Aktualności

wróć
15-pazdziernika-europejski-dzien-walki-z-rakiem-piersi-3508-x-2480-px

15 października - Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

15.10.2021

Symboliczne święto, ustanowione przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi, ma na celu uświadomić i przypomnieć jak ważna jest profilaktyka: samobadanie oraz korzystanie z usług specjalistów oraz badań profilaktycznych. Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi wpisuje się w obchody Różowego Października, miesiąca świadomości nowotworów piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec aż połowie wszystkich przypadków nowotworów poprzez ograniczenie, bądź wyeliminowanie znanych danej osobie czynników ryzyka zachorowania.
Występuje związek pomiędzy zwiększonym ryzykiem zachorowaniem a czynnikami tj: wiek kobiety podczas I porodu, liczba urodzonych dzieci, karmienie piersią, wiek menarche i menopauzy czy też rodzajem stosowanej hormonalnej terapii zastępczej. Spożywanie alkoholu to jeden z powszechnych czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi. 

Badania przesiewowe w kierunku wykrycia raka piersi,  mają na celu obniżyć współczynnik umieralności na tę chorobą. W Polsce działa Populacyjny program wykrywania raka piersi, który skierowany jest do kobiet zdrowych: bez objawów, u których nie wystąpił rak piersi w rodzinie. Regularne badanie pozwalają wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, co w konsekwencji skutkuje efektywnym leczeniem i dobrym rokowaniami na wyleczenie.

W Europie zaleca się objęcie badaniami profilaktycznymi mammograficznymi kobiet w wieku 50-69 lat i wykonywanie badania co 2 lata. Nie jest uzasadnione wykonywanie badania u młodszych kobiet, ze względu na mniejszą czytelnością mammografii spowodowanej budową gruczołu piersiowego w tej grupie wiekowej.

Według szacunków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, średnio 41,8 na 100 tys. Polek umarło w 2020 roku na raka piersi, a WHO ogłosiło, że rak piersi jest obecnie najbardziej powszechnym nowotworem na świecie.

 Rak piersi u mężczyzn: co roku u około 100 mężczyzn diagnozuje się raka piersi (najczęściej między 50. a 70. r.ż.), umieralność wynosi aż 50%.

 

Szybkie menu

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Punkt Szczepień Powszechnych Patronaty Starosty Cieszyńskiego Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Program do prezentacji graficznej i analizy danych epidemicznych Covid-19 Covide.pl Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Cieszyńskie Travel PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM