debatowali-o-komunikaccji-powiatowej-19

Debatowali o komunikacji powiatowej

07.03.2019

Wczoraj (6.03) o godz. 16:00 na Dworcu Cieszyn odbyła się debata poświęcona komunikacji powiatowej. Debata została zorganizowana w odpowiedzi na problemy transportu publicznego, zgłaszane przez mieszkańców powiatu. Jej celem było zainicjowanie otwartej rozmowy na ten temat, do którego zaproszeni zostali samorządowcy, przewoźnicy oraz mieszkańcy. Organizatorem debaty była Fundacja Lokalsi. Spotkanie poprowadziła Urszula Markowska dziennikarka Gazety Codziennej oraz red. nacz. Tramwaju Cieszyńskiego.

- Ważne jest przede wszystkim, to żebyśmy przystąpili do działania, nie czekając na stworzenie ram prawnych oraz podstaw legislacyjnych. Jeżeli nie weźmiemy się teraz do pracy, to za pięć lat wciąż może utrzymywać się ten sam problem i stan rzeczy, a nam chodzi o rozwiązania systemowe, ponieważ brak spójnej, nowoczesnej komunikacji autobusowej o dostosowanej do potrzeb częstotliwości połączeń na terenie całego Powiatu Cieszyńskiego, bardzo utrudnia życie mieszkańcom. Powinniśmy brać przykład z naszych sąsiadów. Ościenne powiaty, nie czekając na uchwalenie ustaw, stworzyły już dawno temu związki komunikacyjne, takie jak Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju, który obejmuje gminy graniczące z Powiatem Cieszyńskim od północy, czy Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny z siedzibą w Bielsku-Białej, który tworzony jest przez Powiat Bielski oraz 9 gmin, powiedział Christian Jaworski, Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego.