Bon nie tylko na wakacje

06.10.2021

Ponad 368 tys. bonów turystycznych aktywowali mieszkańcy województwa śląskiego. Kwota zrealizowanych płatności, dokonanych przez rodziców i opiekunów z woj. śląskiego, przekroczyła 230 mln zł.  Całkowicie wykorzystano już 45 proc. przyznanych bonów w regionie.

Rodzice aktywowali już blisko 77 proc. przyznanych bonów w województwie śląskim. Wciąż nieaktywnych świadczeń, czyli takich, które nie zostały jeszcze pobrane na konto PUE ZUS rodzica bądź opiekuna, jest 112 tys., a ich wartość przekracza 78 mln zł. W stu procentach wykorzystano już 216 tys. bonów na 481 tys. przyznanych.

Osoby, które jeszcze nie zrealizowały płatności bonami, tak w pełni, jak i częściowo, wciąż mogą nimi zapłacić za usługę hotelarską czy imprezę turystyczną. Bon jest ważny jeszcze przez kilka miesięcy, a dokładnie do 31 marca 2022 roku. Bonem turystycznym możemy zapłacić nie tylko za pobyt w hotelu, kilkudniową wycieczkę, ale też za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu, a także za „zieloną szkołę” naszej pociechy, kolonię czy obóz zimowy - rekreacyjny, taneczny, narciarski czy inny. Ważne jest, aby usługa czy impreza turystyczna, odbywała się na terenie Polski. Obecnie płatności bonami turystycznymi przyjmuje ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

- Przypominam, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

mówi Beata Kopczyńska

Realizacja tego świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

ZUS ma ustawowy dostęp do bazy danych osób uprawnionych do świadczenia „Rodzina 500+”. Ważne, aby o bon turystyczny starała się ta sama osoba, która wnioskowała o tamto świadczenie. Wówczas wygenerowanie bonu na PUE odbędzie się automatycznie i natychmiastowo. W razie ewentualnych problemów z weryfikacją uprawnień do bonu przez system – organem wydającym decyzje o przyznaniu lub odmowie prawa do bonu jest Polska Organizacja Turystyczna.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Punkt Szczepień Powszechnych Patronaty Starosty Cieszyńskiego Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Program do prezentacji graficznej i analizy danych epidemicznych Covid-19 Covide.pl Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Cieszyńskie Travel PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM