img-9810-kopia

Szlachetna Paczka dla pani Jolanty i jej rodziny dostarczona

12.12.2020

Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce, opartym na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają rodzinom w potrzebie. Wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi, a darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. Zanim nadejdzie Weekend Cudów, następuje długi proces przygotowania się do tego ważnego wydarzenia. Jego uwieńczeniem jest przekazanie paczki do wybranej rodziny.

W 2020 r. Weekend Cudów został wyznaczony na 12 i 13 grudnia.

- W tym roku do drużyny „Szlachetnej Paczki” dołączyło również Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie, Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Cieszynie. Dzisiejszy dzień był podsumowaniem tego wszystkiego, co działo się w naszej organizacji przez ostatnie dwa tygodnie. Co istotne, wybierając rodzinę, której chcieliśmy pomóc, nie mieliśmy świadomości, skąd pochodzi. Wiedzieliśmy tylko to, że mieszka na terenie powiatu cieszyńskiego. Oczywiście znaliśmy jej trzy kluczowe potrzeby, którymi były: opał, żywność oraz środki czystości, mówi Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński. - Dopiero na samym końcu, już po przygotowaniu paczki, dowiedzieliśmy się, że mieszkają w jednym z sołectw gminy Strumień, dodaje Włodarz Powiatu.

mówi Mieczysław Szczurek

Z ideą przygotowania paczki dla rodziny z terenu powiatu cieszyńskiego wyszli sami pracownicy Starostwa. - W ubiegłym roku Jacek Wiśniewski Sekretarz Powiatu Cieszyńskiego podsunął pomysł, aby pracownicy Starostwa czynnie włączyli się w przygotowanie paczki świątecznej dla potrzebującej rodziny. Wtedy było już za późno. Postanowiliśmy więc, że spróbujemy za rok. Co ważne, w tym roku  akcję „Szlachetnej Paczki” aktywnie także wspierała Janina Żagan Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego, wspomina Szczurek.

Skąd wziął się pomysł na aktywne włączenie się w Szlachetną Paczkę? -Nasi pracownicy zauważyli, że inne instytucje, firmy, urzędy angażują się w okresie przedświątecznym w pomoc potrzebującym rodzinom, tłumaczy Jacek Wiśniewski Sekretarz Powiatu Cieszyńskiego. – Co warte podkreślenia –wśród pracowników i to nie tylko Starostwa, ale również naszych jednostek organizacyjnych, a mianowicie PCPR, PZDP i PINB - odzew był bardzo duży, przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Zaangażowali się wszyscy rzeczowo albo finansowo, dodaje Wiśniewski.  – Każda z tych osób widziała sens w tym, co robimy. Za to wszystkim należą się słowa uznania oraz podziękowania. Jesteście wielcy, kończy Sekretarz.

mówi Jacek Wiśniewski

Samo przekazanie „Paczki” dla rodziny pani Jolanty (imię zmienione) z terenu gminy Strumień poprzedziło spotkanie Mieczysława Szczurka Starosty Cieszyńskiego z wolontariuszami „Szlachetnej Paczki”, które odbyło się w sobotę, 12 grudnia w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowie, podczas którego obecna była również Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia.

mówi Ewa Porębska, liderka Szlachetnej Paczki Rejon Skoczów

To stąd wolontariusze i wspomagający ich strażacy ochotnicy rozwozili podarunki do potrzebujących rodzin ze Skoczowa, Strumienia, Bąkowa. - Serce rośnie, kiedy widzi się jak wielu osobom zależy, aby podarować drugiemu trochę szczęścia i pomóc przezwyciężyć trudne sytuacje, podkreśla Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia. - Gratuluję godnej podziwu i naśladowania postawy wszystkim włączającym się w tę akcję wolontariuszom, jak i Paniom z KGW w Bąkowie, które zadbały o poczęstunek dla wszystkich zaangażowanych, gratuluje Grygierek.

- Jeżeli chodzi o wrażenia z dziś – to z jednej strony było mi bardzo miło, że mogliśmy wspomóc rodzinę wcześniej wybraną przez wolontariuszy „Szlachetnej Paczki”, podarować im prezenty na święta, a z drugiej strony nasunęła mi się taka refleksja, że emeryci, po całym przepracowanym życiu, mają kłopoty finansowe, które nie pozwalają im na godziwe życie, podsumowuje Starosta.

mówi Mieczysław Szczurek

Warto nadmienić, że oprócz zaangażowania się w „Szlachetną Paczkę” Mieczysław Szczurek podobnie jak w roku ubiegłym ponownie wypełnił deklarację wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Rzeczywiście, jestem wolontariuszem WOŚP-u, ale podkreślam, że jest to moja indywidualna inicjatywa, nie biorę w niej udziału jako Starosta, ale jako Mieczysław Szczurek, mieszkaniec Cieszyna, podkreśla Szczurek.

Ewa Porębska liderka Szlachetnej Paczki Rejon Skoczów zaprasza do współpracy osoby prywatne, organizacje, firmy oraz organy administracji samorządowej.

mówi Ewa Porębska