Aktualności

wróć
Szpital Śląski w Cieszynie

Szpital Śląski w Cieszynie po raz czwarty uzyskał akredytację Ministerstwa Zdrowia – czym jest to prestiżowe wyróżnienie?

22.09.2022

Szpital Śląski w Cieszynie należy do elitarnego grona 177 placówek medycznych w całym kraju i 23 w województwie śląskim, które posiadają akredytację przyznawaną przez Ministerstwo Zdrowia. W całej Polsce działa aż 898 szpitali, z czego w województwie śląskim 136, jednak tylko nieliczne z nich otrzymują to prestiżowe wyróżnienie. Dla Pacjentów certyfikat akredytacyjny oznacza, że jakość leczenia w cieszyńskiej placówce realizowana jest na najwyższym poziomie, a sam szpital spełnia szereg określonych kryteriów jakości i bezpieczeństwa, dysponuje wykwalifikowaną kadrą medyczną oraz profesjonalnym sprzętem medycznym. Cieszyński szpital uzyskał akredytację już po raz czwarty, z powodzeniem utrzymując ją nieprzerwanie od 2011 roku.

Ostatnie lata dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie to czas intensywnego rozwoju i wielu zmian. Placówka obecnie dysponuje jednym z najlepszych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w regionie, świadczy profesjonalną opiekę medyczną w 22 oddziałach szpitalnych i 24 poradniach specjalistycznych oraz prowadzi Stację Dializ, Centrum Zdrowia Psychicznego i Poradnię Psychologiczną dla Dzieci i Młodzieży. Posiada także wykwalifikowany personel niosący fachową pomoc mieszkańcom powiatu cieszyńskiego i okolic, który stale podnosi swoje kompetencje i zdobywa nową wiedzę. Ponadto szpital w trosce o zapewnienie jak najlepszej jakości udzielanych świadczeń, zrealizował liczne inwestycje, m.in. budowę lądowiska dla helikopterów ratunkowych, uruchomienie pracowni kontenerowej TK i RTG, utworzenie kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc oraz modernizację nowej siedziby Centrum Zdrowia Psychicznego. Potwierdzeniem skuteczności prowadzonych działań i świadczeniem opieki medycznej zgodnie z najwyższymi standardami Ministerstwa Zdrowia jest przyznany 31 sierpnia 2022 roku Certyfikat Akredytacyjny.

- W Szpitalu Śląskim podejmujemy działania, aby zapewnić jak najwyższą jakość opieki i leczenia. Jesteśmy dumni, że po raz czwarty udzielono nam akredytacji w zakresie naszej działalności. Przyznany dokument jest dowodem na bezpieczną, skuteczną i fachową opiekę nad pacjentem, ale także potwierdzeniem, że placówka jest komfortowym miejscem pracy dla personelu. Utrzymany od 11 lat certyfikat świadczy o spełnieniu po raz kolejny niełatwych wymagań Ministerstwa Zdrowia dotyczących organizacji i funkcjonowania szpitala - wskazuje Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje: Przyznane wyróżnienie to zasługa całego personelu szpitala, który każdego dnia ciężko pracuje na sukces szpitala, pomimo trudności jakie przyniosła pandemia i wyzwań obecnej sytuacji w ochronie zdrowia.

Szpital Śląski jako placówka akredytowana, udziela świadczeń medycznych i prowadzi opiekę nad pacjentami w oparciu o procedury, które zapewniają bezpieczeństwo, komfort i najwyższe kryteria jakości leczenia.

Cieszyński szpital wśród nielicznych placówek w kraju

Akredytacji udziela Minister Zdrowia, na wniosek Rady Akredytacyjnej, po przeprowadzonym przez wizytatorów Centrum Monitorowania Jakości audycie. To prestiżowe wyróżnienie, po spełnieniu szeregu standardów akredytacyjnych, udzielane jest tylko najlepszym szpitalom w kraju na okres 3 lat. Szpital Śląski w Cieszynie po raz pierwszy do procesu akredytacji przystąpił już w roku 2011 i od tamtego czasu z powodzeniem odnawia akredytację. Obecnie placówka jest w gronie 177 placówek medycznych w całym kraju, które posiadają tego typu wyróżnienie z 898 funkcjonujących stacjonarnych szpitali ogólnych w Polsce (dane GUS z 2020 r.). W województwie śląskim Certyfikat Akredytacyjny posiadają 23 szpitale ze 136 placówek funkcjonujących na Śląsku. Cieszyński szpital z uzyskanym wyróżnieniem znalazł się w tym samym w gronie, co np. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach czy Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

221 standardów i skomplikowany proces akredytacyjny

Przystąpienie do procesu certyfikacji jest dużym wyzwaniem organizacyjnym dla każdej placówki i wymaga szeregu działań sprawdzających wszystkie aspekty jej działalności. Do otrzymania akredytacji niezbędne jest uzyskanie przez każdy szpital minimum 75% punktów. Certyfikacja w Szpitalu Śląskim w Cieszynie realizowana była po raz czwarty.

- Ocena akredytacyjna szpitali jest złożonym i pracochłonnym postępowaniem. Doświadczeni, zewnętrzni wizytatorzy, doskonale znający specyfikę pracy szpitali, przyglądają się pracy kadry i analizują różnorodne aspekty podstawowej działalności szpitala, takie jak m.in. proces leczenia i opieki nad pacjentem. Weryfikują także działania zarządcze, organizacyjne i administracyjne – podsumowuje Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Zewnętrzna, niezależna Komisja Akredytacyjna wnikliwie oceniała funkcjonowanie Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Placówka musiała spełnić aż 221 standardów akredytacyjnych w 15 działach funkcjonowania szpitala. Analizie podlegały m. in. takie działania jak: ciągłość opieki, prawa pacjenta, ocena stanu pacjenta, opieka nad pacjentem, kontrola zakażeń, zabiegi i znieczulenia, farmakoterapia, laboratorium, diagnostyka obrazowa, odżywianie, poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta, zarządzanie ogólne, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie informacją, zarządzanie środowiskiem opieki. Przystąpienie do procesu akredytacji jest dobrowolne dla każdego szpitala. Ocena szpitala oparta jest na porównaniu stwierdzonej podczas wizytacji praktyki postępowania i stanu szpitala ze wzorcami, jakie stanowią standardy akredytacyjne oraz dokonanie oceny stopnia ich spełnienia.

Program Akredytacji Szpitali funkcjonuje w Polsce od 1998 r. Został opracowany i wdrożony przez Ośrodek Akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) w Krakowie – jednostkę podległą Ministerstwu Zdrowia.

 

Szybkie menu

Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Szczepienia przeciwko COVID-19 w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy