Aktualności

wróć
Zakończenie projektu ERASMUS+ w ZSTIO w Skoczowie - Portal Powiatu Cieszyńskiego

Zakończenie projektu ERASMUS+ w ZSTIO w Skoczowie

26.05.2023

Wiosną  2023 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie zakończyła się realizacja projektu, przygotowanego w ramach programu Erasmus+ „Staże zagraniczne przyszłych techników - nowe doświadczenie szansą na sukces zawodowy” nr 2020-1-PL01-KA102-080553.

Projekt trwał 31 miesięcy. 4-godniowe praktyki 32 uczniów z klas trzecich  i czwartych technikum, kształcących się w zawodach: technik fotografii i multimediów, technik elektronik oraz technik reklamy, odbywały się w dwóch turach. Pierwsza była realizowana w Rimini we Włoszech, a druga w Maladze w Hiszpanii. Program praktyk został dostosowany do realizacji celów stażu oraz oczekiwanych rezultatów i podlegał ewaluacji ECVET.

Realizacja projektu umożliwiła uczniom zetknięcie się z rzeczywistymi warunkami rynkowymi, panującymi we włoskich i hiszpańskich firmach fotograficznych, elektronicznych i agencjach reklamy, co przełożyło się na zdobycie nowych doświadczeń zawodowych przez uczniów. Ważne było stworzenie możliwości poznania praktycznych, a zarazem europejskich rozwiązań w dziedzinie, w której zdobywał kierunkowe wykształcenie młody człowiek. Dla przyszłych techników podczas odbywania praktyk ważny jest kontakt z klientem, a zakończone staże zagraniczne dały dodatkowo młodym technikom możliwość komunikacji z klientem obcojęzycznym, co wpłynęło na obniżenie odczuwanej przez uczniów bariery językowej w praktyce i przyczyniło się do szybkiego doskonalenia nabytych umiejętności komunikacyjnych i znajomości specjalistycznego języka zawodowego. Redagowanie sprawozdań i wpisów na profilu Facebooka w języku angielskim było dodatkowym narzędziem do rozwijania umiejętności językowych.

Uczniowie, odbywający staże, uczestniczyli w sumie w czterech wycieczkach. I tura we Włoszech miała zorganizowane wyjazdy do Wenecji i do San Marino, a uczestnicy II tury w Hiszpanii, pojechali do Kordoby oraz Torremolinos i Benalmadena. Atrakcją dla uczestników staży zawodowych była możliwość spacerowania po pięknych plażach południowej Europy, a nawet kąpiel w Adriatyku lub w Morzu Śródziemnym.

Praktyka zawodowa, zorganizowana w ramach programu Erasmus+, była nowym i cennym doświadczeniem zarówno dla uczniów jak i ich opiekunów. Wpłynęła na ich rozwój pod względem zawodowym i językowym. Dzięki nowym doświadczeniom uczestnicy stażu stali się bardziej pewni siebie i przekonani o własnych umiejętnościach. Pewność siebie, otwartość i ciekawość świata otworzy im drogę do podejmowania nowych wyzwań w przyszłości. Dla uczniów dodatkowym atutem udziału w projekcie okazał się wzrost ich poziomu odpowiedzialności w podejmowaniu nowych zadań i działań, rozwój otwartości i wrażliwości międzykulturowej, wzrost uważności w dostrzeganiu różnic mentalnych i kulturowych, jakie występują w krajach europejskich.

Szybkie menu

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Starostowie Cieszyńscy Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy