Sound of Diversity 2025
Oryginalna koncepcja łącząca artystów, kompozytorów i wykonawców z Czech, Słowacji, Polski i Węgier odbędzie się 5 marca o godz. 19:00 w sali koncertowej Wydziału Sztuk Pięknych City Campus Ostrawa.
W ramach wydarzenia publiczność zaprezentuje cztery zupełnie nowe utwory muzyczne skomponowane specjalnie na potrzeby tego projektu, połączone tańcem z elementami improwizacji, w choreografii Jana Ryšlavá (CZ), a za oświetlenie odpowiada Piotr Ceglarek (PL).
Projekt Sounds of Diversity powstał w oparciu o chęć połączenia bogactwa kultur historycznie powiązanych krajów Europy Środkowej. W tym roku symbolicznie przełamuje ona nie tylko granice między państwami, ale także łączy różne gatunki artystyczne i odkrywa nowe formy wyrazu. Sounds of Diversity inspiruje twórców i publiczność do przekraczania barier geograficznych, kulturowych i społecznych oraz dowodzi, że współczesna muzyka klasyczna ma swoje miejsce we współczesnym społeczeństwie. I nie tylko – może również zainteresować młodsze pokolenia.
Program wieczorny:
Podczas wieczoru odbędą się prawykonania czterech utworów młodych kompozytorów z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej, wykonanych przez szesnastoosobowy zespół, w którego skład weszli również muzycy z Czech, Słowacji, Polski i Węgier. Dyrygentem zespołu Sounds of Diversity Ensemble jest znany dyrygent Szymon Bywalec (PL). Tegoroczną nowością jest nawiązanie współpracy z ostrawskim stowarzyszeniem MOVE Ostrava, którego dyrektor Jana Ryšlavá uzupełniła program koncertu o choreografię z elementami improwizacji. Publiczność będzie mogła zobaczyć utwór w wykonaniu uznanych wykonawców: Jana Ryšlavá (CZ), Lucie Bielik (SK) i Radoslav Paiovarči (SK).
Czeską scenę muzyczną w programie reprezentuje dzieło ostrawskiej artystki Petry Šuško zatytułowane The Sixth Sense; polskie kompozycje zaprezentuje Przemysław Scheller w utworze Grande Valse Brillante; Słowację reprezentować będzie Matej Sloboda i jego Consonanze stravaganti e lumi danzanti; w tym roku po raz pierwszy zabrzmi również dzieło młodego węgierskiego kompozytora - The Zone Viktora Molnára.
Dobre samopoczucie jako główny temat
Oprócz tradycyjnego podejścia do łączenia różnorodności, tegoroczny temat przewodni obejmuje również temat dobrego samopoczucia. Podkreśla to dla nas znaczenie równowagi i harmonii w życiu, co dziś ma silny wydźwięk nie tylko na poziomie osobistym, ale i społecznym. Wierzymy, że muzyka, taniec i scenografia świetlna stworzą atmosferę, która zapewni widzom głębokie przeżycia i przestrzeń do kontemplacji - towary, które są niezwykle potrzebne we współczesnym, zabieganym świecie.
Muzyka regionalna dla globalnej publiczności
Jednym z głównych celów projektu jest wspieranie kompozytorów regionalnych i ich twórczości, która często pozostaje ukryta przed szerszą publicznością. Przybliżenie tych dzieł publiczności nie tylko pomaga rozwijać świadomość kulturową, ale także pokazuje, że muzyka klasyczna nie jest wyłącznie domeną przeszłości. Wręcz przeciwnie, jest aktualna, żywa i oferuje niezliczone możliwości dotarcia do współczesnego słuchacza. Projekt koncertowy Sounds of Diversity 2025 jest zatem nie tylko doświadczeniem kulturalnym, ale także wyzwaniem do nawiązania nowego dialogu pomiędzy artystami, słuchaczami i społeczeństwem. Czekamy na Państwa obecność i możliwość uczestnictwa w tym wyjątkowym wieczorze, który łączy muzykę, taniec i ludzką różnorodność.
Więcej informacji znajdziesz na stronie www.soundsofdiversity.com.
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO