everything-starts-with-tolerance-9

„Everything starts with tolerance”

11.04.2019

Projekt Erasmus+ „Everything starts with tolerance” realizowany jest w latach 2018-2020 przez uczniów i nauczycieli ZPSWR w Cieszynie oraz ich parterów z Macedonii, Francji, Turcji i Węgier. W ramach tego projektu uczestnicy realizują wiele zadań mających na celu szerzenie oraz promowanie tolerancji.

W ostatnich latach nietolerancja (nie tylko w zakresie niepełnosprawności, ale również przynależności do różnych kultur, narodowości, religii i grup społecznych) oraz agresja jest obserwowana w coraz większym wymiarze.

Młode pokolenie reprezentuje grupę najbardziej podatną na obserwacje w tym zakresie, będąc narażonym na informacje podawane w mediach, internecie, grach, a nawet bajkach.

Szkoły to miejsca, w których uczniowie powinni nauczyć się tolerancji, równości wszystkich ludzi oraz zrozumienia. ZPSWR jest miejscem, w którym zwraca się na to szczególną uwagę ze względu na fakt, że częstym zjawiskiem na świecie jest również nietolerancja oraz wykluczenie z życia społecznego osób niepełnosprawnych zarówno fizycznie jak i intelektualnie. Nasi podopieczni na co dzień borykają się z tym zjawiskiem, a rolą nas – osób dorosłych jest pokazanie poprzez realizację działań zawartych w tym projekcie, że można przezwyciężyć to zjawisko.

Partnerzy tego projektu wierzą, że to młodzież może zmienić swoje nastawienie, pod warunkiem, że zostanie im to pokazane; okazywanie szacunku, zrozumienia oraz chęć współpracy. Poprzez przedsięwzięcia związane z realizacją projektu (wspólne zadania, projekty edukacyjno-wychowawcze, przedstawienia oraz interakcje społeczne) młodzież utożsamia się z przedstawicielami innych narodowości oraz osobami niepełnosprawnymi i szanuje ich odmienność, obserwując jednocześnie fakt, że wspólna praca może dawać satysfakcjonujące rezultaty.

W okresie 08-12.04. 2019 w Polsce, w siedzibie ZPSWR miejsce ma trzecie już spotkanie partnerów tego projektu. Szkoła gości 39 przedstawicieli szkół partnerskich – nauczycieli oraz uczniów.

We wtorek, 09.04.2019r. odbyło się spotkanie, z udziałem Starosty Cieszyńskiego Mieczysława Szczurka oraz Wioletty Lanc, przedstawiciela Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie, podczas którego każda z grup partnerskich zaprezentowała krótkie przedstawienie na temat „Tolerancja”. Było to ciekawe wydarzenie ukazujące jak szerokim pojęciem jest tolerancja – i, że dla każdego znaczy to coś innego. Dzięki takim wydarzeniom uczymy się czegoś na temat ludzi, zauważamy co dla nich jest ważne, co im przeszkadza, czego się boją.

Pan Starosta, bardzo trafnie, zauważył podczas swojego przemówienia, że tak naprawdę nie różnimy się – tak naprawdę, każdemu z nas należy się jednakowy szacunek i zrozumienie.