Bon nie tylko na wakacje

06.10.2021

Ponad 368 tys. bonów turystycznych aktywowali mieszkańcy województwa śląskiego. Kwota zrealizowanych płatności, dokonanych przez rodziców i opiekunów z woj. śląskiego, przekroczyła 230 mln zł.  Całkowicie wykorzystano już 45 proc. przyznanych bonów w regionie.

Rodzice aktywowali już blisko 77 proc. przyznanych bonów w województwie śląskim. Wciąż nieaktywnych świadczeń, czyli takich, które nie zostały jeszcze pobrane na konto PUE ZUS rodzica bądź opiekuna, jest 112 tys., a ich wartość przekracza 78 mln zł. W stu procentach wykorzystano już 216 tys. bonów na 481 tys. przyznanych.

Osoby, które jeszcze nie zrealizowały płatności bonami, tak w pełni, jak i częściowo, wciąż mogą nimi zapłacić za usługę hotelarską czy imprezę turystyczną. Bon jest ważny jeszcze przez kilka miesięcy, a dokładnie do 31 marca 2022 roku. Bonem turystycznym możemy zapłacić nie tylko za pobyt w hotelu, kilkudniową wycieczkę, ale też za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu, a także za „zieloną szkołę” naszej pociechy, kolonię czy obóz zimowy - rekreacyjny, taneczny, narciarski czy inny. Ważne jest, aby usługa czy impreza turystyczna, odbywała się na terenie Polski. Obecnie płatności bonami turystycznymi przyjmuje ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

- Przypominam, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

mówi Beata Kopczyńska

Realizacja tego świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

ZUS ma ustawowy dostęp do bazy danych osób uprawnionych do świadczenia „Rodzina 500+”. Ważne, aby o bon turystyczny starała się ta sama osoba, która wnioskowała o tamto świadczenie. Wówczas wygenerowanie bonu na PUE odbędzie się automatycznie i natychmiastowo. W razie ewentualnych problemów z weryfikacją uprawnień do bonu przez system – organem wydającym decyzje o przyznaniu lub odmowie prawa do bonu jest Polska Organizacja Turystyczna.