Aktualności

wróć
img-7303-kopia

Dzieci z pieczy zastępczej oraz z domów dziecka z laptopami!

12.08.2020

Obecnie (sierpień 2020 r.) Powiat Cieszyński realizuje projekt pt. "Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój lata 2014-2020 - Działanie 2.8 dla rodzin zastępczych.

W związku z powyższym zakupiono 204 laptopów, 50 urządzeń wielofunkcyjnych i słuchawkami z mikrofonem oraz 23 różne oprogramowania dla dzieci z niepełnosprawnością. Ponadto do Domów Dziecka z terenu powiatu cieszyńskiego trafiło: 45 laptopów, 2 zestawy audio, 1 projektor z ekranem, 1 ekran, 4 urządzenia wielofunkcyjne, 1 tablica interaktywna, 1 telewizor, 12 słuchawek z mikrofonem, 2 kamery do komputerów, 2 oprogramowania dla dzieci z niepełnosprawnością.  

Co jest głównym celem realizowanego projektu? - To zapobieganie i ograniczenie negatywnych skutków wystąpienia COVID-19 w obszarze pieczy zastępczej. Realizacja celu nastąpi poprzez wzmocnienie rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, w zakresie bezpiecznej realizacji zadań tych podmiotów w okresie epidemii Covid-19. W ramach pomocy w organizacji zdalnego nauczania wsparcie otrzymają dzieci umieszczone w pieczy zastępczej poprzez zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania i sprzętu audiowizualnego, tłumaczy Agnieszka Baszczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. – Nie możemy zapominać o celu szczegółowym projektu, którym jest wsparcie dzieci, rodziców zastępczych i pracowników rodzinnych oraz instytucjonalnych podmiotów pieczy zastępczej w sytuacji zagrożenia epidemią choroby COVID 19. Co ważne, bezpośrednimi odbiorcami projektu są wychowankowie umieszczeni w pieczy zastępczej rodzinnej i instytucjonalnej oraz ich opiekunowie, dodaje Baszczyńska.

– Powiat Cieszyński dba o potrzeby dzieci znajdujących się w pieczy zastępczej oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a więc także i teraz, w czasie trwającej pandemii SARS-CoV-2. W związku z tym korzystamy z wszystkich możliwości, by ich wspomóc, dlatego pozyskujemy środki, będącymi rzeczywistą pomocą materialną w czasie trwającej pandemii koronawirusa, mówi Janina Żagan, Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego.

– Od wczoraj przekazujemy sprzęt komputerowy oraz audiowizualny dla placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz zawodowych rodzin zastępczych. Na bieżąco także przekazujemy sprzęt pozostałym rodzinom. W piątek (14.08.2020 r.) mamy otrzymać część środków ochronnych i dezynfekujących, które również sukcesywnie zostaną przekazane. Cały sprzęt zakupiony w ramach projektu ma do nas zostać dostarczony do końca sierpnia tego roku oraz przekazany rodzinom i domom dziecka, dodaje Agnieszka Baszczyńska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie.   

Ponadto w ramach projektu zakupione zostały środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne:  

Dla pieczy rodzinnej:

2790 maseczek, 13950 rękawiczek, 837 płynów do dezynfekcji, 

Dla pieczy instytucjonalnej:

1310 maseczek, 6550 rękawiczek, 550 płynów do dezynfekcji. 

- Całość środków pozyskanych w ramach tego projektu to 1 059 505 zł. Z czego wydaliśmy na zakup sprzętu i oprogramowania 939 000 zł, na zakup środków ochronnych indywidualnej 49 505 zł oraz na zakup wyposażenia do organizacji miejsc kwarantanny i izolatek 71 000 zł, wylicza Janina Żagan.

- Jednocześnie w ramach realizacji projektu dla rodzin zastępczych o charakterze pogotowia rodzinnego oraz dla placówek opiekuńczo-wychowawczych zakupiono wyposażenie do organizacji miejsc kwarantanny/izolacji dla dzieci z pieczy zastępczej (m.in. lampy bakteriobójcze, stojaki na płyn do dezynfekcji, termometry bezdotykowe, kombinezony ochronne, gogle ochronne, ochraniacze na obuwie, pościel jednorazowa, kosze na śmieci bezdotykowe, ozonator, urządzenia do czyszczenia parą, sterylizator ręczników, odkurzacz piorący oraz meble stanowiące wyposażenie izolatek), kończy Agnieszka Baszczyńska.

 

Szybkie menu

Herb Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego Patronaty Starosty Cieszyńskiego Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Szczepienia przeciwko COVID-19 w powiecie cieszyńskim Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim "Przeciw Przemocy" projekt Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy