Aktualności

wróć
img-0778

Za nami Powiatowe Dożynki w Chybiu

11.09.2019

8 września 2019 r. w Chybiu odbyły się Diecezjalno-Powiatowo-Gminne Dożynki. Tegoroczne wydarzenie wspólnie organizowali diecezja bielsko-żywiecka, powiat cieszyński oraz Gmina Chybie. W wydarzeniu uczestniczyli samorządowcy, duchowieństwo, mieszkańcy oraz zaproszeni goście.  

Gazdami dożynek byli Anna i Marek Żurowie, rolnicy z Mnicha, będący rodzicami dwóch synów, zawodowo prowadzący duże, specjalistyczne gospodarstwo rolne. 

Dożynki rozpoczęła Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Gołyskiej w Chybiu. Przewodniczył jej ks. biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Udział w niej wzięli księża diecezji, duszpasterz rolników ks. prałat Stanisław Kozieł oraz ks. Benedykt Fojcik, proboszcz miejsca. Przybyli na nią rownież przedstawiciele kościoła ewangelickiego z ks. Waldemarem Szajthauerem, będącym reprezentantem biskupa Adriana Korczago oraz ks. Karol Macura, proboszcz drogomyskiej parafii ewangelickiej. – Stany Zjednoczone, kraj, który uważa się za największe mocarstwo, będący potęgą ekonomiczną i gospodarczą, mający dwa główne założenia nie negocjować z przeciwnikiem oraz nigdy przed nikim nie padać na kolana. Oto co się wydarzyło całkiem niedawno. Prezydent Trump odwołuje wizytę w Polsce, Amerykanie padają na kolana i się modlą. Zapytacie, dlaczego tak się dzieje, przed czym oni padają na kolana, przed jakim przeciwnikiem, przed jaką armią, kto zaatakował to wielkie mocarstwo, czego tak bardzo się boją? Dzisiaj wszyscy doskonale wiemy, że nie było to wojsko, że nie było w tym żadnej ludzkiej siły. To były wiaterek i deszczyk, które zrządzeniem losu przybrały siłę huraganu i realnie zagroziły temu krajowi, ich wielkiej potędze. Wobec takich sil przyrody jesteśmy bezsilni, tylko Boża pomoc może nas oszczędzić. Podziękujmy Panu Bogu za to, że nam to zostało oszczędzone, powiedział w czasie swojego wystąpienia Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński.

Po mszy św. dożynkowej w godzinach południowych kontynuowano świętowanie.

Przez Gminę Chybie przejechał barwny korowód maszyn, złożony z kilkudziesięciu pojazdów rolniczych, traktorów i kombajnów. Wyruszono z Zaborza, przejechano ulicami gminy Chybie. Korowód dotarł do ul. Dworcowej, gdzie na niego czekało kilkaset osób owacjami witając rolników.

W chybskim amfiteatrze zespół regionalny „Strumień" zaprezentował obrzęd dożynkowy. Wręczono także nagrody w konkursie wieńców dożynkowych. Gwiazdą dożynek był Damian Holecki z zespołem.

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Cieszyńskie Travel