Aktualności

wróć
 Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie z umową patronacką

Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie z umową patronacką

13.02.2020

Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie im. Płk. Gwidona Langera od lat jest kojarzony ze szkolnictwem zawodowym, dlatego w czwartek, 13 lutego 2020 r. podpisano umowę patronacką o współpracy pomiędzy Szkołą a firmą MDM. NT sp. z o.o. w Bielsku-Białej.

Wynikiem tej współpracy będzie otwarcie od nowego roku szkolnego 2020-2021 klasy patronackiej w szkole branżowej I stopnia w zawodzie mechatronik. Celem patronatu jest pomoc w kształceniu zawodowym młodzieży w szczególności z uwzględnieniem lokalnego rynku pracy oraz kształcenia umożliwiającego uczniom podjęcie pracy zawodowej po zakończeniu edukacji w szkole.

- Pracodawca wie najlepiej, jakich pracowników potrzebuje oraz z jakimi umiejętnościami. Czym  jest sama mechatronika? To połączenie dwóch słów: mechanika oraz elektronika. Kontynuując, urządzenie mechatroniczne to urządzenie, zbudowane mechanicznie, ale sterowane elektronicznie za pomocą specjalistycznego oprogramowania i komputerów. Dzięki podpisaniu umowy zaistnieje możliwość kształcenia w tym zawodzie na poziomie szkoły branżowej I stopnia, z czego bardzo się cieszę, mówiła Bożena Cholewa, Dyrektor ZST. - Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że istnieje konieczność odbudowy szkolnictwa branżowego, a proces ten musi się odbywać w ścisłej współpracy z pracodawcami. Dzisiejsza uroczystość jest najlepszym tego przykładem. Jesteśmy pierwszą szkołą w powiecie cieszyńskim, która podpisała umowę patronacką w zawodzie mechatronik. Klasa w całości będzie odbywała praktyki zawodowe w jednym zakładzie, w  firmie MDM.NT, kontynuowała Bożena Cholewa.

W uroczystości wzięli udział: Mieczysław Szczurek - Starosta Cieszyński, Janina Żagan - Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego, Krzysztof Kasztura - Wiceburmistrz Miasta Cieszyn, Tomasz Piechaczek - Wiceprezes Zarządu firmy MDM.NT, Michał Rajwa - Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Monika Szlauer – Akademia WSB, Wydział Zamiejscowy w Cieszynie.

- Otwierają się kolejne drzwi nowych możliwości i nowych perspektyw. Od nas dorosłych, doświadczonych osób zależy, by właściwie te drzwi uchylić i pokierować drogi kariery młodych ludzi, tak aby spełniły się ich marzenia o zawodowej pracy. Wierzę, że młodzi mechatronicy rocznik 2021-2023 będą prawdziwym filarem firmy MDM.NT, ale także będą zadowoleni z wyboru nauki zawodu w naszej Szkole, dodała Dyrektor ZST.

Obecni byli również rodzice uczniów, prezentujących podczas wydarzenia swoje projekty oraz nauczyciele, opiekunowie i uczniowie.  

- Dziękuję Pani Dyrektor za przyjęcie naszej propozycji o współpracy o objęcie patronatem klasy w zawodzie mechatronik w nowym roku szkolnym. Dla nas jest to również duże wyzwanie oraz zaszczyt. Chciałbym pokrótce przedstawić naszą Spółkę, która jest globalnym producentem akcesoriów dachowych. Została założona w Cieszynie 25 lat temu przez Pana Marka Maślankę. Głównym naszym nurtem jest produkcja membran poliuretanowych, przedstawiał firmę Tomasz Piechaczek, Wiceprezes MDM.NT.

Obecnie w Szkole kształci się ponad 700 uczniów w 26 oddziałach.

- Z jednej strony tutaj w Szkole możecie się uczyć teorii, z drugiej, w Spółce będziecie mogli przekuć teorię na praktykę. Należy się cieszyć, że takie rozwiązanie jest możliwe w jednej z naszych szkół, dla której organem prowadzącym jest Powiat Cieszyński.  Mam nadzieję, że uczniowie będą zadowoleni ze stworzonych możliwości oraz kierunku rozwoju, jakie daje umowa patronacka. Pani Dyrektor oraz Panu Prezesowi gratuluję pomysłu, a uczniom życzę wspaniałej nauki połączonej z perspektywą nabycia doświadczenia praktycznego w zawodzie mechatronika oraz wielu inspirujących momentów w waszym życiu, powiedział Mieczysław Szczurek - Starosta Cieszyński.  

Po podpisaniu umowy patronackiej przez Panią Dyrektor ZST oraz Pana Wiceprezesa Spółki, uczniowie zdobywający wykształcenie w wybranym przez siebie zawodzie oraz realizujący swoje naukowe pasje z wybraną ścieżką zawodową, m.in. reprezentując ZST podczas różnorodnych konkursów o tematyce branżowej, zaprezentowali projekty, które samodzielnie wykonali w trakcie nauki szkolnej.  

 

Szybkie menu

Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie E-SESJA transmisje z sesji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Geoportal E-Usługi Moduł mapowy - z warstwami System informacji przestrzennej Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Geodezja Powiat Cieszyński Zespół ds. dostępności w Starostwie Powiatowym w Cieszynie i jednostkach organizacyjnych Powiatu Cieszyńskiego.

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Cieszyńskie Travel