Aktualności

wróć
aaa

Uczniowie ze Skoczowa na praktykach w Hiszpani

19.11.2018

Już po raz piąty przyszli technicy z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie przez 4 tygodnie odbywali praktyki zawodowe w Hiszpanii, a po raz czwarty w uroczym mieście Andaluzji w Sewilli. To niezapomniane doświadczenie mogli przeżyć dzięki udziałowi szkoły w europejskim programie ERASMUS+.

W czasie pobytu za granicą pracowali w różnych zakładach elektronicznych, mechaniki pojazdowej czy w hotelach. Ich pracodawcy byli z uczniów niezwykle zadowoleni, o czy świadczy fakt, że niektórzy praktykanci otrzymali propozycje pracy, jeśli znów przyjadą do Sewilli.

Młodzież ze Skoczowa nie tylko pracowała, ale także doskonaliła język hiszpański, czego dowodem są certyfikaty świadczące o znajomości języka, jakie otrzymała w ostatnim tygodniu pobytu po wcześniej zdanym egzaminie.

Wyjazd do Hiszpanii to również okazja do poznania kultury mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego: zabytków, kuchni, mentalności, sposobu podejścia do pracy, spędzania wolnego czasu. W czasie pobytu uczniowie pojechali na 2 wycieczki: do Taviry w Portugalii i Malagi w Hiszpanii, w których szczególną atrakcją była październikowa kąpiel w Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemym. Zwiedzali również w Sewilli niezwykłe miejsca: Las Setas, Katedrę z przepiękną Giraldą, Plac Hiszpański, Fabrykę Tytoniu, Złotą Wieżę, Arenę Walki Byków, stadion piłkarski Real Bettis, a dwaj wybrańcy  również stadion FC Sevilla, ponieważ mieli okazję oglądać z trybun mecz. Trzej uczniowie, którzy należą do OSP, poszli z wizytą do sewilskich strażaków – obejrzeli ich siedzibę, samochody, sprzęt, przymierzyli strażacki uniform, a także mogli dowiedzieć się, jak wygląda ich praca i odpoczynek.

 Zagraniczny wyjazd to też jakby szkoła życia. Młodzież, mieszkając wraz z opiekunami w uroczej rezydencji w dzielnicy Nervion niedaleko centrum miasta, musiała się  wykazać samodzielnością, odpowiedzialnością, punktualnością, umiejętnościami przyrządzania niektórych posiłków, sprzątania, obsługi pralki itp. Dla większości ogromnym przeżyciem była również podróż samolotem czy wcześniejsze czynności związane z odprawą na lotniskach.

Oprócz tych wszystkich niezapomnianych przeżyć, często utrwalonych na zdjęciach, uczniowie zdobyli też ważny dokument Europass – Mobilność, zawierający informacje na temat wiedzy i kwalifikacji zdobytych w innym kraju europejskim. Ważny, dlatego że bardzo się dziś liczy  na rynku pracy.

Obecni i przyszli uczniowie Technikum w ZSTiO w Skoczowie oczekują na następny wyjazd do Hiszpanii. Może już w przyszłym roku szkolnym?

Szybkie menu

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia Starostowie Cieszyńscy Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Zarządzanie kryzysowe

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy