apel-starosty-cieszynskiego-do-mieszkancow

Stanowisko Mieczysława Szczurka, Starosty Cieszyńskiego ws. wprowadzenia „żółtej strefy” na terenie powiatu cieszyńskiego przez Ministra Zdrowia

06.08.2020

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy!

Wiem, że Mieszkańcy Powiatu Cieszyńskiego są świadomi poważnego zagrożenia, jakim jest pandemia patogenu SARS-CoV-2, który doprowadza do groźnej choroby zakaźnej COVID-19.  Widzę, jak bardzo wszyscy troszczą się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, za co Wam serdecznie dziękuję! Niestety, pomimo tego, co udało się nam w walce z COVID-19 wspólnie osiągnąć, w dalszym ciągu istnieje realne zagrożenie wynikające z trwającej pandemii. W związku z powyższym, w czwartek (6.08.2020 r.) Minister Zdrowia opublikował listę powiatów, w których wracają obostrzenia. Na ministerialnym wykazie powiatów znalazł się również powiat cieszyński, zakwalifikowany na chwilę obecną jako tzw. „żółta strefa”. Powyższa lista powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia, będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać, planuje się jej modyfikację dwa razy w tygodniu.

Podsumowując - od soboty, 8 sierpnia 2020 r. Minister Zdrowia w związku ze wzrostem liczby zakażeń wprowadza w powiecie cieszyńskim regionalne obostrzenia tzw. „żółtą strefę”, dlatego postanowiłem zaapelować do wszystkich mieszkańców o przestrzeganie wprowadzonych kolejnych obostrzeń. Proszę Was o zachowanie dystansu społecznego oraz zakładanie maseczek w przestrzeni publicznej. Przypominam również, że jeżeli przemieszczacie się do powiatu, oznaczonego jako „strefa czerwona”, należy sprawdzić, jakie aktualnie tam zostały wprowadzone obostrzenia, by móc się do nich dostosować.

Z czym wiąże się wprowadzenie „żółtej strefy” w naszym Powiecie?  Zostaną wprowadzone dodatkowe ograniczenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

W związku, z tym, że zagrożenie zakażeniem się patogenem SARS-Cov-2 jest ciągle bardzo realne, proszę wszystkich Mieszkańców oraz turystów przebywających na terenie powiatu cieszyńskiego o zachowanie rozsądku, rozwagi, ale przede wszystkim odpowiedzialności za drugiego człowieka! Jeżeli to możliwe, nadal ograniczajcie wizyty w miejscach, w których mogą się gromadzić liczne skupiska ludzi! Przypominam, że wspólnie możemy uniknąć zakażenia się koronawirusem, m.in. zakładając maseczki i utrzymując dystans społeczny. Co ważne, należy również na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia.

Drodzy Mieszkańcy!

Jeżeli dostrzeżecie u siebie lub u swoich bliskich niepokojące objawy, takie jak podwyższona temperatura, kaszel, duszności lub mieliście albo mogliście mieć kontakt z osobą, która jest lub mogła zostać zakażona koronawirusem, w pierwszej kolejności telefonicznie skontaktujcie się ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Cieszynie lub zgłoście się do najbliższego oddziału zakaźnego np. Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński

Poniżej publikujemy wykaz zaleceń oraz obostrzeń związanych z wprowadzeniem „żółtej strefy” w powiecie cieszyńskim.

Lista Powiatów

Regionalne obostrzenia związane ze wzrostem zakażeń dla wybranych powiatów

Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie E-SESJA transmisje z sesji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Geoportal E-Usługi Moduł mapowy - z warstwami System informacji przestrzennej Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Geodezja Powiat Cieszyński Zespół ds. dostępności w Starostwie Powiatowym w Cieszynie i jednostkach organizacyjnych Powiatu Cieszyńskiego.