliśmy w wielu ciekawych warsztatach poświęconych tematyce naszego projektu, tak więc poznawaliśmy mechanizmy tworzenia się stereotypów, ale również uczyliśmy się je łamać i budować postawy otwartości i tolerancji. Uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych – tanecznych, artystycznych (tworzenie kolaży) oraz muzycznych (nauka gry na bębnach), podczas których spontanicznie uwalnialiśmy wspaniałe zasoby pozytywnej energii i budowaliśmy relacje oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu potrzeb innego człowieka. Odwiedzaliśmy miejsca, które były i są znane z wielokulturowości, co pozwoliło nam zobaczyć, jak wspaniałe dzieła powstały na bazie mozaiki kultur i religii. Zwiedzaliśmy wspaniałe Toledo w Hiszpanii, Genuę we Włoszech i Kraków w Polsce.
Doświadczenia wyniesione podczas tego projektu pragniemy wykorzystać do realizacji kolejnych zadań, warsztatów i spotkań, chcemy kontynuować współpracę z naszymi partnerami, gdyż wierzymy, że czas spędzony podczas wszystkich projektowych aktywności był owocny, pożyteczny i otwierający wszystkich uczestników na bliskie relacje oparte na tolerancji, współpracy, zrozumieniu drugiego człowieka i jego może innych niż nasze poglądów.

Szybkie menu

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Starostowie Cieszyńscy Dożynki Gminno-Powiatowe w Simoradzu (Gmina Dębowiec) Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy