Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy z podpisem Prezydenta RP

13.03.2022

Prezydent RP Andrzej Duda w sobotę (12 marca br.) podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Nowe rozwiązania wejdą w życie, co do zasady, z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Najważniejsze założenia ustawy

Zgodnie z zapisami ustawy, obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Będzie to dotyczyć osób, które przybyły do Polski bezpośrednio z Ukrainy i zadeklarowały zamiar pozostania na terytorium naszego kraju. Ustawa zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Rozwiązanie to pozwoli na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób.

Przewidziano pomoc obywatelom Ukrainy udzielaną przez wojewodów i samorządy. Może ona polegać m.in. na zakwaterowaniu czy zapewnieniu całodziennego wyżywienia zbiorowego. Każdy podmiot, w szczególności osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną, będzie mogła otrzymać świadczenie na podstawie wniosku złożonego w gminie. Świadczenie to będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez 60 dni, a jego wysokość zostanie określona w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Dostęp do rynku pracy

Utworzony zostanie Fundusz Pomocy. Środki z niego będą przeznaczone w szczególności na finansowanie lub dofinansowanie zadań związanych z pomocą udzielaną obywatelom Ukrainy. Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, będą mieli również prawo do pracy na terytorium Polski. Będą mogli także ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne na utrzymanie w wysokości 300 zł na osobę. Chodzi w szczególności o pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie, co do zasady, z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Źródło

У суботу (12 березня) президент Республіки Польща Анджей Дуда підписав закон про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території цієї країни. Як правило, нові рішення набудуть чинності з дня їх опублікування в «Правовому журналі» і будуть діяти заднім числом з 24 лютого 2022 року.

Найважливіші тези закону

Відповідно до положень закону громадяни України, які залишили батьківщину внаслідок російської агресії, зможуть легально перебувати в Польщі протягом 18 місяців. Це стосуватиметься людей, які прибули до Польщі безпосередньо з України та заявили про намір залишитися на території нашої країни. Закон передбачає присвоєння номера PESEL громадянам України, які прибули до Польщі у зв'язку з війною. Таке рішення дозволить реалізувати низку державних послуг для цих людей.

Допомогу громадянам України надають воєводи та органи місцевого самоврядування. Це може бути, зокрема, надання житла або запевнені щоденного харчування. Будь-який суб’єкт, зокрема фізична особа, яка веде домашнє господарство, яка забезпечуватиме житлом та харчуванням громадян України, які втікають від війни, зможе отримати пільгу за поданою заявою до комунальної власності. Ця допомога виплачуватиметься максимум 60 днів, а її розмір буде визначено постановою Ради Міністрів.

Доступ до ринку праці

Буде створено Фонд допомоги. Кошти з нього спрямовуватимуться, зокрема, на фінансування чи співфінансування завдань, пов’язаних із наданням допомоги громадянам України. Українські громадяни, які втікають від війни, також матимуть право працювати в Польщі. Вони також зможуть подати заявку на отримання одноразової допомоги на утримання в розмірі 300 злотих на особу. Це стосується, зокрема, витрат на харчування, одяг, взуття та засоби особистої гігієни.

Як правило, нові рішення набирають чинності з дня їх опублікування в «Правовому журналі» і будуть діяти заднім числом з 24 лютого 2022 року.