zus-wysyla-do-przedsiebiorcow-rozliczenia-e-skladki

ZUS wysyła do przedsiębiorców rozliczenia e-składki

11.01.2021

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę informacji z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2020 r. przez płatników składek na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Przedsiębiorcy dowiedzą się jak wyglądały rozliczenia ich firm z ZUS i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2020 r. W tym roku informacje zostaną udostępnione przede wszystkim na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

-Informacje o saldzie i rozliczeniu wpłat otrzyma kilka mln płatników. - Przedsiębiorca dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, czy niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero. W informacji będzie podana łączna kwota wpłat przekazanych w ubiegłym roku oraz wskażemy, jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

mówi Beata Kopczyńska

Płatnicy spłacający zadłużenie w układzie ratalnym zostaną poinformowani, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty.

ZUS przypomina, że niedopłata na koncie płatnika składek może zostać rozłożona na raty. W tym celu najlepiej skontaktować się z doradcami ds. ulg i umorzeń w ZUS, którzy przedstawią najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. Doradcy pomogą także w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na naszej stronie internetowej www.zus.pl.

- Niewielkie niedopłaty można spłacić poprzez powiększenie wpłat na rozliczenie składek wpłacanych w najbliższym terminie. Prosimy o sprawdzenie, czy od zaległości należne są odsetki za zwłokę. Odsetki mogą zostać obliczone za pomocą kalkulatora, który jest udostępniony również na naszej stronie internetowej - tłumaczy rzeczniczka.

Natomiast nadpłatę należy uwzględnić poprzez pomniejszenie kwoty składek wpłacanych w najbliższym terminie albo można wystąpić z wnioskiem o jej zwrot, przy wyższych kwotach. ZUS nadpłatę zwróci na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika.

Zwolnienie ze składek - informacja na PUE

ZUS zwraca uwagę, że wnioski o zwolnienie z opłacania składek na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0 można składać od 30 grudnia 2020 r., a efekt zwolnienia będzie widoczny na kontach płatników po rozpatrzeniu wniosku (tj. w 2021 r.). Oznacza to, że przekazywana teraz informacja o saldzie konta nie będzie uwzględniała tego zwolnienia, gdyż informacja prezentuje stan konta na 31 grudnia 2020 r.  W tej sytuacji przedsiębiorcy spełniający warunki do zwolnienia, którzy nie opłacili składek za listopad 2020 r. w informacji mogą widzieć kwotę zadłużenia za ten miesiąc. Sprawy te będą wyjaśniane.

Jeżeli składki zostały opłacone za miesiące, za które nastąpi zwolnienie, po umorzeniu należności, kwota nadpłaty będzie widoczna na koncie płatnika składek na PUE ZUS.

Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Program do prezentacji graficznej i analizy danych epidemicznych Covid-19 Covide.pl Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Geoportal E-Usługi Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Geodezja Powiat Cieszyński Zespół ds. dostępności w Starostwie Powiatowym w Cieszynie i jednostkach organizacyjnych Powiatu Cieszyńskiego.