Aktualności

wróć
Krzysztof Marciniuk - Laureatem Srebrnej Cieszynianki 2021

Krzysztof Marciniuk - Laureatem Srebrnej Cieszynianki 2021

11.11.2021

W roku 2021 Powiat Cieszyński przyznał Laur Ziemi Cieszyńskiej Krzysztofowi Marciniukowi – dziennikarzowi prasowemu i radiowemu, publicyście i fotoreporterowi.

W branży dziennikarskiej jest od ponad 40 lat, z czego od blisko 33 lat związany z tygodnikiem regionalnym „Głos Ziemi Cieszyńskiej”.  

Pracę etatową w najstarszym polskim czasopiśmie regionalnym – „Głos” właśnie zaczął swój 67 rok wydawniczy – rozpoczął 1 października 1990 roku, jako redaktor działu, co zbiegło się akurat z 35-leciem tego szacownego pisma, ukazującego się pod szyldem Śląskiego Wydawnictwa Prasowe w Katowicach. W pożółkłej już ze starości umowie o zatrudnienie, w punkcie pierwszym zapisano, iż do obowiązków dziennikarskich należeć będzie: dostarczanie materiałów informacyjnych i publicystycznych stosownie do aktualnych planów tematycznych publikacji zatwierdzonych przez kierownictwo redakcji i wykonywanie poleceń organizacyjnych kierownictwa redakcji, wynikających z bieżących zadań gazety. W punkcie drugim umowy był zapis, iż miesięczne wynagrodzenie wyniesie 600 000 zł plus dodatek stażowy…

Etat w „Głosie” nie wziął się sam z siebie. Redaktor naczelny Robert Danel miał na oku swojego przyszłego podwładnego, kiedy redakcja mieściła się w kamienicy przy ulicy Menniczej 10, gdzie znajdowała się również Rozgłośnia Miejska. Emitowany był wtedy program do dużych zakładów pracy na terenie Cieszynie oraz do „Celmy” w Goleszowie. Po rozstaniu się po ośmiu latach z cieszyńskim radiem, któremu szefował Jerzy Ruksza, nastąpił okres współpracy z najpopularniejszą wtedy ogólnopolską gazetą „Kurier Polski”, katowicką popołudniówką „Wieczór” i krakowskim „Dziennikiem Polskim”. Na pół roku redaktor z Cieszyna „zakotwiczył” pod Czantorią, współredagując - jako zastępca redaktora naczelnego „Gazetę Ustrońską” - pierwszy tygodnik samorządowy, który początkowo był pismem ustrońskiej Izby Gospodarczej. W tym czasie publikował też na łamach sponsorowanego przez Bogusława Bagsika „Hitu na granicy”.

Jak wspomina: „W numerze 40. z 5 października 1990 roku „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”, ukazał się pierwszy tekst, jako etatowca. Była to relacja z otwarcia XX Roku Akademickiego w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. I był to tzw. materiał czołówkowy. A później już poszło z górki pod czujnym okiem redaktorów Roberta Danela i Pawła Czupryny.  

Początek lat 90. ubiegłego wieku w Cieszynie, zbiegł się z ekspansją spółki Art-B, której poświęcono na łamach „Głosu” sporo miejsca. Jako reporter w sile wieku, Krzysztof Marciniuk, starał się być w centrum wydarzeń. Do takich należało bez wątpienia „Święto Trzech Braci”, które zadebiutowało na początku lat 90. minionego wieku. Co ciekawe, jego pierwsza edycja od razu miała charakter kilkudniowego święta miasta, ale została zorganizowana tylko po polskiej stronie Olzy i odbyła się... jesienną porą. Zapowiadane były liczne atrakcje, w tym orszak książęcy ze Wzgórza Zamkowego oraz koncert legendarnego już wówczas czeskiego barda Jaromira Nohavicy. Ostatecznie pieśniarz i poeta z Czeskiego Cieszyna nie wystąpił, a za bryczką z burmistrzem Janem Olbrychtem i wojewodą bielskim Mirosławem Styczniem, która przemknęła niczym błyskawica po brukowanej ulicy Głębokiej na rynek, podążali konno tylko trzej bracia. Orszak rycerzy i białogłów nie dopisał.  Mieszkańcy ten swego rodzaju zawód odbili sobie później, pałaszując… krupnioki rozdawane za darmo. Darmowe były też parówki i piwo. No, taka rozpusta panowała wtedy w nadolziańskim grodzie.

W kolejnych latach do tradycji zaczęła wchodzić długa rolada serwowana na moście „Przyjaźni” oraz wybory Miss „Święta Trzech Braci”. „Głos” tym  konkursom patronował, podobnie zresztą jak całej imprezie, a dzisiejszy laureat Srebrnej Cieszynianki, miał przyjemność honorowania najpiękniejszych z najpiękniejszych.

Może tyle wspomnień z początków „Głosowej” kariery, która w praktyce przekłada się na tysiące artykułów i fotografii, na relacje radosnych, ale też i tragicznych wydarzeń, na prezentowanie pasjonującej historii Śląska Cieszyńskiego, na pokazywanie ludzi zasłużonych dla swojej Małej Ojczyzny. Do tego można dodać współorganizowanie Plebiscytu „Na Najlepszego Sportowca i Trenera Powiatu Cieszyńskiego”, udział w akcjach charytatywnych typu „Szlachetna Paczka”, czy prowadzenie prelekcji i warsztatów w szkołach o tajnikach dziennikarskiego rzemiosła. 

W okresie od 1 października 1990 roku do dzisiaj, ukazało się 1610 numerów „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”, w których najstarszy obecnie wiekiem i stażem, czynny zawodowo dziennikarz z naszego regionu, pozostawił trwały ślad dla potomnych. Ma on nadzieję, że jak nie zaginęły góralska muzyka i góralskie śpiewanie, tak nie zaniknie w naszych domach cotygodniowe „Głosu” czytanie...  

Szybkie menu

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w powiecie cieszyńskim Sprawy w Starostwie Kompetencje Wydziałów Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Punkt Szczepień Powszechnych Patronaty Starosty Cieszyńskiego Obsługa osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Inwestycje w powiecie cieszyńskim Zmiany w pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie w czasie trwania pandemii Internetowa Rezerwacja Terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Geoportal E-Usługi Geodezja Powiat Cieszyński E-SESJA transmisje z sesji Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Program do prezentacji graficznej i analizy danych epidemicznych Covid-19 Covide.pl Koronawirus w powiecie cieszyńskim Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na terenie nadzorowanym przez PPIS w Cieszynie Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Mapa kompetencji jednostek samorządu terytorialnego Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim E-urząd ePUAP SEKAP Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości INSPEKTOR OCHRONY DANYCH INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Zarządzanie kryzysowe Biuro Rzeczy Znalezionych Pressroom informacje dla mediów Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna Rozkład jazdy Przewoźnicy lokalni Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Promocja zdrowia Turystyka Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół, baza sportowa Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Projekt EFS szkoły zawodowe Ostrzeżenia i komunikaty Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Cieszyńskie Travel PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM