Aktualności

wróć
Giving Circle za nami!  - zdjęcie grupowe

Giving Circle 2021 za nami!

20.02.2021

W czwartek, 18 lutego 2021 r. o godz. 16:00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie odbyło się wyjątkowe spotkanie hybrydowe „Giving Circle - Krąg Darczyńców”, podczas którego przedstawiciele biznesu, kultury, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, mieli możliwość wsparcia wybranych przez siebie projektów społecznych, ich zdaniem najbardziej wartościowych.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej, a partnerem technologicznym został Adam Olszar z firmy InfoLOGIC S.C.

„Giving Circle” - jest innowacyjną formą filantropii uczestniczącej, promowaną przez Akademię Rozwoju Filantropii w ramach współpracy z The Funding Network. Dzięki otrzymanemu wsparciu z Akademii - Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej mogło zorganizować trzecią edycję wydarzenia.

- Co ważne - Giving Circle nie ma polskiego odpowiednika, dlatego posługujemy się oryginalnym określeniem. To forma filantropii bardzo popularna w USA i Australii. W Europie funkcjonuje od kilku lat w Wielkiej Brytanii. W Europie Środkowej to nowość wzbudzająca wiele pozytywnych emocji, mówi Sławomira Godek, jedna z organizatorek wydarzenia.

- Zależało mi by w tym roku podczas wydarzenia Giving Circle skierować uwagę na innowacyjnych, odważnych nauczycieli z terenu Śląska Cieszyńskiego. Jest ich tu sporo, wiem o tym. Warto podejmować działania, które, szczególnie w tym trudnym okresie pandemii, dodadzą im skrzydeł. Ja wierzę w nauczycieli i w to, że mają oni moc zmieniania świata, dodaje Wioletta Matusiak, druga organizatorka wydarzenia.

Patronat honorowy nad „Giving Circle” objęli: Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński, Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Cieszyna, Mirosław Sitko, Burmistrz Skoczowa oraz Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia.

- „Giving Circle” jest ważną inicjatywą edukacyjną skierowaną do mieszkańców powiatu cieszyńskiego. To również sposób na wsparcie wartościowych społecznie projektów ze środków pozarządowych. Aktywizuje społeczność lokalną i zachęca lokalnych liderów do korzystania z nowoczesnych technologii w pozyskiwanie środków finansowych na cenne inicjatywy społeczne. Budzi wiele pozytywnych emocji.  „Giving Circle” jest także sposobem na poszukiwaniu innowacyjnych form filantropii uczestniczącej. Z wielką radością objąłem to wydarzenie patronatem honorowym, mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński. 

Tego roku o wsparcie darczyńców zabiegają inicjatorki trzech projektów, które przedstawiamy poniżej:

Biochemikalsi dzielą się wiedzą ze światem

Ambasador projektu: Izabela Brachaczek, sołtyska Kończyc Małych

Patronat: Stowarzyszenie Miłośników Kończyc Małych

Koordynacja: Joanna Spandel – od 13 lat z werwą uczy miłości do przedmiotów przyrodniczych w SP Pruchna Drogomyśl. Opiekunka Samorządu Uczniowskiego. Działa w Stowarzyszeniu Miłośników Kończyc Małych.

O projekcie: Biochemikalsi to uczniowie, którzy dzielą się wiedzą za światem. Powstaną filmy, w których uczniowie pokażą doświadczenia oraz będą prowadzili własne badania i obserwacje. Poszukają odpowiedzi m.in. na pytania: „Co drzemie w dżemie?”, „Czy rośliny lubią konkurencję?”. Gotowe materiały będą dostępne na YouTube, Facebook. Filmy mogą stanowić inspirację dla innych uczniów, nauczycieli, osób głodnych wiedzy. Ponadto przewidziane są materiały z propozycjami doświadczeń dla najmłodszych. Co ważne – uczestnicy projektu zdobędą umiejętności montażu materiałów filmowych oraz będą doskonalić swoja pracę zespołową. Interdyscyplinarność działań w ramach projektu sprawia, że każdy uczeń może wziąć w nim udział poprzez: pisanie scenariuszy, przygotowanie scenografii, wcielenia się w rolę aktorów, nagrywania i montowania filmów. Środki zebrane podczas wydarzenia „Giving Circle” zostaną przeznaczone na zakup sprzętu, który umożliwi produkcję materiałów dobrej jakości.

Marzenie - zakup kamery sportowej GoPro lub innej o podobnych parametrach. To kompleksowe urządzenie rejestracji obrazu i dźwięku w każdych warunkach, również w terenie.

- Okres pandemii i edukacji zdalnej to trudny czas dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że projekty, których założeniem jest minimalizowanie skutków pandemii wśród młodzieży uzyskały wsparcie. „Giving Circle” w tym roku dodał skrzydeł edukacji. Poza realizacją podstawy programowej mogę zrobić znacznie więcej, mogę działać na rzecz odbudowy relacji między uczniami, dodaje Joanna Spandel.

CichoSza

Ambasador projektu: Ewa Gołębiowska dyrektorka Zamek Cieszyn

Patronat: Fundacja MamGrono

Koordynacja: Natalia Duraj - od 6 lat pedagog, socjoterapeuta, anglista. Niepoprawna optymistka, ale zaniepokojona wzrostem agresji uczniów. Praca to jej pasja, wierzy w zmianę na lepsze, trzeba chęci i odpowiednich ludzi, których już ma. Eliza Szatkowska-Dziadek to pedagog-terapeuta, od 3 lat w SP6 nauczyciel wspomagający, wychowawca. Pomoc i zrozumienie dzieci ze specjalnymi potrzebami kształcenia i wychowania to jej priorytety. Joanna Kulesza - od 6 lat polonistka, miłośniczka Gombrowicza i Szymborskiej, wieczna optymistka z ogromnym poczuciem humoru. Jej praca magisterska dotyczyła dowcipu oraz popularnych sucharów. Uważnie słucha dzieci i odkrywa z nimi tajniki języka, literatury i filozofii. Kocha podróże, góry, ma wiele pasji, nie lubi nudy i lenistwa.

Natalia, Eliza i Asia razem tworzą zgrany team. Razem z uczniami prowadzą samorząd uczniowski, szkolne koło wolontariatu, uczestniczą w licznych szkolnych akcjach.

O projekcie: Patrząc oczami dziecka istnieje potrzeba miejsca wyciszenia w szkole, oazy spokoju, relaksu, komfortu. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom powstał projekt CichoSza. To sala ciszy dla uczniów klas I - VIII, która zapewni im jak najlepsze warunki do pracy, relaksu i wypoczynku oraz ograniczenie hałasu podczas przerw. Ponadto przygotuje uczniów do wysiłku umysłowego na kolejne zajęcia. Strefa ciszy podniesie jakość funkcjonowania szkoły, tworząc lepsze warunki dla uczniów, szczególnie z Autyzmem i z zespołem Aspergera.

Marzenia: Pozyskane środki umożliwią zakup materiałów do przystosowania miejsca w szkole: siedziska dla różnych grup wiekowych, wykonane z materiałów ekologicznych i z odzysku, w przyszłości może hamaki. Potrzebne są fototapety, rośliny doniczkowe, wykładziny, materiały tapicerskie, far, materiały papiernicze.

- Jesteśmy trzema nauczycielkami pracującymi w cieszyńskiej Szkole Podstawowej nr 6. Wzięłyśmy udział w projekcie The GC, który nie tylko umożliwił nam poszerzenie wiedzy, ale przede wszystkim był dla nas bodźcem do wprowadzania długofalowych zmian oraz podnoszenia jakości pracy w naszej placówce. Sam udział uświadomił nam, że współczesna szkoła nie może opierać się jedynie na tradycyjnych metodach dla wszystkich uczniów, że warto zadbać o tych, którzy mają specjalne potrzeby. Chcemy zrozumieć ich świat i pomóc im w codziennym funkcjonowaniu w państwowej placówce. Zawsze warto coś robić dla innych, ponieważ dobro zawsze wraca i to ze zdwojoną siłą, tłumaczy Natalia Duraj.

Mózg kocha obrazy

Ambasadorzy: Dawid Łasiński i Mateusz Łysek członkowie grupy Superbelfrzy RP

Patronat: Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich gminy Skoczów

Anna Żerdka jest nauczycielką i jest z tego bardzo dumna. Kocha się uczyć i uwielbia uczyć innych. Praca z dziećmi i młodzieżą, ich kreatywność i otwartość na świat dodają jej siły do podejmowania różnych wyzwań. Anna jest nauczycielką chemii i biologii w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Ochabach Małych oraz jest twórcą Bio- chemicznych sketchnotek na Facebooku. Zależy jej na zmianie w edukacji i stara się wychodzić naprzeciw nowym możliwościom. Anna Żertka w projekcie MÓZG KOCHA OBRAZY pragnie spotykać się z mieszkańcami naszego powiatu podczas warsztatów ze sketchnotingu. Sketchnoting jest niczym innym jak połączeniem słów i obrazów, które można z powodzeniem wykorzystać podczas tworzenia notatek wizualnych. Swój projekt nazwała „Mózg kocha obrazy” i podczas warsztatów chce nauczyć uczestników tworzenia kreatywnych notatek, zgłębiania tajników sketchnotingu oraz czerpania dziecięcej radości z procesu twórczego. Chce pokazać małym i dużym, jak myśli zamienić w obrazy, które pozawalają uczyć się łatwiej i skuteczniej. Z kim chce się spotkać na wspólnym rysowaniu? Planuje odwiedzić nauczycielki z Przedszkola Publicznego w Ochabach, dzieci i młodzież z formacji „Dzieci Maryi” przy Parafii Św. Marcina w Ochabach, młodzież w Domu Pomocy Społecznej w Strumieniu i Domu Dziecka w Międzyświeciu. Zorganizuje także serię szkoleń dla chętnych nauczycieli w Cieszynie, Skoczowie czy Bielsku - Białej.

Marzenie: Profesjonalne markery ekologiczne – NEULAND. To marzenie i doskonała inwestycja trenera, wykładowcy, każdego, kto często korzysta z wielkich formatów. Posiadają wieloletnią trwałość, wszystkie części można dostosować do potrzeb, wymienić, napełniać. Obudowa jest ergonomiczna, dostosowana do osób prawo i lewo ręcznych. Uczestnicy spotkań będą mieli do profesjonalnych artykułów papierniczych, w tym markerów.

- Jestem niesamowicie zaskoczona ciepłym przyjęciem mojego projektu, szczególnie przez osoby obecne na żywo w wydarzeniu „Giving Circle”. Cieszę się, że wiele osób uważa, że rozwój twórczego i kreatywnego myślenia wśród dzieci i młodzieży jest ważny. Ale nie o samą kreatywność w moim pomyśle chodzi. Chodzi również o to, aby dzieci nauczyły się, jak wiele metod uczenia i zapamiętywania istnieje. Jednak najważniejszym czego dzieci potrzebują po czasie pandemii będą spotkania na żywo, pełne śmiechu i zabawy oraz wymiany doświadczeń. Bo przecież edukacja to relacja, komentuje na gorąco Anna Żerdka. 

 

Szybkie menu

Patronaty Starosty Cieszyńskiego Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Program do prezentacji graficznej i analizy danych epidemicznych Covid-19 Covide.pl Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Geoportal E-Usługi Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Geodezja Powiat Cieszyński

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Cieszyńskie Travel