Trzy nowe ambulanse w Cieszyńskim Pogotowiu Ratunkowym

21.12.2020

W poniedziałek 21 grudnia 2020 r. Cieszyńskiemu Pogotowiu Ratunkowemu uroczyście przekazano trzy nowe ambulanse. Podczas spotkania krótko omówiono realizację projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Uroczyste przekazanie zaszczycili swoją obecnością Grzegorz Puda Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jakub Chełstowski Marszałek Województwa Śląskiego, Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński, Janina Żagan Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego, jak również Przewodnicząca Rady Społecznej Cieszyńskiego Ratunkowego oraz Agnieszka Biegun Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Chcemy dzisiaj dokonać uroczystego przekazania trzech nowych ambulansów. Krótko również omówimy projekt realizowany w ramach Wojewódzkiego Regionalnego Operacyjnego. Przedstawimy także działanie Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego nastawione na walką z pandemią oraz chcemy podziękować wszystkim instytucjom oraz osobom, które w tym trudnym okresie nas wspomagały, mówi Grzegorz Gabzdyl, kierownik ds. medycznych Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.

- Samochody zostały zakupione z projektu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 pod nazwą „Zakup sprzętu medycznego wraz z modernizacją infrastruktury i zakupem ambulansów oraz zakup odzieży ochronnej i środków do dezynfekcji”. Projekt dotyczy zakupu niezbędnego sprzętu medycznego w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV2 oraz zwalczania jego skutków na terenie województwa śląskiego. Zakup ambulansów był jednym z kilku zadań projektu. Zakupiliśmy także 3 defibratory, 6 pralko-suszarki, środki dezynfekcyjne, odzież ochronną dla zespołów ratownictwa medycznego oraz zmodernizowaliśmy infrastrukturę w celu dostosowania pomieszczeń do przeprowadzenia dekontaminacji zespołów ratownictwa medycznego, wylicza Janusz Martynek, kierownik ds. technicznych Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.

Całkowity koszt projektu wyniósł 2 736 656,31 zł, z czego 2 326 157,86 zł zostało pokryte ze środków unijnych, 273 665,63 zł ze środków budżetu Państwa, a brakującą resztę kwoty 136 832,82 zł pokryto z własnych środków finansowych Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.

- Sama wartość pojazdów wynosi 2 270 880 zł, czyli praktycznie wychodzi 756 960 zł za każdy ambulans. Zostały one wyposażone w najnowocześniejszy innowacyjny sprzęt medyczny, m.in. w elektryczne nosze dla z platformą, elektryczne krzesełko kardiologiczne „schodołaz”, które może po schodach samo chodzić do góry z pacjentem, w komorę izolacyjną przystosowaną do przewozu pacjentów wysoce zakaźnych wraz z urządzeniem wentylacyjnym, defibrylatory, respiratory czy w pompę infuzyjną. Karetki są wyposażone w ssaki, jak również w wiele innego drobnego sprzętu medycznego. To pierwsze w Polsce w taki sposób doposażone ambulanse, skonfigurowane do zwalczania pandemii COVID-19. Dla nas bezpieczeństwo zespołów było na pierwszym planie, dodaje Martynek.

Dwa ambulanse będą stacjonowały w Cieszynie, zastąpią pojazdy z 2015 roku o przebiegach ponad 300 tysięcy km, a trzeci samochód w Zebrzydowicach, gdzie zastąpi pojazd z 2013 roku o przebiegu ponad 350000 km.

W jaki sposób pogotowie walczy z pandemią? 10 marca został uruchomiony dodatkowy zespół podstawowy przeznaczony dla osób zakażonych koronawirusem. Do dziś zrealizował prawie 500 wyjazdów. Jednocześnie uruchomiony wymazobus, który do dzisiaj dotarł do ponad 2900 osób w celu do pobrania materiału do badań w domu chorego. Końcem października zaczęliśmy pobierać materiały stacjonarnie w tzw. „DriveThru”, gdzie do tej pory pobraliśmy do badań ponad 1200 wymazów, wylicza Gabzdyl.

- Kończący się rok jest rokiem specyficznym, ponieważ nikt jego początkiem nie planował takiego scenariusza. W lutym wydałem swoim pracownikom polecenie wstrzymania wyjazdów na urlopy zagraniczne do Włoch oraz do Austrii. Po czasie okazało się, że podjąłem dobrą i słuszną decyzję, ponieważ uniknęliśmy kwarantann, które zostały wprowadzone w marcu i kwietniu. Wyraźnie widzimy podział w społeczeństwie. Cześć osób przyjęła postawę wyczekującą, nawet krytykującą, a część zabrała się do roboty. Dzięki Wam, tutaj dzisiaj obecnym -pandemia była cały czas pod kontrolą. Oczywiście popełnialiśmy błędy, które zawsze są wkalkulowane w podejmowane decyzję. Nie ma innego wyjścia, podsumowuje działania Jan Kawulok, dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.

- Bardzo dziękuję panu staroście, za te pierwsze wspólne chwile, za uruchamianie wymazobusa, ale też za zaufanie do nas jako do dyrekcji Pogotowia. Pan starosta dzwoni i przyjeżdża, mówi, to trzeba zrobić i my to realizujemy. Na każdej linii jest to nasze wzajemne zaufanie. Panie starosto za to bardzo dziękuję. Wspomnę też panią wicestarostę, która jest jednocześnie przewodniczącą Rady Społecznej naszego Pogotowia. Ten rok nasze Pogotowie  raczej skończy bez  jakichś strat finansowych. Pracownicy mimo wszystko zarabiają lepiej, bo więcej pracują. Taki mechanizm popieram, więcej pracy, więcej zarobku. Za to wszystkim Wam wszystkim serdecznie dziękuję, zwrócił się do swoich pracowników dyrektor Pogotowia.